rozwiń zwiń

Hłasko, powrót Malcolma, produkcja dla miłośników „Bridgertonów” i nie tylko

Anna Sierant Anna Sierant
07.05.2024

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o kontynuacji „Emigracji XD”, o drugiej części japońskiej mangi, którą zobaczycie w kinach, o ekranizacjach pewnego fanfiku i powieści historyczno-komediowo-fantastycznej, a także o dwóch okołoliterackich filmach, które będą wyświetlane podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Hłasko, powrót Malcolma, produkcja dla miłośników „Bridgertonów” i nie tylko Materiały prasowe 21. Millennium Docs Against Gravity

Malcolm XD powraca

„Emigracja” Malcolma XD posłużyła twórcom z Canal+ (w tym samemu Malcolmowi, który razem z Łukaszem Kośmickim napisał scenariusz produkcji) jako inspiracja do stworzenia serialu „Emigracja XD”. Serial, będący uwspółcześnioną wersją książki, doczekał się wielu pozytywnych recenzji krytyków i widzów – zyskał m.in. nominację w kategorii Ekranizacje w Plebiscycie Książka Roku 2023.

Jak poinformował serwis Wirtualnemedia.pl, Canal+ stworzy kolejną produkcję opartą na książce Malcolma XD, a konkretniej – na „Edukacji”. Tytuł serialu brzmieć będzie, co zapewne nie zaskakuje, „Edukacja XD”. Zarówno powieść, jak i serial przedstawiają dalsze losy Malcolma i Stomila, którzy po powrocie z Wielkiej Brytanii otrzymują kolejne lekcje na Uniwersytecie Życia, próbując zrobić biznesową karierę w samej stolicy. Po drodze spotykają arabskich szejków, rekinów biznesu, inceli, pionierów polskiej klasy średniej.

Dorota Kośmicka, producentka kreatywna Jake Vision DGA Studio, powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl, że tym razem współpracuje z Malcolmem XD nie tylko jako headwriterem i scenarzystą, ale też jako producentem kreatywnym. Na razie nie wiadomo, czy serial wyreżyseruje – podobnie jak „Emigrację XD” – Łukasz Kośmicki ani kiedy możemy się spodziewać premiery „Edukacji XD”.

Dlatego też na razie przypomnijmy sobie trailer „Emigracji XD”:

„Spy x Family Code: White”, czyli coś dla fanów mangi (i nie tylko)

W kinach od 26 kwietnia możemy natomiast oglądać „Spy x Family Code: White”, czyli japońską produkcję o tym, jak jednocześnie przeżyć rodzinny wypad i ocalić cały świat. Loid i Yor prowadzą udawane życie, pozując na idealną rodzinę, choć on jest szpiegiem, a ona – zabójczynią. Na dodatek ich córka Anya to telepatka, zdająca sobie doskonale sprawę z rodzicielskich sekretów. Nic więc dziwnego, że kiedy Loid, pod przykrywką zabrania rodziny na zimowy wypad, pracuje nad kolejną misją, w sprawę wplątuje się Anya, inicjując wydarzenia mogące zagrozić pokojowi na całym świecie!

Zobaczcie zwiastun produkcji, którą wyreżyserowali Takashi Katagiri i Kazuhiro Furuhashi i do której scenariusz napisał Ichirō Ōkouchi:

„Moja Lady Jane”, czyli coś dla fanów Bridgertonów i Tudorów

„Moja Lady Jane” to wspólne dzieło trzech autorek: Brodi Ashton, Cynthii Hand i Jodi Meadows. Książka opowiada o losach Dziewięciodniowej Królowej, czyli Lady Jane Grey, prawnuczki Henryka VII, która – na skutek rodzinnej intrygi – zasiadała na tronie Anglii i Irlandii od 10 do 19 lipca 1553 roku – potem Krwawa Mary skazała ją na śmierć. Tak mówi historia, ale czy w powieści musi ona być przedstawiona tak samo? Autorki do tej historycznej podstawy dodały elementy fantastyki, parodii i komedii, tworząc oryginalną opowieść.

Serial na podstawie „Mojej Lady Jane” będzie można oglądać od 27 czerwca na Prime Video. W rolach głównych występują: Emily Bader, Edward Bluemel, Jordan Peters, Anna Chancellor, Rob Brydon, Dominic Cooper i Jim Broadbent.

Zobaczcie zdjęcia z produkcji!

„Na samą myśl o tobie”, czyli high quality stupid movie

Podobno Anne Hathaway nieźle dostało się od fanów i fanek za to, że przyjęła rolę w tak „lekkim” filmie, na co aktorka miała odpowiedzieć: „Dlaczego nie mam mieć prawa czasem się po prostu dobrze zabawić?”. Bo przecież „Na samą myśl o tobie” (ang. „The Idea of You”) to taki film, który wiesz, że oglądasz dla przyjemności, a nie dla pogłębienia wiedzy, dla intelektualnego wyzwania.

„Na samą myśl o tobie” to produkcja oparta na fanfiku Robinne Lee, wydanym potem w formie książki. Bohaterką powieści jest, grana właśnie przez Anne Hathaway, Solène Marchand – trzydziestodziewięciolatka, mama dwudziestolatki, która udaje się ze swoją dorosłą już pociechą na koncert jej ulubionego zespołu. Hayes Campbell, jego główna gwiazda, okazuje się bowiem młodzieńcem nie tylko utalentowanym i pewnym siebie, ale i bardzo atrakcyjnym. Ta noc niespodziewanie zmieni życie Solène – czy kobieta da się ponieść temu, wydawałoby się, szaleństwu i wejdzie w relację z mężczyzną młodszym od niej o 19 (w filmie o 16) lat?

Poza Hathaway w „Na samą myśl o tobie” występują m.in.: Nicholas Galitzine, Ella Rubin, Annie Mumolo, Reid Scott i Perry Mattfeld. Film jest już dostępny na Prime Video.

Zobaczcie jego zwiastun!

21. Millennium Docs Against Gravity i dwa okołoksiążkowe filmy

W dniach 10–19 maja w siedmiu miastach w Polsce (Warszawie, Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy, Katowicach, Wrocławiu, Lublinie i Poznaniu) na ekranach kin będzie można oglądać filmy w ramach 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Jednym z obrazów, który szczególnie może zainteresować miłośników czytania, jest „8. dzień chamsinu”, czyli opowieść o „polskim Jamesie Deanie” – Marku Hłasce. Twórca w latach 50. XX wieku przyjeżdża do Izraela, a nowy kraj i jego mieszkańcy stają się dla niego i inspiracją, i pułapką. Sam bohater próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości i obserwuje sposób urządzania się nowych imigrantów. Przy okazji powstają też jego pierwsi bohaterowie, m.in. Dow ben Dow (Niedźwiedź syn Niedźwiedzia). Reżyserem filmu jest Zvika Gregory Portnoy.

Zobaczcie zwiastun tego filmu!

Drugi z obrazów, „Zniknięcie Shere Hite”, inspirowany jest wydaną w 1976 roku książką „Raport Hite” („The Hite Report: A National Study of Female Sexuality”). Autorka, Shere Hite, napisała ją na podstawie zebranych przez nią relacji kobiet, dotyczących ich satysfakcji z życia seksualnego. Wyniki tych badań poruszyły amerykańskie kręgi opiniotwórcze i stały się zapowiedzią przyszłej, dzisiejszej dyskusji o gender, autonomii ciała oraz seksualności. Film obrazuje czasy głębokiej przemiany społecznej.

Reżyserką filmu i autorką scenariusza jest Nicole Newnham, a w roli głównej występuje Dakota Johnson, znana m.in. z „The Social Network” i „Pięćdziesięciu twarzy Greya”.

Zobaczcie trailer „Zniknięcia Shere Hite”!

Odwiedźcie nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Które z wymienionych produkcji planujecie obejrzeć?

Pamiętajcie, że na każdą z wymienionych książek możecie założyć alert cenowy LC!


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Sierant - awatar
Anna Sierant 07.05.2024 17:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post