Wojsko II Rzeczypospolitej

Okładka książki Wojsko II Rzeczypospolitej Lech Wyszczelski
Okładka książki Wojsko II Rzeczypospolitej
Lech Wyszczelski Wydawnictwo: Bellona militaria, wojskowość
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311130616
Tagi:
II RP dwudziestolecie międzywojenne ułani wojsko szara piechota
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
174
158

Na półkach:

W książce omówione zostały dzieje bojowe i organizacyjne Wojska Polskiego w latach 1918-1939. Przedmiotem uwagi autora są między innymi korpusy oficerski i podoficerski, system kształcenia, szkolenia, wychowania i propagandy stosowanej wobec wojskowych i cywilów, struktura poszczególnych broni i służb, ich wyposażenie w broń i sprzęt, przemysł zbrojeniowy i system zaopatrzenia wojska, system mobilizacji, doktryna wojenna, plany wojny i plany mobilizacyjne, pozycja społeczna i materialne uposażenie wojskowych a szczególnie oficerów, udział Wojska Polskiego w walce o granice i niepodległość państwa w latach 1918-1920, rola Józefa Piłsudskiego w kształtowaniu oblicza i roli Wojska Polskiego, a także rola i pozycja Wojska Polskiego w systemie politycznym Polski, wreszcie wojskowy wymiar polityki zagranicznej Polski. Rozważania kończą się na dniu wybuchu II wojny światowej, nie obejmując wojny obronnej ‘39 roku. Nie ma też w książce mowy o wywiadzie wojskowym.

Pozycja jest bardzo rzetelna, obfituje w zawsze osadzaną precyzyjnie w czasie faktografię, nie stroni od wniosków - acz zawsze o charakterze fachowym, nie polityczno-ideologicznym. Do słabości należałoby z pewnością zaliczyć niewyodrębnienie podrozdziałów, pomimo że struktura poprowadzonej narracji w zasadzie sama to narzuca. Inną słabością jest stosowanie przez autora nie zawsze rozwijanych przez niego skrótów. Redaktorzy tomu niewiele tu pomogli, bo w dodanych przez siebie przypisach rozwinęli tylko niektóre skróty, i to raczej przypadkowe a często wręcz te najbardziej oczywiste (np. COP). Przyczepić się też można do odmiany przez autora niektórych rzeczowników i liczebników, szczególnie gdy wymienia jednostki wojskowe rozmaitego szczebla lub podaje ich liczebność. Wszystkie te drobne wady nie umniejszają jednak zasadniczo bardzo dużej wartości tej godnej polecenia książki i nie powinny zniechęcać do jej lektury.

Warto jeszcze wspomnieć, że z pracy wyłania się raczej niekorzystny obraz Józefa Piłsudskiego. Bodaj najważniejszy z ojców polskiej niepodległości był równocześnie winny rażącym zaniechaniom i zapóźnieniu Wojska Polskiego w ówczesnym układzie geostrategicznym. Piłsudski paraliżował prace nad doktryną wojenną, planem wojny, planem mobilizacyjnym, rozbudową lotnictwa, marynarki wojennej, wojsk pancernych, a nawet wojsk łączności. Był przeciwny motoryzacji Wojska Polskiego i zwiększeniu siły ognia kawalerii. Strategią miał ambicję zajmować się osobiście, marginalizując znaczenie Sztabu Generalnego i hamując obieg informacji wśród oficerów sztabowych. Zupełnie lekceważył zagrożenie niemieckie, skupiając całość polskiej polityki bezpieczeństwa na kierunku wschodnim. Jego wyobrażenie na temat przyszłej wojny bazowało na doświadczeniach wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920 i rozmijało się ze współczesnymi jego rządom trendami w wojskowości i myśli strategicznej. Na plus Piłsudskiemu należałoby zaś na pewno policzyć zwycięstwo w wojnie z Rosją, zajęcie Wileńszczyzny, oraz uniezależnienie po zamachu majowym polskiej wojskowości od wcześniejszego de facto protektoratu Francji.

W książce omówione zostały dzieje bojowe i organizacyjne Wojska Polskiego w latach 1918-1939. Przedmiotem uwagi autora są między innymi korpusy oficerski i podoficerski, system kształcenia, szkolenia, wychowania i propagandy stosowanej wobec wojskowych i cywilów, struktura poszczególnych broni i służb, ich wyposażenie w broń i sprzęt, przemysł zbrojeniowy i system...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Posiadam
    16
  • Przeczytane
    16
  • Historia
    3
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Strategia, militaria i wojskowość
    1
  • Moje książki
    1
  • 1
    1
  • Biblioteka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wojsko II Rzeczypospolitej


Podobne książki

Przeczytaj także