Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum

Okładka książki Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum Joanna Stalka-Jarska
Okładka książki Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum
Joanna Stalka-Jarska Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Żyj lepiej poradniki dla rodziców
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
poradniki dla rodziców
Seria:
Żyj lepiej
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2024-03-20
Data 1. wyd. pol.:
2024-03-20
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381512480
Tagi:
autyzm dzieci rodzice poradnik
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1080
224

Na półkach: ,

Słownik PWN on-line mówi, że autyzm to „zaburzenie rozwojowe o podłożu neurologicznym objawiające się m.in. brakiem kontaktu z otoczeniem”. Nie do końca bym się zgodził z tą definicją, bowiem to zależy od wielu czynników, których nie sposób tutaj wymienić. Definicja ta tak naprawdę niewiele mówi, a trzeba przede wszystkim wiedzieć, że autyzm to nie choroba. Z autyzmem człowiek się rodzi, tak jak z bujną kępą włosów lub też łysiną. Autyzm to przypadłość uwarunkowana genetycznie. Nie można go również wyleczyć, co najwyżej „oswoić” i to raczej ze strony rodzica, niż dziecka, które jest nim dotknięte. Istnieje jednak możliwość jego akceptacji. Autyzm może występować czy też współistnieć z innymi niepełnosprawnościami takimi jak niepełnosprawność intelektualna, choroby genetyczne, głuchota, mózgowe porażenie dziecięce czy utrata wzroku. Dodatkowo potęgują one problemy w kontaktach z dzieckiem dotkniętym autyzmem.

Autorka, Joanna Stalka-Jarska stara się odpowiedzieć na kilka pytań, z tym najważniejszym na czele - Jak pomóc dziecku? Przede wszystkim, najpierw należy zaakceptować istniejący stan rzeczy. Przyjąć do wiadomości, że należy skorzystać, i to jak najszybciej, z pomocy specjalistów. Samemu to można zrobić jajecznicę, ale nie „ogarnąć” autystyka. Nie należy oczekiwać cudów, i wymuszać na dziecku rozwój, bo to tylko mu szkodzi. Nie wolno wierzyć, że szczepionki w jakikolwiek sposób wpływają na powstawanie autyzmu. Autorka mówi jasno, że należy nauczyć się rozumienia tego, w jaki sposób dziecko się z nami komunikuje. Bo, że to robi, to pewnik. Tylko trzeba się przyłożyć do tego, aby rozszyfrować ten jego specyficzny tok „wypowiedzi”. Kolejna ważna rada – dziecko należy jak najlepiej przygotować do samodzielności. Jeśli tego nie zrobisz, czynisz mu krzywdę. Ono musi nauczyć się elementarnych praw, zasad i czynności, które pozwolą mu samodzielnie istnieć w tym świecie, kiedy ty już zaniemożesz albo umrzesz. Zamykanie go w własnym świecie, tylko pogarsza stan dziecka.

Książka pod tytułem „Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum” to właśnie pomoc w tym, jak się oswoić z przypadłością dziecka, jak skutecznie mu pomóc w tym, aby zaadaptowało się do życia w społeczeństwie. Niestety, nie ma prostej recepty, która mogłaby to uczynić, ani od razu, ani w całości. Walka z autyzmem jest czasochłonna, i wymaga ogromnego samozaparcia się rodziców, aby pomóc dziecko, a jednocześnie go nie krzywdzić. A uczynić to można bardzo łatwo, już choćby wymuszając, aby kontaktowało się z nami, tylko w sposób, który nam odpowiada. Należy pojąć, że dziecko z autyzmem chce się porozumiewać, ale może to czynić na innych poziomach, w zależności od stopnia „zaawansowania” tej przypadłości. Musze przyznać, że książkę czyta się sprawnie, szybko. Nie ma tam jakiś złotych, genialnych reguł, które mogłyby wywrócić nasz świat do góry nogami. Nie, jest wręcz przeciwnie. Autorka stara się wytłumaczyć w jaki sposób podchodzić do dziecka, aby jego rozwój był jak najbardziej samodzielny, jak najbardziej dostosowany do jego potrzeb. Istnieje całe spektrum różnych odmian autyzmu, między innymi Zespół Aspergera, który dotyczy piszącego tę recenzję, a także jego syna. Co dziwne, czytając tę pozycję, zacząłem odkrywać inne oblicze swojej „inności”. Autorka pozwoliła mi zrozumieć, dlaczego pewne zachowania, choć zasadniczo przeze mnie już kontrolowane, wywołują pewne reakcje, których się wstydzę, lub z którymi nie nauczyłem się walczyć. Co więcej, na nowo pozwoliła mi odkryć i zdefiniować „odmienność” syna, co zakrawa na paradoks, bo przecież jak autystyk nie potrafi zrozumieć innego autystyka. A jednak – nie zawsze się rozumiemy, mimo tej samego stopnia niepełnosprawności, różnimy się jak ogień i woda… No, ale to nie mają być moje wypociny z życia osobistego…

Myślę, że ta książka to ogromny zasób pomocy zarówno dla tych, którzy już borykają się z tym problemem, jak i dla tych, którzy dopiero uczą się żyć z dzieckiem dotkniętym autyzmem. Pozwala zachować dystans, a jednocześnie uczy pokory i wytrwałości, w dążeniu do wprowadzenia takiego człowieka w świat mniej „zwariowanych” ludzi (choć osobiście uważam, że wszyscy jesteśmy lekko „odchyleni”).

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Słownik PWN on-line mówi, że autyzm to „zaburzenie rozwojowe o podłożu neurologicznym objawiające się m.in. brakiem kontaktu z otoczeniem”. Nie do końca bym się zgodził z tą definicją, bowiem to zależy od wielu czynników, których nie sposób tutaj wymienić. Definicja ta tak naprawdę niewiele mówi, a trzeba przede wszystkim wiedzieć, że autyzm to nie choroba. Z autyzmem...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
80
16

Na półkach:

Książka jest czytelna, poprawna językowo i mocno przyswajalna. To bardzo przystępny zbiór informacji, który może poprawić jakość życia całego społeczeństwa poprzez zwiększenie szybkości reagowania na chorobowe sygnały dziecka.
Ponadto książka uczy jak można opiekować się osobą z autyzmem, jakie uczucia posiadają opiekunowie czy rodzice. Opisuje emocje, które towarzyszą wszystkim zainteresowanym i odczarowuje autyzm jako chorobę.

Książka jest czytelna, poprawna językowo i mocno przyswajalna. To bardzo przystępny zbiór informacji, który może poprawić jakość życia całego społeczeństwa poprzez zwiększenie szybkości reagowania na chorobowe sygnały dziecka.
Ponadto książka uczy jak można opiekować się osobą z autyzmem, jakie uczucia posiadają opiekunowie czy rodzice. Opisuje emocje, które towarzyszą...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
191
74

Na półkach:

Ta książka to doskonałe kompendium wiedzy dla rodziców, którzy otrzymują diagnozę autyzmu u swoich dzieci. Mogłaby nosić podtytuł 'Autyzm - i co dalej', ponieważ oferuje same konkretne informacje bez zbędnego przynudzania, czy rozwlekania. Nie jest to jednak wyczerpujące źródło wiedzy na temat spektrum autyzmu, ale zawiera mnóstwo praktycznych porad, ćwiczeń oraz propozycji wartościowej literatury, wsparte pokaźną bibliografią.

Autorka wskazuje również na profile, gdzie można znaleźć bezpłatne pomoce logopedyczne i propozycje ćwiczeń dla dzieci. Książka zawiera informacje od pierwszych symptomów, przez nietypowe zachowania, diagnozę, aż po porady dla rodziców, jak dbać o siebie. Dodatkowo, zamieszczono wywiady z ekspertami w dziedzinie autyzmu, a rozmowa z Kosmą - osobą ze spektrum autyzmu jest świetna i dająca do myślenia.

„Tymczasem życie w spektrum to ogromna różnorodność, są tam wszystkie barwy, jakie można sobie wyobrazić; również głęboka czerń i paląca w oczy biel'”(str. 239).

Książka podejmuje również kwestię szczepień, a 'zachorowalnością' na autyzm. Najbardziej wartościowe były dla mnie jednak informacje na temat tego, co trzeba zrobić po otrzymaniu diagnozy, jakie instytucje udzielają pomocy i o jakie dokumenty warto wnioskować dla dziecka z autyzmem. Rozdział o nietypowych wyzwaniach, z którymi boryka się rodzina z dzieckiem autystycznym, poszerza świadomość czytelnika. Książka również oferuje porady dotyczące wyzwań, z jakimi dzieci autystyczne mogą spotkać się w różnych sytuacjach, takich jak święta, restauracja, czy nawet kościół! Rozdział o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o diagnozie, jest też niezwykle wartościowy, ponieważ każdy rodzic staje przed dylematem, czy, jak i kiedy powiedzieć dziecku o autyzmie.

Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu zwłaszcza rodzicom, którzy szukają praktycznych i wartościowych wskazówek po otrzymaniu diagnozy autyzmu u swojego dziecka.

Ta książka to doskonałe kompendium wiedzy dla rodziców, którzy otrzymują diagnozę autyzmu u swoich dzieci. Mogłaby nosić podtytuł 'Autyzm - i co dalej', ponieważ oferuje same konkretne informacje bez zbędnego przynudzania, czy rozwlekania. Nie jest to jednak wyczerpujące źródło wiedzy na temat spektrum autyzmu, ale zawiera mnóstwo praktycznych porad, ćwiczeń oraz propozycji...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    2
  • Ulubione
    1
  • 52 książki w 2024
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także