Bibliomulica z Kordoby

Okładka książki Bibliomulica z Kordoby Leonard Chemineau, Wilfrid Lupano
Okładka książki Bibliomulica z Kordoby
Leonard ChemineauWilfrid Lupano Wydawnictwo: Kultura Gniewu komiksy
268 str. 4 godz. 28 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
La Bibliomule de Cordoue
Wydawnictwo:
Kultura Gniewu
Data wydania:
2024-04-22
Data 1. wyd. pol.:
2024-04-22
Liczba stron:
268
Czas czytania
4 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367360715
Tłumacz:
Krzysztof Umiński
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Stare Zgredy. Ci, którzy jeszcze żyją Paul Cauuet, Wilfrid Lupano
Ocena 7,5
Stare Zgredy. ... Paul Cauuet, Wilfri...
Okładka książki Stare Zgredy. Bonnie i Pierrot Paul Cauuet, Wilfrid Lupano
Ocena 7,5
Stare Zgredy. ... Paul Cauuet, Wilfri...
Okładka książki RELAX nr 41 Julian Bohdanowicz, Kurt Busiek, Paul Cauuet, Caza, Jagoda Czarnowska, Roman Gajewski, Gir, Jean Giraud (Moebius), Grzegorz Janusz, Wilfrid Lupano, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Yanick Paquette, Gerald Parel, Francois Riviere, Mark Russell, Wojciech Stefaniec, Mateusz Wiśniewski, Jan Żarnowiecki, Bartosz Zaskórski
Ocena 7,0
RELAX nr 41 Julian Bohdanowicz,...
Okładka książki RELAX nr 40 Paul Cauuet, Caza, Tibor Cs. Horváth, Péter Kuczka, Wilfrid Lupano, Andreas Martens, Achim Raven, Francois Riviere, Rafał Skarżycki
Ocena 7,0
RELAX nr 40 Paul Cauuet, Caza, ...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Alemina. Tom: 01: Ścigana Gabriele Bagnoli, Carole Trébor
Ocena 8,0
Alemina. Tom: ... Gabriele Bagnoli, C...
Okładka książki Skorpion - wyd. zbiorcze tom 3. Stephen Desberg, Enrico Marini
Ocena 7,2
Skorpion - wyd... Stephen Desberg, En...
Okładka książki Morderca w mojej głowie #9 Hajime Inoryuu, Shouta Itou
Ocena 7,5
Morderca w moj... Hajime Inoryuu, Sho...
Okładka książki Karuzela Agnese Innocente, Sergio Rossi
Ocena 7,3
Karuzela Agnese Innocente, S...
Okładka książki Navis Philippe Buchet, Jean David Morvan, José Luis Munuera
Ocena 6,7
Navis Philippe Buchet, Je...
Okładka książki Świat Akwilonu: Krasnoludy: Jorun z Bractwa Kuźni. Tom 06 Pierre-Denis Goux, Nicolas Jarry
Ocena 7,7
Świat Akwilonu... Pierre-Denis Goux, ...

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1200
840

Na półkach:

Przepiękna opowieść o miłości do książek, człowieczeństwie i poświęceniu dla przyszłych pokoleń... - tak przedstawia się oto znakomita, zaskakująca swoją postacią i przede wszystkim napawającą wiarą i nadzieją z ludzką mądrość, komiksowa opowieść pt. „Bibliomulica z Kordoby”, którą to możemy poznać dziś w naszym kraju za sprawą Wydawnictwa Kultura Gniewu. I uwierzcie mi, że po tej lekturze spojrzycie zupełnie inaczej na waszą domową, biblioteczną półkę...

Oto średniowieczna Kordoba, roku 976. Z rozkazu panującego władcy mają spłonąć wszelkie niereligijne dzieła zgromadzone w ogromnej bibliotece, w której znajdują się księgi i dokumenty z całego świata. W obronie zbiorów staje bibliotekarz Tardi, który wraz z niezwykle upartą mulicą pragnie wywieźć i tym samym ocalić jak najwięcej książek. Z pomocą przyjdzie mu pewna zakochana w książkach młoda dziewczyna, jak i również młody złodziejaszek, którego los połączy się z wyżej wymienioną parą. Wspólnie podejmą oni niebezpieczną podróż, która na zawsze już zmieni ich życie...

Mamy przed sobą coś naprawdę interesującego - z jednej strony komediową historię pełną niezwykłych przygód, ucieczek, zadziwiających spotkań i cudownych ocaleń z sytuacji wydawałoby się bez wyjścia..., zaś z drugiej fascynującą lekcję historii o średniowiecznej Hiszpanii, w której władają islamscy władcy przeciwni wszelkiemu, naukowemu postępowi. I efektem jest komiksowa opowieść, która zachwyci absolutnie każdego z nas - począwszy od nastoletnich miłośników barwnej rozrywki, jak i kończąc na dorosłych sympatykach mądrych historii o tym, co w życiu człowieka jest i co powinno być najważniejszym.

Scenarzysta tego komiksu - Wilfrid Lupano, bardzo lekko wprowadza nas w tę komiksową rzeczywistość, ukazując okoliczności podjęcia próby ratowania zbiorów biblioteki, zapoznając nas z trójką głównych bohaterów, jak i wreszcie kreśląc ich podróżnicze losy, które wypełnia akcja, walka, spryt oraz nierzadko dramatyczne chwile. To wszystko prowadzi nas do bardzo zaskakującego i dającego wiele do myślenia finału, o którym to uwierzcie mi, bardzo trudno będzie wam zapomnieć. Całość relacji przyjmuje zaś lekką, inteligentną i niezwykle emocjonującą postać, gdzie czasami rozbawimy się do łez, innym razem wielce poruszymy, jak i jeszcze niekiedy zamyślimy nad tym, czym jest chora wiara i religia.

Bohaterowie są wspaniali - począwszy od poczciwego bibliotekarza Tardiego, poprzez gotową do największych poświęceń dla literatury kopistkę Lubnę, jak i kończąc na myślącym głównie o sobie - przynajmniej do czasu, Marwanie. Jednak tak naprawdę całe show kradnie tu tytułowa mulica, której humory, upartość i zawziętość w byciu nieposłuszną naszej ludzkiej trójce wędrowców, są godne największego podziwu. I powiem wam, że poznać taką grupę bohaterów, to jest najczystsza przyjemność.

Nie sposób nie zachwycić się kreacją świata tej opowieści, gdzie mamy dzisiejszą Hiszpanię pod władzą muzułmanów, coraz większy wpływ religii na życie mieszkańców Kordoby, trudną politykę oraz zwykłe dni zwykłych ludzi, które zostały tu tak ładnie przedstawione. Oczywiście jest i piękno krajobrazów tego zakątka globu, z pustynną i skalistą scenerią, przełamywaną od czasu do czasu zielenią niewielkich oaz, które odkrywamy wraz z podróżującymi bohaterami. To piękny obraz, w który po prostu się wierzy.

Jednocześnie jest tu także cenna, jakże ważna lekcja życia, że oto kulturowe dziedzictwo poprzednich pokoleń jest czymś o wiele wartościowszym, niż panujące w danej chwili prawa, zasady, polityczne tezy, czy też nawet religia. I to, by ów dorobek ratować przed zawsze obecnym w życiu człowieka barbarzyństwem, jest jednym z największych możliwych poświęceń. I wspaniałym jest także to, że lekcja ta została przedstawiona tu w postaci komiksowej, przygodowej bajki, co w naturalny sposób daje nadzieję, że trafi ona do serc młodych czytelników w naszym kraju, którzy podobnie jak bohaterowie tej opowieści, zawsze staną w obronie książek, kultury i sztuki.

Komiks ten cieszy oko także pod kątem swej ilustracyjnej postaci, która jest dziełem Leonarda Chemineau. To niezwykle urokliwe, malownicze, pociągnięte lekką i płynną kreską oraz opatrzone zabawną porcją karykatury, niezwykle bajkowe rysunki. Ich kształt, sposób kadrowania oraz przyjemna kolorystyka sprawiają, że od pierwszych chwil lektury czujemy się z nimi bardzo dobrze, bezpiecznie, trochę jak w odkrywanej w naszym dzieciństwie baśni.

Opowieść ta bawi, rozśmiesza, zapewnia wielkie emocje i jednocześnie uczy miłości do książek. I chyba nie można wymarzyć sobie lepszej rekomendacji ku sięgnięciu po rozrywkowy komiks, aniżeli właśnie te powyższe słowa. Bo też i tytuł ten łączy w sobie to, co ważne i wartościowe z tym, co najzwyczajniej jest ciekawym i porywającym od pierwszych chwil czytelniczego spotkania. I podkreślę to raz jeszcze, że opowieść ta jest naprawdę dla każdego, bez wyjątku.

„Bibliomulica z Kordoby”, to komiks piękny, ważny, zaskakujący swoim przesłaniem i wyróżniający się na tle wielu innych tytułów. I dlatego w mej ocenie po prostu trzeba go poznać. Polecam.

Przepiękna opowieść o miłości do książek, człowieczeństwie i poświęceniu dla przyszłych pokoleń... - tak przedstawia się oto znakomita, zaskakująca swoją postacią i przede wszystkim napawającą wiarą i nadzieją z ludzką mądrość, komiksowa opowieść pt. „Bibliomulica z Kordoby”, którą to możemy poznać dziś w naszym kraju za sprawą Wydawnictwa Kultura Gniewu. I uwierzcie mi, że...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1457
1457

Na półkach:

Książki, które przeszły przez nasze ręce... każda z historią, z treścią, z opowieścią w sobie i o sobie - te książki mają wielką moc i często padały "ofiarą" wojen o umysły. Dlatego jakże znaczące, ważne jest, że komiks, który właśnie przeczytałam, podjął ten temat z - nie tylko z wyczuciem, nie tylko z hipnotyzującym pięknem kreski i koloru - ale także z humorem, bez którego to okrucieństwo na książkach, które było zawsze początkiem zbrodni na ludziach, byłoby tylko kolejną relacją przeszłych dni. Ten dziwny humor, który nadaje surrealistycznej lekkości bohaterom, akcji, ilustracjom, właśnie on sprawia, że lektura BIBLIOMULICY Z KORDOBY ujmuje za serce i pozostaje w pamięci.
Wilfrid Lupano swym scenariuszem zadziwia. Zadziwia, bo jakimś cudem udało mu się każde zdanie połączyć z rzetelnością, dbałością o historię, z literackim, wysokim poziomem. Nasi bohaterowie, interesujące trio, które na pierwszy rzut oka do siebie wcale nie pasuje, ostatecznie tworzy ekipę nie do pokonania. Ich siła jest w ich determinacji i dobroci... i oczywiście w MULICY... BIBLIOMULICY Z KORDOBY. Piękna opowieść o sile marzeń, o walce o to, w co się wierzy, o bezpieczeństwie, które może dać tylko współpraca, przyjaźń i zaufanie.
Jednak BIBLIOMULICA Z KORDOBY, to także dzieło wizualne, dopracowane, staranne, z pięknymi rozwiązaniami kadrowymi i wyjątkowo spektakularnym doborze kolorów. Za rysunki odpowiada Leonard Chemineu i od pierwszej strony - od okładki widać, że włożył w to cały swój talent, masę czasu i pewnie trochę zdrowia. Wspaniale narysowany komiks, który gasi pragnienie patrzenia na rzeczy ładne. I oczywiście kolory, które położył Christophe Bouchard. Te barwy dają życie tej historii i świetnie budują atmosferę. Rewelacyjna robota!
Mądra opowieść, wzruszająco zabawna, smutna, ale i pełna nadziei... bo czasem wystarczy troje ludzi i mulica, by uwierzyć, że świat się nie kończy - że się zaczyna i że zawsze warto walczyć o lepsze jutro i o to, co kochamy.
Komiks jest wspaniale wydany. Twarda oprawa, piękny papier, wszystko starannie dopracowane. Miło takie komiksy trzymać w rękach, miło je czytać, oglądać, poznawać. Polecam każdemu, kto kocha książki - bo to komiks o wielkiej do nich miłości.

prosimy nie jeść książek
Wydawnictwo Kultura Gniewu
egzemplarz recenzencki

Książki, które przeszły przez nasze ręce... każda z historią, z treścią, z opowieścią w sobie i o sobie - te książki mają wielką moc i często padały "ofiarą" wojen o umysły. Dlatego jakże znaczące, ważne jest, że komiks, który właśnie przeczytałam, podjął ten temat z - nie tylko z wyczuciem, nie tylko z hipnotyzującym pięknem kreski i koloru - ale także z humorem, bez...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1134
1133

Na półkach: ,

Bardzo sympatyczna historia, z mocnym historycznym umocowaniem. Z pozoru zabawna i lekka opowieść, a w tle refleksja nad naszym kulturowym i naukowym dziedzictwem, rozdźwiękiem między nauką, a wiarą i tym jak łatwo zaprzepaszczamy wysiłek poprzednich pokoleń. Grafika przyjazna, całość dosyć uniwersalna, jeśli chodzi o grupę docelową. Poleca się

Bardzo sympatyczna historia, z mocnym historycznym umocowaniem. Z pozoru zabawna i lekka opowieść, a w tle refleksja nad naszym kulturowym i naukowym dziedzictwem, rozdźwiękiem między nauką, a wiarą i tym jak łatwo zaprzepaszczamy wysiłek poprzednich pokoleń. Grafika przyjazna, całość dosyć uniwersalna, jeśli chodzi o grupę docelową. Poleca się

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
158
13

Na półkach:

Kordoba - stolica nauk i sztuk, jedna z największych bibliotek czasów średniowiecza. Jest rok 976, a ten fascynujący ośrodek kultury ma zaraz spłonąć. Na ratunek bezcennym książkom ruszają: bibliotekarz Tarid, kopistka Lubna, dawny uczeń Marwan i pewna uparta… mulica. 



Jakie to było dobre! Uwielbiam czytać o z pozoru niedopasowanych drużynach, które mają ważną misję do wykonania. Znalazłam tu mnóstwo pozytywnego chaosu, ciętych ripost i dobrego humoru. Bardzo polubiłam się ze wszystkimi bohaterami i cieszę się, że poznałam także ich osobiste historie. Jednak nie o samą dobrą zabawę tutaj chodzi. W komiksie poznacie kontekst kryzysu politycznego, w którym kalifat kordobański pogrąża się na początku XI wieku. Centralne państwo dzieli się na taify, a te próbują aspirować do roli nowego prestiżowego ośrodka kultury. Znajdziecie też tu tematykę kobiet i niewolników, co lepiej pozwala lepiej zrozumieć charaktery naszych bohaterów. Coś niezwykle ciekawego!

Doznania estetyczne na najwyższym poziomie. Uwielbiam taką kreskę, żywe kolory i dynamikę. Samo wydanie również zachwyca, 260 stron zamkniętych jest w twardej oprawie, z dbałością o każdy szczegół. Mam sporo komiksów z tego wydawnictwa, moja ulubiona seria o Arabie Przyszłości jest w miękkiej oprawie (kocham całym sercem),ale w tym przypadku jest to inny wymiar zachwytu pod względem wizualnym.

Kordoba - stolica nauk i sztuk, jedna z największych bibliotek czasów średniowiecza. Jest rok 976, a ten fascynujący ośrodek kultury ma zaraz spłonąć. Na ratunek bezcennym książkom ruszają: bibliotekarz Tarid, kopistka Lubna, dawny uczeń Marwan i pewna uparta… mulica. 



Jakie to było dobre! Uwielbiam czytać o z pozoru niedopasowanych drużynach, które mają ważną misję do...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1073
124

Na półkach:

Komiks o tym co można zrobić z miłości do książek i wiedzy którą zawierają.


Gdybym bawił się w tworzenie faników to doprowadziłbym do spotkania bibliotekarza Tarida z franciszkaninem Wilhelmem z Baskerville.
Szybko znaleźliby temat do porozumienia.

Komiks o tym co można zrobić z miłości do książek i wiedzy którą zawierają.


Gdybym bawił się w tworzenie faników to doprowadziłbym do spotkania bibliotekarza Tarida z franciszkaninem Wilhelmem z Baskerville.
Szybko znaleźliby temat do porozumienia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1727
376

Na półkach: , ,

Kolejny bardzo dobry komiks napisany przez Wilfrida Lupano. Polecam wszystkie jego dzieła wydane w Polsce (Azymut, Stare Zgredy, Ocean miłości...). Bibliomulica to oda do wiedzy, komiks podróżniczy, przygodowy, ale również pouczający, zabawny i do tego świetnie narysowany. Wielka pochwała czytelnictwa odziana w podróżną szatę.

Kolejny bardzo dobry komiks napisany przez Wilfrida Lupano. Polecam wszystkie jego dzieła wydane w Polsce (Azymut, Stare Zgredy, Ocean miłości...). Bibliomulica to oda do wiedzy, komiks podróżniczy, przygodowy, ale również pouczający, zabawny i do tego świetnie narysowany. Wielka pochwała czytelnictwa odziana w podróżną szatę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    11
  • Komiksy
    2
  • Posiadam
    2
  • Komiks
    1
  • Stoi na półce
    1
  • Sprzedane
    1
  • KOM
    1
  • Poszukuję
    1
  • Komiksy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bibliomulica z Kordoby


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Zapiski Zielarki #11 Natsu Hyuuga, Ikki Nanao
Ocena 8,1
Zapiski Zielar... Natsu Hyuuga, Ikki ...
Okładka książki Nightwing: Bitwa o serce Blüdhaven Adriano Lucas, Bruno Redondo, Tom Taylor
Ocena 8,3
Nightwing: Bit... Adriano Lucas, Brun...
Okładka książki Świat Akwilonu: Krasnoludy: Jorun z Bractwa Kuźni. Tom 06 Pierre-Denis Goux, Nicolas Jarry
Ocena 7,7
Świat Akwilonu... Pierre-Denis Goux, ...

Przeczytaj także