Wojna paragwajska 1864-1870

Okładka książki Wojna paragwajska 1864-1870 Jarosław Wojtczak
Okładka książki Wojna paragwajska 1864-1870
Jarosław Wojtczak Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
292 str. 4 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
292
Czas czytania
4 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311120457
Tagi:
Paragwaj wojna paragwajska Ameryka Południowa XIX w.
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
48 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
690
253

Na półkach: ,

Dość przystępny skrót przebiegu jednej z najbardziej bezsensownych wojen w historii świata, wywołanej dla zrealizowania ambicji niezrównoważonego dyktatora. Przed lekturą o tytułowym konflikcie nie wiedziałem nic poza tym, że miał miejsce. Niniejsza pozycja sprawnie przedstawia przyczyny wybuchu wojny i jej przebieg wraz z krótkim rysem historycznym Paragwaju.

Oprócz meandrów skomplikowanej polityki regionu otrzymujemy dość szczegółowe relacje z kolejnych faz bardzo krwawego, przedłużanego ponad miarę konfliktu. Nie brakuje opisów bitew flot śródlądowych, które miały szczególnie istotną rolę dla przebiegu walk. Epickie starcia, jak "latynoamerykańskie Waterloo", czyli bitwa pod Tuyuti oraz oblężenie "południowoamerykańskiego Sewastopola", czyli Humaity, są tu wyczerpująco i barwnie opisane. Oczywiście, jak to u Wojtczaka, otrzymujemy mnóstwo nieistotnych detali, np. masę wieloczłonowych nazwisk niższych oficerów dowodzących patrolami, czy kanonierkami. Wiele z nich spokojnie mogłoby się pojawić tylko w przypisach. Poprawiłoby to płynność lektury.

Jarosław Wojtczak jest autorem bardzo nierównym, ale jego książki poświęcone Ameryce Łacińskiej zwykle trzymają przyzwoity poziom. Podobnie jest tutaj, choć znawcy wskazują, że to efekt namiętnego plagiatowania pozycji zagranicznych. Jeśli jest tak w istocie, to szczęściem w nieszczęściu jest użycie literatury hiszpańskojęzycznej, do której większość czytelników nie miałaby pewnie dostępu.

Książka ciekawie wprowadza w mało znany i zwykle pomijany temat, ale zarazem pozostawia sporo niedosytu. Brakuje omówienia kilku dość istotnych kwestii, jak np. stosunku ludności Paragwaju do jego brutalnego dyktatora, czy warunków życia w kraju w trakcie konfliktu. Nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, skąd śródlądowy, rolniczy i indiański kraj czerpał amunicję i zaopatrzenie. Autor wspomina, że wojna wpłynęła na późniejsze zniesienie niewolnictwa w Brazylii, ale kwestii udziału czarnoskórych ochotników i sformowanych z nich oddziałów szturmowych niestety nie rozwija. Nie do końca wyjaśniony został obecny kult Lopeza, człowieka który doprowadził Paragwaj do upadku. Większych błędów nie znalazłem, ale w pierwszej połowie książki Wojtczak często myli rzeki Paragwaj, Parana i Urugwaj. Reasumując: warto przeczytać, ale nie trzeba mieć.

Dość przystępny skrót przebiegu jednej z najbardziej bezsensownych wojen w historii świata, wywołanej dla zrealizowania ambicji niezrównoważonego dyktatora. Przed lekturą o tytułowym konflikcie nie wiedziałem nic poza tym, że miał miejsce. Niniejsza pozycja sprawnie przedstawia przyczyny wybuchu wojny i jej przebieg wraz z krótkim rysem historycznym Paragwaju.

Oprócz...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
109
35

Na półkach:

Pozycja ta dotyczy mało znanego w Polsce konfliktu w Ameryce Południowej, co trochę dziwi, gdyż po obu stronach konfliktu pojawiali się Polacy. Jeśli chodzi o okładkę, to jest ona całkiem przyjemna dla oka, aczkolwiek można odnieść wrażenie, że pozytywna stroną tego konfliktu była Brazylia. Treść książki odpowiada tytułowi, czyli mamy tu bardzo dobry opis całej 6-letniej wojny paragwajskiej. Autor jest cały czas obiektywny, i w dość oszczędnych i prostych słowach opisuje konflikt, co ma duże znaczeni zwłaszcza przy wspomnieniach o zbrodniach wojennych i okrucieństwie. Musze przyznać, że okrucieństwo i bezsensowność tej wojny poruszyła mnie i przejęła, jako czytelnika. Nie mogę też zrozumieć, dlaczego ktoś kto prawie unicestwił terytorialnie i ludnościowo Paragwaj jest dziś bohater narodowym (!). Co do map jest ich 5, są dobrze i czytelnie przygotowane. Zastrzeżenia mam do mapy Paragwaju i pastw sąsiedzkich, gdzie granice nie są zbyt wyraźnie zaznaczone, i trudno się zorientować w ich faktycznym przebiegu. Niestety brakuje tez map dalszych faz konfliktu, i przebiegu ofensywy sprzymierzonych. Ogólnie pozycja bardzo dobra. Autor pisze prostym, pozbawionym emocji językiem, rzetelnie i obiektywnie przedstawiając obraz dużego konfliktu zbrojnego Ameryki Południowej. mimo to dobrze oddaje brutalność i okrucieństwo tego konfliktu.

Pozycja ta dotyczy mało znanego w Polsce konfliktu w Ameryce Południowej, co trochę dziwi, gdyż po obu stronach konfliktu pojawiali się Polacy. Jeśli chodzi o okładkę, to jest ona całkiem przyjemna dla oka, aczkolwiek można odnieść wrażenie, że pozytywna stroną tego konfliktu była Brazylia. Treść książki odpowiada tytułowi, czyli mamy tu bardzo dobry opis całej 6-letniej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
166
145

Na półkach:

Bardzo ciekawy i egzotyczny temat, podany natomiast strawnie i zrozumiale. Pod pewnymi względami wręcz wzorzec tego jak pisać w Polsce o wojnach, o których mało kto tutaj słyszał. Do stylu i języka pretensji także nie mam. Słyszałem kilka mocno negatywnych opinii na temat warsztatu autora, acz nie znam zagadnienia na tyle mocno, aby samemu oceniać, na ile te opinie były słuszne. Od strony edytorskiej tradycyjnie słaby poziom Bellony (stąd kilka gwiazdek w dół),ale ciekawa treść ratuje sprawę.

Bardzo ciekawy i egzotyczny temat, podany natomiast strawnie i zrozumiale. Pod pewnymi względami wręcz wzorzec tego jak pisać w Polsce o wojnach, o których mało kto tutaj słyszał. Do stylu i języka pretensji także nie mam. Słyszałem kilka mocno negatywnych opinii na temat warsztatu autora, acz nie znam zagadnienia na tyle mocno, aby samemu oceniać, na ile te opinie były...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Jarosław Wojtczak, autor wielu poczytnych popularnonaukowych biografii z Bellonowskiej serii Historyczne Bitwy po raz kolejny zdecydował się na mało w Polsce znany temat - wojnę paragwajską. Ten z europejskiej perspektywy niszowy konflikt doprowadził do końca dyktatorskie rządy Francisca Solano Lopeza w Paragwaju i doprowadził naród paragwajski do prawdziwej katastrofy biologicznej. Autor poprzedza zasadniczą treść książki krótkim wprowadzeniem, w którym przedstawia dzieje Paragwaju oraz przyczyny wojny. Zwraca uwagę na aspekt działań marynarki wojennej, zaznacza różne polonica (np. fakt, że prekursorem działań powietrznych na kontynencie południowoamerykańskim był właśnie Polak!) i powoli przechodzi przez kolejne kampanie zmierzające ostatecznie do śmierci paragwajskiego dyktatora i zwycięstwa sił sprzymierzonych. Pozycja przeznaczona raczej dla pasjonatów zagadnień latynoskich, nie jestem pewien, czy zainteresuje też inne osoby.

Tomasz Babnis

Jarosław Wojtczak, autor wielu poczytnych popularnonaukowych biografii z Bellonowskiej serii Historyczne Bitwy po raz kolejny zdecydował się na mało w Polsce znany temat - wojnę paragwajską. Ten z europejskiej perspektywy niszowy konflikt doprowadził do końca dyktatorskie rządy Francisca Solano Lopeza w Paragwaju i doprowadził naród paragwajski do prawdziwej katastrofy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1249
1236

Na półkach: , ,

7,5/10

7,5/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    56
  • Chcę przeczytać
    55
  • Posiadam
    39
  • Historia
    7
  • Historyczne Bitwy
    7
  • Historyczne bitwy
    4
  • Bellona - Bitwy Historyczne
    2
  • historia
    2
  • XIX wiek
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Więcej
Jarosław Wojtczak Wojna paragwajska 1864-1870 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne