Heloiza i Abelard

Okładka książki Heloiza i Abelard Régine Pernoud
Okładka książki Heloiza i Abelard
Régine Pernoud Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
205 str. 3 godz. 25 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biografie Sławnych Ludzi
Tytuł oryginału:
Heloise et Abelard
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1982-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
205
Czas czytania
3 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
83-06-00690-9
Tłumacz:
Eligia Bąkowska
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
96 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4572
747

Na półkach:

Większości prac R. Pernoud nie uznaję za szczególnie udane. Wydają się napisane chaotycznie, wręcz egzaltowane, pomijają za to istotne szczegóły rzeczowe. W przypadku „klasycznych” biografii postaci aktywnych na polu działalności politycznej (np. Ryszarda Lwie Serce, Eleonory Akwitańskiej czy Blanki Kastylijskiej – wszystkie wydane w serii „marmurkowej” PIW, podobnie jak obecna praca) to istotna wada. Wspólna biografia Heloizy i Abelarda, pary słynnych, dwunastowiecznych uczonych i kochanków, wykazuje podobne cechy. Tym razem to jednak nie przeszkadza. Temat wydaje się bowiem stworzony właśnie dla pióra R. Pernoud. Rzeczowe i ograniczające się do przedstawienia znanych nam faktów opisanie dziejów Heloizy i Abelarda (wiedzę czerpiemy głównie z korespondencji obojga bohaterów) wypadłoby sucho i bezbarwnie, a przecież to jedna z najsłynniejszych historii miłosnych na przestrzeni wieków, dramatyzmem i nagromadzeniem emocji nie ustępująca epopejom literackim. Ma natomiast nad nimi tę przewagę, że wydarzyła się naprawdę. W dodatku Abelard to jeden z najwybitniejszych myślicieli średniowiecza, wierzący w potęgę rozumu i torujący drogę nowym prądom umysłowym. W swoich czasach niezrozumiany i często atakowany, odegrał wielką rolę w rozwoju nauki i myśli europejskiej. Wszystko to odnajdujemy w pracy R. Pernoud, która zresztą nie „kanonizuje” swoich bohaterów i dostrzega ich negatywne cechy – zwłaszcza Abelarda (zarozumiałość, przekonanie o własnej przewadze intelektualnej, agresywność w sporach). Heloizę uznaje Autorka za nie ustępującą ukochanemu na polu umysłowym, znacznie natomiast przewyższającą go w kwestiach uczuciowych oraz zdolności do wyrzeczeń w imię miłości. Gloryfikowanie płci pięknej i rzekomo słabszej to zresztą stały rys prac R. Pernoud, tutaj akurat bynajmniej nie rażący. Klimat epoki oddają liczne cytaty ze wspomnianej korespondencji bohaterów, a także ówczesnych utworów poetyckich, niekiedy autorstwa samego Abelarda (przypuszczalnie, był bowiem również utalentowanym poetą, swoich wierszy miłosnych jednak nie podpisywał, trwają więc spory dotyczące jego autorstwa). Akurat tę pracę R. Pernoud uważam za godną polecenia. Z drugiej strony, informację o przyczynie śmierci Abelarda i rodzaju trawiącej go choroby wypadałoby w pracy biograficznej podać w miejscu bardziej eksponowanym, niż zagubiony w jednym z rozdziałów przypis.

Większości prac R. Pernoud nie uznaję za szczególnie udane. Wydają się napisane chaotycznie, wręcz egzaltowane, pomijają za to istotne szczegóły rzeczowe. W przypadku „klasycznych” biografii postaci aktywnych na polu działalności politycznej (np. Ryszarda Lwie Serce, Eleonory Akwitańskiej czy Blanki Kastylijskiej – wszystkie wydane w serii „marmurkowej” PIW, podobnie jak...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
909
342

Na półkach:

Fascynująca książka, której autorka potrafiła z pomnikowych postaci wielkich kochanków średniowiecza zrobić zwykłych ludzi. Mając za podstawę tych literackich zmagań dość niewdzięczną materię listów obojga bohaterów, i innej korespondencji z tego okresu, a także dzieła naukowe i teologiczne Pernoud stworzyła niezwykle żywą i wzruszającą opowieść o miłości, namiętności, egoizmie, i wybaczeniu. Dla mnie bardzo poruszająca lektura.

Fascynująca książka, której autorka potrafiła z pomnikowych postaci wielkich kochanków średniowiecza zrobić zwykłych ludzi. Mając za podstawę tych literackich zmagań dość niewdzięczną materię listów obojga bohaterów, i innej korespondencji z tego okresu, a także dzieła naukowe i teologiczne Pernoud stworzyła niezwykle żywą i wzruszającą opowieść o miłości, namiętności,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
297
297

Na półkach: , ,

Regine Pernoud jest autorką kilku interesujących biografii ludzi epoki średniowiecza. Wielką zaletą Jej pisarstwa jest osadzenie życiorysów prezentowanych postaci na tle szeroko pojętych dziejów kultury danego okresu. Całość zarazem ukazana jest w sposób bardzo plastyczny, oraz nieprzytłoczony ogromem szczegółów, jak to nieraz bywa w tego typu ujęciach.
Biografia Abelarda (bo mimo tytułu jest on centralną postacią książki) przedstawia nam dzieje słynnej miłości, która to miłość przez pryzmat tragedii jaka ją spotkała, stała się z jednej strony natchnieniem dla wielu późniejszych twórców kultury, z drugiej zaś, przestrogą dla tych, którzy chcieliby w sposób niefrasobliwy spróbować złamać konwenanse otoczenia od którego jest się zależnym.
Czytelnik pragnący zgłębić tajniki filozofii wybitnego myśliciela średniowiecza będzie z pewnością zawiedziony. Nie znajdzie w dziele wielu informacji na ten temat. Książka traktuje o tych sprawach niezmiernie lakonicznie. Nie jest to praca o filozofii. Chyba, że przyjmiemy, iż miłość jest jej najwyższą formą.
Warto sięgnąć po książkę R. Pernoud choćby po to, aby poszerzyć swą wiedzę o dzieje tragicznych wydarzeń w niej opisanych.
Jeśli ktoś lubi wyłapywać z czytanych prac mądre sentencje lub też ciekawe cytaty, to może być pewnym, że znajdzie w tej książce coś dla siebie. Mi szczególnie dało do myślenia przytoczone stwierdzenie rzymskiego satyryka Persjusza - "Niczym dla ciebie jest wiedza o jakiejś rzeczy, jeżeli ktoś inny nie wie, że to wiesz".

Regine Pernoud jest autorką kilku interesujących biografii ludzi epoki średniowiecza. Wielką zaletą Jej pisarstwa jest osadzenie życiorysów prezentowanych postaci na tle szeroko pojętych dziejów kultury danego okresu. Całość zarazem ukazana jest w sposób bardzo plastyczny, oraz nieprzytłoczony ogromem szczegółów, jak to nieraz bywa w tego typu ujęciach.
Biografia Abelarda...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Książka ta w sposób bardzo interesujący przedstawia intelektualne elity XII-wiecznej Europy. Słynna historia miłosna Abelarda i Heloizy zajmuje w ten panoramie poczesne miejsce, ale wcale nie dominuje nad całością narracji (co uważam za słuszny wybór). Para tytułowych bohaterów zostaje ukazana z wielu stron. Życie, duchowość, twórczość literacka, spory naukowe i doktrynalne. Całość jest naprawdę piękną panoramą kulturową średniowiecznej Europy w pierwszej połowie XII wieku. Dodatkowym atutem książki jest klarowność narracji i ciekawy język. Régine Pernoud była nie tylko wybitną mediewistką, ale także dobrą pisarką i - co każdy czytelnik przyzna - jej monografie po prostu dobrze się czyta. „Heloiza i Abelard” (myślę, że kolejność tytułowych postaci powinna być odwrócona) to bardzo dobra książka o średniowieczu. O średniowieczu zaprezentowanym nie przez pryzmat wojen i traktatów pokojowych, ale z perspektywy szeroko pojętej historii kultury i z perspektywy... miłości.

Tomasz Babnis

Książka ta w sposób bardzo interesujący przedstawia intelektualne elity XII-wiecznej Europy. Słynna historia miłosna Abelarda i Heloizy zajmuje w ten panoramie poczesne miejsce, ale wcale nie dominuje nad całością narracji (co uważam za słuszny wybór). Para tytułowych bohaterów zostaje ukazana z wielu stron. Życie, duchowość, twórczość literacka, spory naukowe i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
500
132

Na półkach: , ,

Początkowo podchodziłam do tego utworu sceptycznie, ponieważ wybrałam go jako lekturę. Okazało się, że niesłusznie.
Książkę czyta się lekko, język jest przystępny a do tego historia całkiem ciekawa.
Opiera się ona co prawda na miłości bohaterów, ale nie tylko to jest tam ważne. Wręcz przeciwnie. Najistotniejszą część stanowi duchowość, co bardzo w tym dziele cenię. Poza tym myślę, że to niezłe źródło informacji dotyczących poglądów ludzi średniowiecza (zwłaszcza kleru) oraz sposobu rozwiązywania sprzeczności.

Polecam jako coś do poczytania i zgłębiania wiedzy, niekoniecznie przymusowego.

Początkowo podchodziłam do tego utworu sceptycznie, ponieważ wybrałam go jako lekturę. Okazało się, że niesłusznie.
Książkę czyta się lekko, język jest przystępny a do tego historia całkiem ciekawa.
Opiera się ona co prawda na miłości bohaterów, ale nie tylko to jest tam ważne. Wręcz przeciwnie. Najistotniejszą część stanowi duchowość, co bardzo w tym dziele cenię. Poza...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    177
  • Przeczytane
    142
  • Posiadam
    45
  • Historia
    14
  • Średniowiecze
    5
  • Biografie
    4
  • Biografie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    3
  • Na półce
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Heloiza i Abelard


Podobne książki

Przeczytaj także