Na surowej ziemi

Okładka książki Na surowej ziemi Piotr Śliwiński
Okładka książki Na surowej ziemi
Piotr Śliwiński Wydawnictwo: Skarpa Warszawska powieść historyczna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Skarpa Warszawska
Data wydania:
2024-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2024-05-15
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383294537
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
40
21

Na półkach:

Piotr Śliwiński, absolwent polonistyki na UJ, autor powieści historycznej „Ryngraf” osadzonej w realiach insurekcji kościuszkowskiej, popełnił kolejną książkę historyczną „Na surowej ziemi”.

Tym razem zabiera czytelnika w podróż w czasy kampanii napoleońskiej również dzięki stylizacji językowej, która wbrew obawom nie utrudnia lektury, a pomaga odnaleźć się w dziewiętnastowiecznej rzeczywistości.

Julian Zakrzeński, oficer wojsk napoleońskich, były żołnierz wojsk koronnych, uczestnik wojny 1792 r. i insurekcji kościuszkowskiej, „Przyrzekł sobie nie wracać więcej na zgliszcza ojcowizny. Nie chciał oglądać ruin i rozdrapywać ran. Syn naciskał jednak, by móc gniazdo naddziadów zobaczyć.” Przybywa zatem z piętnastoletnim synem, również żołnierzem, Stanisławem do podupadłego majątku. Młody Zakrzeński podejmuje decyzję. Wskrzesi ojcowiznę. Julian początkowo pomaga Stasiowi, potem jednak wraca do Francji – do żony i dwojga młodszych dzieci. Staś podnosi z ruin rodowy majątek, zyskując szacunek okolicznych mieszkańców. Potem poznaje Jowankę, mamy więc wątek miłosny. Jak wspaniale móc kibicować ciekawie wykreowanym bohaterom w rozwijającym się delikatnie uczuciu, w trudnym wojennym losie!Staś bowiem nie porzuca oręża, a Jowanka podąża za ukochanym.

Jesteśmy w latach 1810 - 1812. Wojska idą na Wilno i Grodno. Wspaniale została opisana bitwa smoleńska i wielka rzeź pod Borodino. I tak aż do brzemiennej w skutki wyprawy Bonapartego na Moskwę. Oczami Napoleona i Juliana przyglądamy się pożarowi miasta. Powieść urywa się nagle, zwiastując kolejną część losów bohaterów i armii cesarza.

Autor ujął mnie ogromem wiedzy, mnóstwem faktów świetnie splecionych z elementami fikcji. Z przyjemnością odczytuje się pełną miłości i troski korespondencję Juliana z małżonką.

Zdecydowaną zaletą jest ukazanie w różnym świetle postaci Napoleona i jego decyzji. Nie dostrzegam czołobitności. Znajduję i słowa krytyki, i pochwały.

Powieść historyczna – barwna, porywająca, przybliżająca szczegóły wydarzeń znanych ze szkolnych podręczników, tłocząca gorącą krew w żyły posągowych postaci, które stają przed oczami ze swymi zaletami i wadami. Książka, w której słychać odgłosy armat, jęki rannych, szum traw i zboża, śpiew ptaków; w której czuć zapach ziemi, krwi i potu. Tak zgrabnie napisana, że czyta się ją jednym tchem.

Piotr Śliwiński, absolwent polonistyki na UJ, autor powieści historycznej „Ryngraf” osadzonej w realiach insurekcji kościuszkowskiej, popełnił kolejną książkę historyczną „Na surowej ziemi”.

Tym razem zabiera czytelnika w podróż w czasy kampanii napoleońskiej również dzięki stylizacji językowej, która wbrew obawom nie utrudnia lektury, a pomaga odnaleźć się w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1081
512

Na półkach:

Temat bardzo ciekawy. Mamy tutaj wyprawę na Moskwę przez Napoleona widziana oczami nie tylko Jego ale przedewszystkim Polaków którzy stanowili ważna cześć armii. Niestety wykonanie już słabsze. Jakieś to wszystko pokręcone. Autor przeskakuje z jednych postaci na drugie i można sie szybko pogubić. Bohaterów jest ogólnie troje ale są również takie postacie jak Napoleon czy książę Poniatowski. Autor chciał chyba pokazać w książce wszystko czego się dowiedzieć czy znalazł i chciał ująć e tej książce. Dla mnie za dużo wszystkiego. Będzie chyba kolejna część no urywa się opowieść niespodziewanie z chwilą kiedy Napoleon postanawia bronić spalonej Moskwy.

Temat bardzo ciekawy. Mamy tutaj wyprawę na Moskwę przez Napoleona widziana oczami nie tylko Jego ale przedewszystkim Polaków którzy stanowili ważna cześć armii. Niestety wykonanie już słabsze. Jakieś to wszystko pokręcone. Autor przeskakuje z jednych postaci na drugie i można sie szybko pogubić. Bohaterów jest ogólnie troje ale są również takie postacie jak Napoleon czy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    7
  • Chcę w prezencie
    2
  • Odrzucona
    1
  • Historyczne
    1
  • 2. Audiobook'i
    1
  • Audiobook
    1
  • Epoka Napoleońska
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na surowej ziemi


Podobne książki

Przeczytaj także