Katarzyna

Profil użytkownika: Katarzyna

Warszawa Kobieta
Status Bibliotekarka
Aktywność 1 dzień temu
2 658
Przeczytanych
książek
3 644
Książek
w biblioteczce
161
Opinii
1 909
Polubień
opinii
Warszawa Kobieta
Najbardziej interesuje mnie historia literatury i jej miejsce w dziejach człowieka. Chcę poznać wszystkie ważne książki, które miały wpływ na ludzkie umysły. Przekonałam się, że klasyka nie gryzie ani nie boli. Z książkowych cegieł buduję wielki dom dla wiedzy o świecie. Nie jestem tu dla podrywu ale żeby dzielić z ludźmi tę samą pasję, więc nie lękajcie się znajomości ze mną!

Opinie


Na półkach: ,

Urocza przypominajka, dlaczego darzę Folletta sympatią. Zgodnie z Jego zdaniem, to najbardziej udana z nieudanych powieści. Totalne odejście od historyczno-erotycznych budowlanych epopei, które chyba jeszcze wtedy nie wyłoniły się spod Jego pióra.
To kryminalno-łotrzykowska opowieść o skoku na furgonetkę pełną forsy, zanurzona w tętniącym życiem Londynie, pełna ciekawych typów ludzkich – polityków i dziennikarzy, mniej lub bardziej szemranych biznesmenów i zwykłych drobnych cwaniaczków. Może trochę przydużo tych bohaterów, ale widać, że zaczynała się u Folletta tendencja do pisania polifonicznego, prowadzenia wielu równoległych narracji, które w końcu spotykają się ze sobą.
Bardzo lubię brytyjskie klimaty, a ta książka pozwoliła mi zatęsknić za Londynem, którego nie mogłam wtedy znać. Analogowy, niepokorny, swingujący „Londek” lat siedemdziesiątych, pulsujący punk-rockiem, Clashami i Davidem Bowiem, miasto kolorowego Hockneya i "legitnego" cockneya, znudzonych dam z Mayfair i małych przekręciarzy z East-Endu, których drogi często przeplatały się w niespodziewanym momencie. Fajne czasy, kiedy zapłacenie dychą w pubie czyniło cię bogaczem, 500 funciaków na tydzień dawało możliwość luksusowego życia, a milion stanowił wielką fortunę. A jeszcze do tego ta wzruszająca wiara w potęgę i prawdomówność prasy - bo może i często wyolbrzymiają sprawy ale na pewno nie kłamią, przynajmniej do czasu aż właściciel gazety nie zdecyduje inaczej…
Zdecydowanie - przewaga kryminału nad romansem wychodzi Mistrzowi na dobre!

Urocza przypominajka, dlaczego darzę Folletta sympatią. Zgodnie z Jego zdaniem, to najbardziej udana z nieudanych powieści. Totalne odejście od historyczno-erotycznych budowlanych epopei, które chyba jeszcze wtedy nie wyłoniły się spod Jego pióra.
To kryminalno-łotrzykowska opowieść o skoku na furgonetkę pełną forsy, zanurzona w tętniącym życiem Londynie, pełna...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Okładka książki Saturn i Melancholia. Studia z historii, filozofii, przyrody, medycyny, religii oraz sztuki Raymond Klibansky, Erwin Panofsky, Fritz Saxl
Ocena 7,7
Saturn i Melan... Raymond Klibansky, ...

Na półkach: , ,

Po obejrzeniu obrazu Goyi „Saturn pożerający własne dzieci" , nikt nie może mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z bóstwem groźnym, nieprzyjaznym i mącącym ludziom szyki. W miarę upływu wieków ta postać stała się hybrydą łączącą cechy Saturnusa – bóstwa siewu, tytana Kronosa, boga czasu – Chronosa i planety Saturn. Widać to na ilustracjach obrazujących Saturna i jego dzieci, gdzie roi się od pozornie przedziwnej sieczki – od oraczy i siewców, przez wisielców, więźniów, kaleki , wędrowców, kopaczy aż do budowniczych tam czy wszystkich pracujących przy przelewaniu wody albo rąbaniu drzewa. Jest też Saturn bliskim kuzynem melancholii, a ta z kolei była rozumiana i jako choroba, i jako usposobienie człowieka, i jako chwilowy nastrój i jako etap w rozwoju ludzkiej natury. Na przestrzeni lat różnie rozumiano to pojęcie, czasem kojarząc je z głęboką mądrością, czy wręcz geniuszem, czasem z dojrzałym wiekiem, czasem mądrą refleksją nad okrutnym światem a nierzadko też… z ponuractwem, nieprzyjazną postawą wobec świata, niechlujstwem, skąpstwem, wrednym charakterem i brzydkim zapachem! Widać też, że dla człowieka starożytności, średniowiecza i również późniejszych epok, liczba cztery stanowiła jeden z fundamentów wiedzy o życiu - cztery żywioły, cztery temperamenty, cztery płyny w żywym ciele, cztery etapy życia ludzkiego, cztery humory, cztery pory roku - wszystko to na przestrzeni lat splatało się w ludzkiej świadomości w harmonijny obraz świata i ludzkiej kondycji.
Ta książka szczegółowo omawia ludzkie rozumienie Saturna w filozofii, medycynie, astrologii, literaturze i sztuce, ze szczególnym ukłonem w stronę durerowskiego tajemniczego arcydzieła – „Melencolia I”, i to jest chyba najciekawszy i najbardziej frapujący rozdział całej książki.
Z punktu widzenia estetyki to bardzo ładnie wydany tom, twarda okładka, porządne bialutkie karty, dobry druk do czytania, czytelne reprodukcje; można go wielokrotnie wertować bez strachu, że się rozleci. Lecz od strony czytelnika – sporo zadziorów! Przypisy zaśmiecają po połowie stron albo więcej. Ilustracje nie korespondują z tekstem jakby porozsiewano je w książce od sasa do lasa. Czasem odwołanie do ryciny znajdzie się kilkadziesiąt stron dalej, czasem nie ma go wcale. Nierzadko ilustracje mijają się z tekstem o kilkaset lat, co daje poczucie przyglądania się niechlujnej redakcji albo kompleks niezrozumienia intencji Twórców. Publikacja mocno zyskałaby gdyby wszystkie przypisy i ilustracje zostały wywalone na sam koniec.
Już nie będę wynosić własnej ignorancji i narzekać, że bez dobrej znajomości łaciny i starożytnej greki, odbiór tekstu jest niepełny, bo to przecież dobrze, że przytaczane są źródła tekstów. Ale język samej pracy jest tak suchy, nudny, bezosobowy, kostyczny i kompletnie wyprany z wszelkich uczuć, że możemy tę książkę traktować wyłącznie jako pomoc w nauce i solidne opracowanie ale na pewno nie jako przyjemność obcowania z dobrą literaturą. Jakież to inne pisanie niż MBC Łysiaka czy Historie piękna i brzydoty Eco! Summa summarum – to bardzo dobry fachowy skrypt ale moje największe tegoroczne czytelnicze rozczarowanie. Z bólem serca nie mogę dać więcej niż 6/10.

Po obejrzeniu obrazu Goyi „Saturn pożerający własne dzieci" , nikt nie może mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z bóstwem groźnym, nieprzyjaznym i mącącym ludziom szyki. W miarę upływu wieków ta postać stała się hybrydą łączącą cechy Saturnusa – bóstwa siewu, tytana Kronosa, boga czasu – Chronosa i planety Saturn. Widać to na ilustracjach obrazujących Saturna i jego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Sądząc ze źródeł, Król Filip Wysoki rządzi we Francji wcale sprawnie. Niestety, trucicielstwo tak mocno weszło królewskiej rodzinie w krew, że władca utruwa się sam. Zepsutą wodą, zapewne z milionami śmiercionośnych zarazków. Tron przypada następnemu pięknisiowi – lekkoduchowi bez kręgosłupa, z którym lepiej jest wysuszyć dzban wina lub zapolować niż radzić o sprawach kraju. Francja przeżywa trudne lata – głodu, epidemii i Krucjaty Pastuszków – rzecz uroczo brzmiąca lecz niesłychanie groźna dla kraju pustoszonego przez bandy bezprizornej młodzieży.
Akcja zahacza mocno o sprawy angielskie – słabego króla Edwarda II i jego silnej małżonki – Izabeli francuskiej. Już na wstępie, przy obrazowym odmalowaniu lodowatej, zimnej i surowej twierdzy Tower, można się przekonać, że średniowiecze angielskie było jeszcze bardziej ponure od tego francuskiego. Aż strach pomyśleć, czym żywiły się wówczas te sławetne kruki z Tower!
A Królowa Izabela ma taką charyzmę i siłę, że poczyna sobie ryzykownie i wręcz bezczelnie i, o dziwo – wychodzi na swoje. Wszak to ona była sprawczynią ujawnienia zdrady na królewskim dworze i srogiego ukarania wszystkich winnych. Tymczasem sama, nieroztropnie wdając się w pozamałżeński romans, z wdziękiem unika kar a wręcz zyskuje uznanie i szacunek.
Zbójecka parka – hrabina d’Artois i jej bratanek nadal nadają ton w knowaniach i intrygach. Aż odczuwam niezdrową radość w kibicowaniu to jednemu, to drugiemu w ich wzajemnej nienawiści. Kochana rodzinka…
Wątek z Pogrobowcem bardzo wzrusza i urzeka. Coraz bardziej mi żal wszystkich zaplątanych w tę intrygę, od Lombardów i Marii aż po boleściwą Klemencję. W ogóle, jak się pomyśli o tych wszystkich królach i książętach, królowych, które grubo przed trzydziestką były już dawno żonami, matkami, wdowami, lub… martwe, to widać, że dzieli nas od nich przepaść. Dzisiejsi my - którzy mając koło trzydziestki, jesteśmy o wiele za młodzi na związek, zastanawiamy się czy wziąć kota, wyprowadzić się od rodziców, czy może zacząć piąte niepotrzebne studia albo pomedytować gdzieś w Nepalu – hi hi, piękni byliby z nas Królowie!
No i w końcu wydaje się, że dochodzimy do początków legendarnej „szorstkiej przyjaźni” między Francją a Anglią, która niedługo doprowadzi do wojny stuletniej, parę wieków później wybuchnie pod Waterloo, i która jest do dziś przyczyną funkcjonalnej głuchoty Francuzów na dźwięk angielszczyzny… No fajny ten Druon!

Sądząc ze źródeł, Król Filip Wysoki rządzi we Francji wcale sprawnie. Niestety, trucicielstwo tak mocno weszło królewskiej rodzinie w krew, że władca utruwa się sam. Zepsutą wodą, zapewne z milionami śmiercionośnych zarazków. Tron przypada następnemu pięknisiowi – lekkoduchowi bez kręgosłupa, z którym lepiej jest wysuszyć dzban wina lub zapolować niż radzić o sprawach...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Katarzyna Anna

z ostatnich 3 m-cy
Katarzyna Anna
2024-05-23 19:46:29
Katarzyna Anna i PureLogos są teraz znajomymi
2024-05-23 19:46:29
Katarzyna Anna i PureLogos są teraz znajomymi
Katarzyna Anna
2024-05-23 10:45:25
2024-05-23 10:45:25
Katarzyna Anna
2024-05-22 19:40:38
2024-05-22 19:40:38
Niesamowita Słowiańszczyzna Maria Janion
Średnia ocena:
7.6 / 10
148 ocen
Katarzyna Anna
2024-05-22 19:35:38
Katarzyna Anna
2024-05-22 13:19:04
Katarzyna Anna oceniła książkę Papierowe pieniądze na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-22 13:19:04
Katarzyna Anna oceniła książkę Papierowe pieniądze na
7 / 10
i dodała opinię:

Urocza przypominajka, dlaczego darzę Folletta sympatią. Zgodnie z Jego zdaniem, to najbardziej udana z nieudanych powieści. Totalne odejście od historyczno-erotycznych budowlanych epopei, które chyba jeszcze wtedy nie wyłoniły się spod Jego pióra.
To kryminalno-łotrzykowska opowieść o ...

Rozwiń Rozwiń
Papierowe pieniądze Ken Follett
Średnia ocena:
6.2 / 10
538 ocen
Katarzyna Anna
2024-05-21 17:47:54
2024-05-21 17:47:54
Katarzyna Anna
2024-05-21 14:18:39
Katarzyna Anna i Diabeł_Z_Caroc są teraz znajomymi
2024-05-21 14:18:39
Katarzyna Anna i Diabeł_Z_Caroc są teraz znajomymi

Obejrzałam z sympatii do domu producenckiego. Wyszedł całkiem fajny film, znać rękę dobrego reżysera; co do książki mam mieszane uczucia. Ależ dziwnymi drogami chodzą wybory lektur do ekranizacji!

Katarzyna Anna
2024-05-21 10:10:06
2024-05-21 10:10:06
Katarzyna Anna
2024-05-20 20:04:14
Katarzyna Anna i Nozomi są teraz znajomymi
2024-05-20 20:04:14
Katarzyna Anna i Nozomi są teraz znajomymi

ulubieni autorzy [17]

Haruki Murakami
Ocena książek:
7,2 / 10
45 książek
4 cykle
4252 fanów
Wiesław Myśliwski
Ocena książek:
7,8 / 10
20 książek
0 cykli
1511 fanów
Joe Alex
Ocena książek:
6,9 / 10
21 książek
2 cykle
234 fanów

Ulubione

Herman Melville Moby Dick Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Bracia Karamazow Zobacz więcej
Platon Obrona Sokratesa; Kriton; Uczta Zobacz więcej
Maria Peszek Naku*wiam zen Zobacz więcej
Winston Churchill Druga Wojna Światowa. Tom I. Księga 1 Zobacz więcej
Herman Melville Moby Dick Zobacz więcej
André Malraux Przemiany bogów, tom 2: Nierzeczywiste Zobacz więcej
André Malraux Droga królewska Zobacz więcej
Karel Čapek Hordubal; Meteor; Zwyczajne życie Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Fiodor Dostojewski Bracia Karamazow Zobacz więcej
Winston Churchill Druga Wojna Światowa. Tom I. Księga 1 Zobacz więcej
Platon Obrona Sokratesa; Kriton; Uczta Zobacz więcej
Maria Peszek Naku*wiam zen Zobacz więcej
Stanisław Ignacy Witkiewicz Nienasycenie Zobacz więcej
Karel Čapek Hordubal; Meteor; Zwyczajne życie Zobacz więcej
Platon Obrona Sokratesa; Kriton; Uczta Zobacz więcej
Johan Huizinga Jesień średniowiecza Zobacz więcej
Johan Huizinga Jesień średniowiecza Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
2 658
książek
Średnio w roku
przeczytane
53
książki
Opinie były
pomocne
1 909
razy
W sumie
wystawione
2 632
oceny ze średnią 6,9

Spędzone
na czytaniu
13 977
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
46
minut
W sumie
dodane
32
W sumie
dodane
33
książek [+ Dodaj]