Anka

Profil użytkownika: Anka

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 35 minut temu
811
Przeczytanych
książek
1 596
Książek
w biblioteczce
785
Opinii
75 301
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 112 książek
Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek sam dobiera.

Opinie

Okładka książki Zrozumieć Holokaust Robert Szuchta, Piotr Trojański
Ocena 7,4
Zrozumieć Holo... Robert Szuchta, Pio...

Na półkach: , , , ,

Książka popularnonaukowa, podręcznik historyczny dotyczący Holocaustu, II wojna światowa.
Dokument, na faktach. Jest to poszerzone wydanie książki z 2006 roku ,, Holokaust. Zrozumieć dlaczego’’. Drugie wydanie ukazało się 6 lat później. Publikacja dofinansowana ze środków Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu .

Publikacja doskonale opracowana w każdym szczególe. Pięknie wydana , moc fotografii, czarno-białe i kolorowe. Ważniejsze pojęcia objęte w kolorowych ramkach lub na kolorowym tle. Z racji na poważną tematykę zastosowano barwy ziemi jak oliwka, beż ,ultramaryna.
Dużo mapek, wyłuszczonych tekstów źródłowych, przedruki dokumentów, ulotek, plakatów, tabelki i zestawienia. Pod zakończonymi tematami tłustą czcionką podane pytania do czytelnika . Taka rubryka :,,Zastanów się’’. Autor nawet pokusił się o to , by przedstawić bibliografię w rubryce ,,Co warto przeczytać’’. Kolosalna kopalnia wiedzy.
Wszystko napisane ciekawym językiem, czyta się powoli, ale ze zrozumieniem i chętnie.

Nawet znajdziemy list z getta.
Cytat:
,,Oleś wraz z matką – Różą Perelmuter znalazł się w getcie w Warszawie gdzie zamieszkali przy ul. Leszno 63. Na kartce wysłanej do ojca 21 lutego 1942 r. Oleś napisał niewprawną ręką: Mój kochany tatusiu! Dziękuję Ci za życzenia. Bardzo za Tobą tęsknię. Przyślij foto, bo już nie pamiętam, jak wyglądasz. Czytam książeczki. Uczę się. Całuję Cię mocno Oleś. Ta pożółkła kartka, z kilkoma zdaniami pisanymi przez kilkuletniego chłopca koślawymi literami, jest jednym z licznych świadectw losu żydowskich dzieci z warszawskiego getta’’.

Zdjęcie tego listu oczywiście jest zamieszczone.

Książka składa się z czterech części: I. Kim są Żydzi? II. Od niechęci do nienawiści. III. Nie możecie żyć – nie jesteście ludźmi. IV. Pamięć o zamordowanym narodzie – niepamięć.

W I części omówiono w rozdziałach tożsamość żydowską / judaizm, doktryna religijna/, tradycję Żydów – spuściznę wielu pokoleń/ żydowska rachuba czasu, bar micwa , ślub pod baldachimem, stroje żydowskie/, długą historię Żydów od starożytności do nowożytnej Europy.

W II części przedstawiono antyjudaizm, antysemityzm, Republikę Weimarską i rozwój nazizmu w Niemczech w latach 1919 – 1933.

W III części rozpatrzono preludium Holokaustu od wykluczenia do wypędzenia lata 1933- 1939 ,początek wojny – drogę do ludobójstwa lata 1939 -1940, czas getta – eksterminację pośrednią lata 1940-1942, program Endlösung - ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, postawy narodów świata wobec Zagłady, inne ofiary niemieckiego ludobójstwa.

W IV części wyjaśniono następstwa Holokaustu, zmagania z trudną przeszłością.

Na końcu publikacji podano oczywiście kalendarium, indeks osób, indeks geograficzny, źródła fotografii, źródła cytowanych fragmentów.


Autorzy za działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o Holokauście odznaczeni zostali przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008 r.).

Książka jest przepięknie wydana, bardzo wartościowa. Łatwo wszystko znaleźć, do czego można wrócić. Jeszcze nie spotkałam tam wnikliwej , szczegółowej publikacji o tej tematyce , popartej dowodami.

Polecam osobom interesującym się historią ze szczególnym naciskiem na kwestie żydowskie,
młodzieży przygotowującej się do matury z rozszerzoną historią, czy samym studentom.
Książka warta szerszego spojrzenia na tę problematykę , wolniejszego studiowania tekstu.
To nie jest dzieło do czytania w jedno popołudnie.

Książka popularnonaukowa, podręcznik historyczny dotyczący Holocaustu, II wojna światowa.
Dokument, na faktach. Jest to poszerzone wydanie książki z 2006 roku ,, Holokaust. Zrozumieć dlaczego’’. Drugie wydanie ukazało się 6 lat później. Publikacja dofinansowana ze środków Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu .

Publikacja doskonale opracowana w każdym...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Książka historyczna, dokument, reportaż, na faktach, poświęcony polityce Lebensborn w czasie II wojny światowej.

Problematyka dotyczy tego samego tematu co w powieściach ,, Kołyski Rzeszy’’ Jennifer Coburn oraz obydwie części cyklu ,, Matki Rzeszy’’ Sabiny Waszut.

Bolesne konsekwencje nazistowskiej taktyki odczuli nie tylko dorośli w czasie II wojny światowej, ale dotknęły one niestety bezbronnych dzieci.
Ginęły podczas bombardowań, walk, zabijane z premedytacją, jako ofiary eksperymentów medycznych w obozach, więzione, bite, katowane w obozach , umierające tam z chorób, głodu i nędzy, robactwa, zmuszane do nieludzkiej pracy.

W książce pochylono się nad tymi dziećmi , które były uprowadzane i germanizowane , dlatego ,że miały aryjskie cechy. Dostajemy świadectwa osób, które przeżyły to piekło i wyrwane z niego nie potrafiły się odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Autorka przedstawia nam autentyczne fakty , każdy rozdział poświęcony jest innemu polskiemu dziecku. Weźmy przykładowo.
Alodia i Daria Witaszkówny, których ojciec po odmowie kolaboracji z Niemcami został zamordowany w poznańskim forcie VII w 1942 roku. Dziewczynki trafiły początkowo do obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi, skąd po selekcji poddano je germanizacji w ośrodku Lebensborn ,,Gaukinderheim’’ w Kaliszu. Stamtąd wysłano je dalej do ,,Pommern’’ w Połczynie Zdroju. Tam zmieniono im nazwiska na Wittke i podrobiono metryki na niemieckie. Mogły w ten sposób jako dziewczynki niemieckie zostać adoptowane przez tutejsze rodziny. Alodia trafiła do rodziny Wilhelma Dahla w Stendal w Meklemburgii , a Daria do Edmunda Schoeln z Weitra w Austrii .Pozostałe rodzeństwo Witaszków jak dziewięcioletnia Mariola, siedmioletnia Iwonka, roczny Krzyś było ukrywane przez rodzinę, po uprzednim rozdzieleniu.

Istniała zmowa milczenia odnośnie wynarodowionych dzieci, nikt za to nie odpokutował do dziś.
Wszystko było tuszowane.
Roman Hrabar , polski prawnik, który zajmował się rewindykacją polskich zgermanizowanych dzieci powołał zespół do tych spraw. Udało się sprowadzić w ciągu dwóch lat maksymalnie 20% ze wszystkich porwanych dzieci czyli w liczbie 30 tysięcy do Polski, w tym córki Witaszka.
Jego działalność przerwano w 1950 roku , kiedy Polska Ludowa podpisała układ z NRD.

Autorka przedstawiam wiele ciekawostek , faktów, fotografii.

Wiele osób już jako dorosłych nie widziało , że nie są Niemcami.

Na przykładzie sióstr Witaszkówien możemy obserwować wszystkie wyrządzone krzywdy, emocje sięgające zenitu ze strony prawdziwej matki córek, rodzeństwa, samych zniemczonych dziewczynek i jeszcze rozpacz niemieckich oszukanych matek. Jedno głupie potworne działanie a tyle skrzywdzonych osób. A teraz wszystko pomnóżmy przez liczbę wykradzionych dzieci, to skóra cierpnie. Ile dokonano zniszczenia psychicznego w ofiarach , ile ludzkich tragedii. Dzieci potraktowano przedmiotowo. Zniszczenie psychiki i życia ludzi.

To nie tylko książka historyczna, ale psychologiczna. Ile tu się mieści łez i dramatu.
Polecam tym, którym leżą na sercu te wydarzenia i pragną bardziej je zgłębić.

Książka historyczna, dokument, reportaż, na faktach, poświęcony polityce Lebensborn w czasie II wojny światowej.

Problematyka dotyczy tego samego tematu co w powieściach ,, Kołyski Rzeszy’’ Jennifer Coburn oraz obydwie części cyklu ,, Matki Rzeszy’’ Sabiny Waszut.

Bolesne konsekwencje nazistowskiej taktyki odczuli nie tylko dorośli w czasie II wojny światowej, ale...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Urocza książka dla dzieci. Druga część. Duży format. Twarda oprawa.
Dobry gatunek papieru. Duża czcionka. Piękne kolorowe ilustracje .

Tematyka przypomina trochę książkę ,, Dzikusy’’ dla dzieci. Też tu jest mowa o pewnej rodzince ,ale z czwórką dzieci, mieszkająca w domku z ogrodem. Rodzice nazwali tu swoją gromadkę Bąblami , a nie Dzikusami. Najstarsza jest Łucka, średniaki to bliźnięta Ala i Antek.
Najmłodsze z dzieci to Daniel, zwany Da. Sam tak mówi o sobie, gdyż trudno mu wypowiedzieć niektóre zgłoski.

Czas akcji przypada na zimową porę roku. Adekwatnie byłoby przeczytać książeczkę przed świętami. Zrobimy to drugi raz. Słowo harcerza! Teraz wypadało poznać jej treść jako ,że stanowi drugą część cyklu.

Wiele przygód i niecodziennych zdarzeń zaczynając od mroźnej zimy bez śniegu i niewykorzystanych sanek, udanego lodowiska własnej roboty na podwórku, wybierania choinki w lesie do ścięcia na święta, uprzednio z zasadzonych przez głowę rodziny, choinkowy zawrót głowy dosłownie, ptasie drzewko w lesie ze stołówką, pierwszy śnieg i zaspy, gonitwy na sankach i fantazyjny zjazd z chmur, bałwankowy raj i Kapitan Atomowy Rakiety Ogniowo-Lawinowej.

Książka składa się z opowiadań. Każde niesie różne przesłanie i czegoś uczy. Dzieciom wskazuje empatię, zrozumienie, przyjaźń i wzajemną opiekę rodzeństwa nad młodszymi, ekologiczne podejście do świata przyrody.

Bardzo sympatyczna książka. Dzieci ją polubią na pewno , myślę ,że rodzice czytający swoim pociechom również. Patrzę na moje urwisy i się śmieję, tak mi przypominają te z książki o Bąblach.

Polecam!

Urocza książka dla dzieci. Druga część. Duży format. Twarda oprawa.
Dobry gatunek papieru. Duża czcionka. Piękne kolorowe ilustracje .

Tematyka przypomina trochę książkę ,, Dzikusy’’ dla dzieci. Też tu jest mowa o pewnej rodzince ,ale z czwórką dzieci, mieszkająca w domku z ogrodem. Rodzice nazwali tu swoją gromadkę Bąblami , a nie Dzikusami. Najstarsza jest Łucka,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Anka

z ostatnich 3 m-cy
Anka
2024-06-01 13:15:42
Anka dodał książkę Sieroty wojny na półkę Chcę przeczytać
2024-06-01 13:15:42
Anka dodał książkę Sieroty wojny na półkę Chcę przeczytać
Sieroty wojny David Laws
Średnia ocena:
6.2 / 10
60 ocen
Anka
2024-06-01 12:48:01
Anka
2024-06-01 12:37:28
Anka dodał książkę Wampusia na półkę Chcę przeczytać
2024-06-01 12:37:28
Anka dodał książkę Wampusia na półkę Chcę przeczytać
Wampusia Ewa Skarżyńska
Średnia ocena:
6.7 / 10
3 ocen
Anka
2024-05-31 16:31:22
Anka
2024-05-31 16:29:24
2024-05-31 16:29:24
Anka
2024-05-31 14:44:58
Anka dodał książkę Sztormowe ptaki na półkę Chcę przeczytać
2024-05-31 14:44:58
Anka dodał książkę Sztormowe ptaki na półkę Chcę przeczytać
Sztormowe ptaki Einar Kárason
Średnia ocena:
6.9 / 10
155 ocen
Anka
2024-05-31 14:24:56
2024-05-31 14:24:56
Anka
2024-05-31 14:16:30
Anka ocenił książkę Zrozumieć Holokaust na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-05-31 14:16:30
Anka ocenił książkę Zrozumieć Holokaust na
10 / 10
i dodał opinię:

Książka popularnonaukowa, podręcznik historyczny dotyczący Holocaustu, II wojna światowa.
Dokument, na faktach. Jest to poszerzone wydanie książki z 2006 roku ,, Holokaust. Zrozumieć dlaczego’’. Drugie wydanie ukazało się 6 lat później. Publikacja dofinansowana ze środków Fundacji Pamięci ...

Rozwiń Rozwiń
Anka
2024-05-30 19:52:16
Anka dodał książkę Mindy uczy się dzielić na półkę Chcę przeczytać
Anka
2024-05-30 19:51:19
Anka dodał książkę Przytulny dom Chi tom 2 na półkę Chcę przeczytać
2024-05-30 19:51:19
Anka dodał książkę Przytulny dom Chi tom 2 na półkę Chcę przeczytać
Przytulny dom Chi tom 2 Kanata Konami
Cykl: Chi's Sweet Home (tom 2)
Średnia ocena:
7.6 / 10
5 ocen

ulubieni autorzy [32]

Annie Barrows
Ocena książek:
8,1 / 10
12 książek
2 cykle
5 fanów
Jeremy Clarkson
Ocena książek:
6,9 / 10
24 książki
2 cykle
340 fanów
Anna Herbich-Zychowicz
Ocena książek:
8,1 / 10
7 książek
0 cykli
156 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
811
książek
Średnio w roku
przeczytane
162
książki
Opinie były
pomocne
75 301
razy
W sumie
wystawione
806
ocen ze średnią 9,1

Spędzone
na czytaniu
1 980
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
14
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
112
książek [+ Dodaj]