Hrosskar

Profil użytkownika: Hrosskar

Poznań Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 2 dni temu
1 018
Przeczytanych
książek
1 175
Książek
w biblioteczce
685
Opinii
10 148
Polubień
opinii
Poznań Mężczyzna
Strony www:
Mam na imię Łukasz i od maja 2015 roku prowadzę bloga Świat fantasy, na którym znajdziecie głównie recenzje książek, komiksów oraz gier paragrafowych. Najczęściej sięgam po literaturę fantasy (jak nazwa bloga wskazuje), ale również po science fiction, popularnonaukową, przygodową i sensacyjną. Nie jestem krytykiem literackim - moje opinie są często bardzo subiektywne i zgodne z moimi odczuciami i gustami. Mój zachwyt, bądź rozczarowanie, staram się zawsze dobrze uzasadnić, aby osoba czytającą recenzję, wiedziała dlaczego dana pozycja wzbudziła we mnie konkretne emocje.

Opinie

Okładka książki Pomruki Burzy Robert Jordan, Brandon Sanderson
Ocena 8,2
Pomruki Burzy Robert Jordan, Bran...

Na półkach: , ,

Dotychczasowe jedenaście tomów zostało napisane przez Roberta Jordana, dlatego byłem ciekawy, ale i miałem pewne obawy, jak Brandon Sanderson poradzi sobie z tak rozbudowaną historią, z taką ilością wątków i postaci. Okazuje się, że bardzo dobrze! Wręcz chwilami można odnieść wrażenie, jakby dwunasty tom był w dużej mierze napisany przez Jordana i wymagał tylko niezbędnych korekt, czy modyfikacji, ponieważ styl pisania nie zmienił się zbyt wiele, choć Sanderson we wstępie zaznacza, że nie starał się kopiować stylu Jordana. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że Jordan zostawił Sandersonowi dużo materiału, dzięki czemu ten mógł oddać jak najlepiej ducha Koła Czasu, choć jednocześnie wniósł powiew świeżości do cyklu. Opisy są nieco mniej szczegółowe, ale za to bardziej treściwe. Podobnie rzecz ma się z dialogami - są bardziej konkretne, nie ma zbędnych dywagacji, czy rozmów o niczym. Sanderson nie zmienił tego, kim byli bohaterowie, ale nie da się ukryć, że zachowują się nieco inaczej - wiedzą, do czego zmierzają, nie snują długich rozważań na te same tematy, ale działają bardziej rzeczowo i konkretnie. Te drobne, ale całościowo znaczące zmiany, dobrze wpłynęły na tempo akcji, jak i mój odbiór książki. Jordan chwilami za bardzo skupiał się na bardzo drobnych szczegółach, szczególnie w ostatnich kilku tomach.

Pomruki burzy bardzo dobrze kontynuują wątki z poprzednich części, jeszcze bardziej można poczuć, że zbliżamy się do finału cyklu. Co ciekawe, cała historia miała zamknąć się w dwunastu tomach, ale po przejrzeniu materiału i rozpoczęciu pisania okazało się, że aby zakończyć cykl, będą potrzebne aż trzy opasłe tomy! Pomruki burzy stanowią zatem takie preludium do finału, ponieważ wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, a wręcz pojawiają się nowe niewiadome, a bohaterowie zmagają się ze swoim przeznaczeniem. Walki toczą się nie tylko na polach bitew, ale również w pałacach. Pozostaje mieć nadzieję, że niedługo na rynku pojawią się wznowienia dwóch ostatnich tomów cyklu i szybko poznam zakończenie.

Pomruki burzy to pierwszy z trzech tomów cyklu Koło Czasu, które Brandon Sanderson napisał po śmierci Roberta Jordana. Poradził sobie z tym zadaniem bardzo dobrze - zachował ducha cyklu, a jednocześnie opowieść jest bardziej konkretna. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka! (współpraca reklamowa)

https://hrosskar.blogspot.com/2024/05/pomruki-burzy-robert-jordan-brandon.html

Dotychczasowe jedenaście tomów zostało napisane przez Roberta Jordana, dlatego byłem ciekawy, ale i miałem pewne obawy, jak Brandon Sanderson poradzi sobie z tak rozbudowaną historią, z taką ilością wątków i postaci. Okazuje się, że bardzo dobrze! Wręcz chwilami można odnieść wrażenie, jakby dwunasty tom był w dużej mierze napisany przez Jordana i wymagał tylko niezbędnych...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Powtórka od samego początku, kiedy przeczytałem jej opis, bardzo mnie zaintrygowała i po lekturze mogę z czystym sumieniem napisać, że książka spełniła pokładane w niej nadzieje. Powieść ukazała się w 1986 roku a dwa lata później otrzymała World Fantasy Award. Głównym tematem, który porusza, jest motyw, obecnie bardzo znany w science fiction, a mianowicie przeżywanie swojego życia na nowo po wielokroć i dokonywanie różnych wyborów w swoim życiu. Pomysł może wydawać się dość banalny, a jednak Ken Grimwood realizuje go po mistrzowsku.

Idea przeżywania swojego życia raz za razem na nowo, możliwość dokonywania różnych wyborów, możliwość łatwego wzbogacenia się, ponieważ wiemy, co się stanie itd. może wydawać się bardzo kusząca i interesująca. Jednak jak pokazuje w swojej książce Ken Grimwood wcale takie nie jest. Przede wszystkim główny bohater Jeff Winston dokładnie wie, kiedy kolejny raz umrze i cokolwiek zrobi, niczego to nie zmieni - czy będzie bogaty, czy tego dnia znajdzie się w szpitalu, czy będzie zdrowo się odżywiał itd. Ponadto, ma też świadomość, że cokolwiek osiągnie, to w kolejnej powtórce musi zaczynać wszystko od nowa. Ma to swoje plusy, ponieważ można spróbować różnych rzeczy, a wiedząc co zyska na wartości, nie trzeba martwić się o pieniądze. Z drugiej strony głównego bohatera szybko dopada bezcelowość wszystkich jego działań, ponieważ wszystko co osiąga w kolejnej powtórce nie istnieje, a ukochane osoby nie znają go jeszcze lub nigdy się nie pojawią w wyniku dokonanych wyborów. Sam w trakcie lektury często zastanawiałem się, co by były gdybym dokonał w swoim życiu innych wyborów, gdzie byłbym teraz i co robił oraz jak potoczyłoby się moje życie. Ken Grimwood znakomicie przedstawia losy i rozterki Jeffa, skłaniając przy tym czytelnika do wielu, niekiedy trudnych przemyśleń.

Powtórka od pierwszych stron mocno przykuła moją uwagę i jest to jedna z tych książek, przy której miałem bardzo wiele różnych przemyśleń. To opowieść o przeżywaniu swojego życia raz za razem, o możliwości dokonywania różnych wyborów, ale z drugiej strony, wszystko co osiągniemy zniknie przy kolejnej powtórce. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

https://hrosskar.blogspot.com/2024/05/powtorka-ken-grimwood.html

Powtórka od samego początku, kiedy przeczytałem jej opis, bardzo mnie zaintrygowała i po lekturze mogę z czystym sumieniem napisać, że książka spełniła pokładane w niej nadzieje. Powieść ukazała się w 1986 roku a dwa lata później otrzymała World Fantasy Award. Głównym tematem, który porusza, jest motyw, obecnie bardzo znany w science fiction, a mianowicie przeżywanie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

W ostatnich latach na rynku pojawiło się bardzo wiele książek o końcu świata i życiu po apokalipsie, więc Rękopis Hopkinsa z 1939 roku może wydawać się współcześnie mało interesujący. Nic bardziej mylnego! Przyczyna końca świata jest tutaj dość ciekawa, a mianowicie pewnego dnia zauważono, że księżyc z niewiadomych przyczyn zbliża się coraz bliżej do Ziemi i za kilka miesięcy w nią uderzy, choć może też ją minąć, czy też odbić się, ale jest to zdecydowanie mniej prawdopodobne. Informacja o zbliżaniu się satelity do naszej planety jest długo trzymana w tajemnicy, wiedzą o tym nieliczni, między innymi Edgar Hopkisn, główny bohater. To właśnie z perspektywy tego zwykłego człowieka, mieszkającego w niewyróżniającym się małym angielskim miasteczku, Sherrff przedstawia kolejne wydarzenia w miasteczku, Anglii i Europie.

W książce trudno o wielkich bohaterów, którzy uratują świat jakimś genialnym pomysłem, albo którzy wymyślą, jak ludzkość może przetrwać. Autor skupia się na tym jak ludzie z małego miasteczka reagują na wieść o końcu świata, który nastąpi za kilka miesięcy. W dużej mierze traktują to z obojętnością, w końcu tyle razy już byli straszeni, że świat się kończy, inni stają się apatyczni, a pozostali traktują te informacje z ignorancją. Cała ta sytuacja stanowi tło do przedstawienia i przeanalizowania różnych postaw i zachowań ludzi oraz państw wobec tak niewiarygodnego wydarzenia, który zmieni życie na Ziemi nieodwracalnie. Mamy zatem nie tylko opisy jak zachowują się zwykli mieszkańcy angielskiego miasteczka, ale również co robi rząd i kościół, aby nie dopuścić do paniki, zamieszek i wszechobecnego bezprawia. Sam przekaz książki jest mocno pesymistyczny, ponieważ to nie uderzenie księżyca doprowadza do upadku Europy, lecz ludzie i ich chciwość.

Rękopis Hopkinsa to interesująca książka, opisująca przygotowania ludzkości do końca świata, spowodowanego uderzeniem księżyca w Ziemię. Powieść powstała ponad 80 lat temu, więc niektóre opisy, czy sposób wyjaśnienia pewnych wydarzeń, mogą z lekka trącić myszką, ale wiele z opisanych tutaj problemów jest jak najbardziej aktualna.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

https://hrosskar.blogspot.com/2024/05/rekopis-hopkinsa-rc-sherriff.html

W ostatnich latach na rynku pojawiło się bardzo wiele książek o końcu świata i życiu po apokalipsie, więc Rękopis Hopkinsa z 1939 roku może wydawać się współcześnie mało interesujący. Nic bardziej mylnego! Przyczyna końca świata jest tutaj dość ciekawa, a mianowicie pewnego dnia zauważono, że księżyc z niewiadomych przyczyn zbliża się coraz bliżej do Ziemi i za kilka...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Hrosskar

z ostatnich 3 m-cy
Hrosskar
2024-05-29 18:12:13
Hrosskar ocenił książkę Pomruki Burzy na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-05-29 18:12:13
Hrosskar ocenił książkę Pomruki Burzy na
9 / 10
i dodał opinię:

Dotychczasowe jedenaście tomów zostało napisane przez Roberta Jordana, dlatego byłem ciekawy, ale i miałem pewne obawy, jak Brandon Sanderson poradzi sobie z tak rozbudowaną historią, z taką ilością wątków i postaci. Okazuje się, że bardzo dobrze! Wręcz chwilami można odnieść wrażenie, jak...

Rozwiń Rozwiń
Pomruki Burzy Robert JordanBrandon Sanderson
Cykl: Koło Czasu (tom 12)
Średnia ocena:
8.2 / 10
411 ocen
Hrosskar
2024-05-18 17:59:43
2024-05-18 17:59:43
Dzień tryfidów John Wyndham
Średnia ocena:
7.3 / 10
955 ocen
Hrosskar
2024-05-13 17:11:54
Hrosskar ocenił książkę Powtórka na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-05-13 17:11:54
Hrosskar ocenił książkę Powtórka na
9 / 10
i dodał opinię:

Powtórka od samego początku, kiedy przeczytałem jej opis, bardzo mnie zaintrygowała i po lekturze mogę z czystym sumieniem napisać, że książka spełniła pokładane w niej nadzieje. Powieść ukazała się w 1986 roku a dwa lata później otrzymała World Fantasy Award. Głównym tematem, który porusz...

Rozwiń Rozwiń
Powtórka Ken Grimwood
Średnia ocena:
7.6 / 10
214 ocen
Hrosskar
2024-05-05 17:27:58
Hrosskar ocenił książkę Rękopis Hopkinsa na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-05 17:27:58
Hrosskar ocenił książkę Rękopis Hopkinsa na
7 / 10
i dodał opinię:

W ostatnich latach na rynku pojawiło się bardzo wiele książek o końcu świata i życiu po apokalipsie, więc Rękopis Hopkinsa z 1939 roku może wydawać się współcześnie mało interesujący. Nic bardziej mylnego! Przyczyna końca świata jest tutaj dość ciekawa, a mianowicie pewnego dnia zauważono,...

Rozwiń Rozwiń
Rękopis Hopkinsa R. C. Sherriff
Średnia ocena:
7.1 / 10
38 ocen
Hrosskar
2024-04-29 19:41:13
Hrosskar ocenił książkę Słoneczny mąż na
8 / 10
2024-04-29 19:41:13
Hrosskar ocenił książkę Słoneczny mąż na
8 / 10
Słoneczny mąż Brandon Sanderson
Seria: Cosmere
Średnia ocena:
7.5 / 10
244 ocen
Hrosskar
2024-04-08 20:46:28
Hrosskar ocenił książkę Łucznik na
7 / 10
2024-04-08 20:46:28
Hrosskar ocenił książkę Łucznik na
7 / 10
Łucznik Bernard Cornwell
Średnia ocena:
7.5 / 10
31 ocen
Hrosskar
2024-04-08 20:45:03
Hrosskar ocenił książkę Droga na
10 / 10
2024-04-08 20:45:03
Hrosskar ocenił książkę Droga na
10 / 10
Droga Manu Larcenet
Średnia ocena:
8.7 / 10
51 ocen
Hrosskar
2024-03-24 16:53:40
Hrosskar ocenił książkę Ogród Ramy na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-03-24 16:53:40
Hrosskar ocenił książkę Ogród Ramy na
7 / 10
i dodał opinię:

Ogród Ramy pokazuje dalsze losy trójki członków załogi Newtona, czyli Nicole, Richarda i Petera, którzy w Ramie II zmierzają ku niewiadomemu, którym okaże się tajemniczy punkt węzłowy. Tam jednak nie znajdą oczekiwanych odpowiedzi na nurtujące ich pytania, wręcz pojawia się ich jeszcze wię...

Rozwiń Rozwiń
Ogród Ramy Arthur C. Clarke
Cykl: Rama (tom 3)
Średnia ocena:
6.8 / 10
215 ocen

ulubieni autorzy [2]

Brandon Sanderson
Ocena książek:
7,6 / 10
86 książek
19 cykli
Pisze książki z:
2932 fanów
Jacek Łukawski
Ocena książek:
6,9 / 10
11 książek
3 cykle
32 fanów

Ulubione

Mark Twain - Zobacz więcej
Joe Abercrombie Pół króla Zobacz więcej
Maja Lunde Historia pszczół Zobacz więcej
Bernard Minier Paskudna historia Zobacz więcej
Philipp Meyer Syn Zobacz więcej
Joe Abercrombie Ostateczny argument Zobacz więcej
Bernard Minier Paskudna historia Zobacz więcej
Ursula K. Le Guin Rybak znad Morza Wewnętrznego Zobacz więcej
Wiktor Pielewin Omon Ra i inne opowieści Zobacz więcej
Stephan Talty Kapitan. Na służbie Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 017
książek
Średnio w roku
przeczytane
92
książki
Opinie były
pomocne
10 148
razy
W sumie
wystawione
1 014
ocen ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
7 329
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
57
minut
W sumie
dodane
1
W sumie
dodane
8
książek [+ Dodaj]