jeke

Profil użytkownika: jeke

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 2 dni temu
1 116
Przeczytanych
książek
2 870
Książek
w biblioteczce
542
Opinii
13 020
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Zapraszam na mój blog o książkach, które przeczytałam www.magiawkazdymdniu.blogspot.com

Opinie


Na półkach:

Paryż 1793 rok. Król Ludwik XVI nie żyje, we Francji utworzono Republikę, a rządy sprawują żyrondyści. Po ścięciu króla Francja zrywa stosunki dyplomatyczne z całą Europą i musi stawić czoła Prusom, Austrii, Piemontowi, Anglii, Holandii i Hiszpanii. Sytuacja w kraju jest tragiczna. Ponad dziesięć tysięcy zbiegów po opuszczeniu armii rozeszło się po Francji. Bezpieczeństwo społeczeństwa jest zagrożone, a wojsko z nastawionymi bagnetami przemierza zakątki Paryża. Maria Antonina z dziećmi jest zamknięta w twierdzy Temple, ale tajemnicza grupa na czele z kawalerem de Maison-Rouge zamierza uwolnić piękną królową. Spiskowcy muszą lawirować pomiędzy licznymi rewolucjonistami, na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo, a ludzi paraliżuje strach. Pewnej nocy patrol zatrzymuje młodą kobietę, Genowefę, która nie posiada niezbędnych dokumentów. Od aresztowania ratuje ją działacz rewolucyjny Maurycy Lindey oraz jego przyjaciel Jan Hiacynt Lorin. Maurycy odwiedza Genowefę w jej domu i coraz bardziej zakochuje się w pięknej i uroczej kobiecie. Akcja nabiera tempa i losy kochanków mieszają się z historią rojalistów, republikanów, przemytników, grabarzy i innych bohaterów żyjących w w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Aleksander Dumas w Kawalerze de Maison-Rouge snuje misterną fabułę, ukazuje realia rewolucyjnej Francji, zmienne relacje społeczne oraz emocje i dylematy bohaterów, a do tego wciąga w wir wydarzeń, które są nieprzewidywalne i sprawiają, że zakończenie powieści jest zaskakujące. Fabuła skupia się na losach tytułowego kawalera, który postanawia walczyć o sprawiedliwość i prawdę w obliczu zdrady i zawiści dworskich intrygantów. Autor dobrze buduje napięcie i opisuje momenty pościgów, zdrad, zasadzek i walk o władzę. Kawaler de Maison-Rouge jest postacią pełną sprytu i determinacji, która walczy o swoje ideały pomimo licznych przeszkód. Pozostali bohaterowie również są wyraziści, a moją uwagę przykuł Maurycy, który po wykształceniu republikańskim ma pogardę dla hierarchii, wstręt do przesądów, żarliwą sympatię dla nowych idei i dla ludu oraz arystokratyczne zachowanie.

Kawaler de Maison-Rouge to powieść, która zachwyci wszystkich miłośników historii, romansu i intryg. Aleksander Dumas sprawdza się w kreowaniu historii pełnych emocji i zawiłości. Nie unika trudnych tematów, takich jak zdrada, manipulacja czy walka o przetrwanie w okrutnym świecie rewolucji. To także opowieść o ludzkich emocjach, marzeniach i decyzjach, które prowadzą do nieuchronnych konsekwencji. Język powieści jest barwny i bogaty, co sprawia, że bez trudu można się przenieść w realia XVIII-wiecznej Francji. Książkę polecam wszystkim miłośnikom powieści historycznych.
https://magiawkazdymdniu.blogspot.com

Paryż 1793 rok. Król Ludwik XVI nie żyje, we Francji utworzono Republikę, a rządy sprawują żyrondyści. Po ścięciu króla Francja zrywa stosunki dyplomatyczne z całą Europą i musi stawić czoła Prusom, Austrii, Piemontowi, Anglii, Holandii i Hiszpanii. Sytuacja w kraju jest tragiczna. Ponad dziesięć tysięcy zbiegów po opuszczeniu armii rozeszło się po Francji. Bezpieczeństwo...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Polski pisarz, scenarzysta i dziennikarz okresu międzywojennego-Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał wiele wciągających powieści, które nadal są bardzo poczytne. Za przykład mogą posłużyć takie powieści jak: Kariera Nikodema Dyzmy, Znachor czy Doktor Murek. W 1938 roku ukazała się książka Trzy serca, która była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami mającymi miejsce w 1937 roku i zamianą dzieci dokonaną przez mamkę. Tę historię właśnie poznawałam podczas weekendu majowego.

Akcja powieści rozgrywa się w trzech miejscach: w przedwojennej Warszawie, w Zakopanem oraz w majątku Prudy w Wielkopolsce. Fabuła skupia się wokół trójki młodych ludzi: hrabiego Rogera Tynieckiego, jego kuzynki Kasi Pomianówny, nazywanej Kate i Maćka Zudry-pomocnika ekonoma, który jest nieślubnym synem kucharki. Postacie bohaterów zostały nakreślone z wielkim znawstwem duszy ludzkiej i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Maciek jest synem kucharki, ale w dzieciństwie był nieodłącznym towarzyszem syna hrabiego, z którym wchodził na drzewa, uczył się i był powiernikiem tajemnic. Jako dorosły mężczyzna odznacza się obowiązkowością, grzecznością, roztropnością, dyskretnością i ma jedno wielkie marzenie do spełnienia. Roger włóczy się po całym świecie, wciąż zmienia uczelnie, hula i wpada w różne tarapaty. Jest przystojny, bezpośredni, dumny, bogaty, snobistyczny, ekstrawagancki i od wielu lat otacza się płytką, hulaszczą młodzieżą. Po powrocie do domu, po licznych wojażach, nie może ukryć wrażenia jakie na nim wywiera Kate i zakochuje się w niej bez pamięci. Kate jest piękną, inteligentną i subtelną kobietą. Ludzie patrzą na nią z podziwem, zwracają się do niej z uwielbieniem i otaczają atmosferą nieustannej adoracji. Dziewiętnastoletnia Kate jest zawsze miła, pogodna, serdeczna, ale jakby odgrodzona nieuchwytną przegrodą, która nie pozwala zajrzeć do jej duszy, poznać myśli i prawdziwych uczuć. Odczuwa sympatię, życzliwość, serdeczne uśmiechy, ciepłe słowa i zdaje sobie sprawę, że nie potrafiłaby bez nich żyć. Długo pracowała nad sobą i osiągała kolejne cele, aż stała się pięknością z wrodzonym wdziękiem, wykształconą, taktowną kobietą z nieskazitelną etykietą. Świadomie budowała swoją wartość i przyszłość, ale nadszedł dzień, w którym małe słowo wypowiedziane przez krótką chwilę spowodowało, iż całe jej życie runęło pod nieprzewidzianym ciężarem, druzgocząc świetlaną przyszłość...

Autor bardzo dobrze oddaje atmosferę przedwojennej Warszawy z lokalami wypełnionymi po brzegi, gdzie artyści recytują swoje wiersze, muzycy grają na saksofonach, damy po koktajlach rzewnie płaczą i dorysowują pomadkami do ust wąsy oraz hiszpańskie bródki swoim towarzyszom; panowie robią sceny zazdrości, a to wszystko przy humorach poprawianych licznymi kieliszkami, dowcipami, aforyzmami, trafnymi uwagami i ciętymi ripostami. Wystawne kolacje, pokoje brydżowe, sale balowe, gdzie goście tańczą w rytmie walca i fokstrota jakby na świecie nie było zmartwień.

Powieść Trzy serca Tadeusza Dołęgi-Mostowicza można uznać za interesującą książkę, gdyż ma ciekawą fabułę, wyraziste postacie oraz barwny styl literacki. Jeśli lubicie historie pełne emocji-wzruszenia, gniewu, rozpaczy, niechęci, nienawiści, podziwu oraz tajemnic i zwrotów akcji, to warto abyście dali szansę tej retro powieści:)
https://magiawkazdymdniu.blogspot.com

Polski pisarz, scenarzysta i dziennikarz okresu międzywojennego-Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał wiele wciągających powieści, które nadal są bardzo poczytne. Za przykład mogą posłużyć takie powieści jak: Kariera Nikodema Dyzmy, Znachor czy Doktor Murek. W 1938 roku ukazała się książka Trzy serca, która była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami mającymi miejsce w 1937 roku...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Maria Rodziewiczówna zachwyciła mnie po raz pierwszy powieścią Lato leśnych ludzi, a po raz drugi książką Dewajtis, którą przeczytałam jednym tchem. Kiedy Wydawnictwo MG wydało kolejną powieść autorki-Klejnot-wiedziałam, że muszę poznać także tę opowieść.

W Klejnocie autorka snuje piękną opowieść o polskiej szlachcie starającej się o utrzymanie swoich majątków na Kresach Wschodnich. Maria Rodziewiczówna nawiązuje w tej powieści do doświadczeń z własnej przeszłości. W 1881 roku zaczęła zajmować się majątkiem po śmierci ojca i mierzyła się z długami, spłatami, ciężką pracą i mentalnością chłopstwa. Stała się babą na włościach i ostatnią właścicielką Hruszowej koło Brześcia aż do 1939 roku. Cechy osobowościowe, styl bycia, mentalności i zachowania Marii Rodziewiczówny można odnaleźć w bohaterkach powieści. Barbara z Horodyszcza, ładna, poważna, myśląca, ofiarnie pracująca i licząca tylko na własne siły kobieta, stara się utrzymać ojcowiznę, która coraz bardziej chyli się ku upadkowi. Po wielkiej fortunie, do której należał dwór, folwarki i las zostały ruiny, szpary w murach i dziurawe dachy, które należy załatać. Basia utrzymuje w czystości i porządku te resztki dawnej rodzinnej schedy, nad którą unosi się jakaś pleśń tradycji, rodowych tajemnic i smutku. Część osobowości i pragnień Marii Rodziewiczówny można dostrzec także w drugiej kobiecej bohaterce, którą jest Nika Zagrodzka. Nika i jej ojciec to przykład dorobkiewiczów, którzy nie rozumieją dawnego życia i zubożałej szlachty. Nika jest panną na wydaniu, niczego jej nie brakuje. Ma przesyt rozrywek, zbytków, wygód i bezczynności. Jest atrakcyjna, młoda, wesoła, zdrowa i ma smykałkę do wszystkiego co niekobiece. Nika to kobieta niezależna, emancypantka znająca swoją wartość. Maria Rodziewiczówna także stawiała na samodzielność w działaniu, mądre i stanowcze decyzje, pomoc ubogim i ratowanie polskości, a zewnętrznym wyrazem jej emancypacji były krótkie włosy i spodnie.

Ta złożona i wielowątkowa powieść nie jest zdominowana tylko przez kobiety, ale wśród licznych bohaterów wyróżniają się też mężczyźni. Jedną z charakternych postaci jest Szymon Łabędzki, mocny, odważny, spokojny i z wielkim zapałem spełniający swoją powinność leśniczy majątku Sokolnickich. Szymon mieszka w leśniczówce na skraju lasu dworskiego i pilnuje, by chłopi nie rozkradli majątku młodego Seweryna Sokolnickiego. Obowiązek ten jest nad wyraz ciężki i trudny, a rezultat wątpliwy, ale Szymon kieruje się w życiu zasadą wdzięczności i starodawnym poczuciem swojego szlachectwa po ojcu, więc bez buntu i wahań dba o włości Seweryna. Szymon jest leśniczym z zawodu i zamiłowania. Kocha puszczę i zwierzęta, jest zapalonym przyrodnikiem, a w borze czuje się lepiej niż wśród ludzi. Przyjaźni się z dziedzicem, z którym wspólnie uczył się w szkole, ale kryje się z tym przed ludźmi. Znajduje się w dwuznacznej pozycji społecznej, gdyż wywodzi się ze szlachty, ale pracuje nad utrzymaniem majątku kolegi, by utrzymać względny dobrobyt i spokój. Podwładni go nienawidzą, koledzy wyśmiewają, a młode szlachcianki pogardzają nim. Szymon stawia sobie za cel uszlachetnienie warstwy służącej i zgodne porozumienie dworu ze wsią. Po kilku latach upartej pracy w tym kierunku staje się wrogiem szlachty zaściankowej i urzędników sądowych oraz katem dla chłopów. Staje się obiektem nienawiści, złości i zemsty.

Klejnot to bardzo osobista powieść Marii Rodziewiczówny, która współcześnie jest trochę zapomniana, ale nadal aktualna, gdyż pokazuje ogromną siłę bohaterów, ich hart ducha i upartą walkę z przeciwnościami losu. Kładzie akcent na patriotyzm, obronę ziemi ojczystej i umiłowanie przyrody. Mądra, przenikliwa historia napisana pięknym językiem. Serdecznie polecam:)

https://magiawkazdymdniu.blogspot.com

Maria Rodziewiczówna zachwyciła mnie po raz pierwszy powieścią Lato leśnych ludzi, a po raz drugi książką Dewajtis, którą przeczytałam jednym tchem. Kiedy Wydawnictwo MG wydało kolejną powieść autorki-Klejnot-wiedziałam, że muszę poznać także tę opowieść.

W Klejnocie autorka snuje piękną opowieść o polskiej szlachcie starającej się o utrzymanie swoich majątków na Kresach...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika jeke

z ostatnich 3 m-cy
jeke
2024-05-29 18:21:14
jeke dodał książkę Poduszka w różowe słonie na półkę Teraz czytam
2024-05-29 18:21:14
jeke dodał książkę Poduszka w różowe słonie na półkę Teraz czytam
jeke
2024-05-29 18:20:59
jeke dodał książkę Trzecia płeć na półkę Teraz czytam
2024-05-29 18:20:59
jeke dodał książkę Trzecia płeć na półkę Teraz czytam
Trzecia płeć Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Średnia ocena:
6.2 / 10
93 ocen
jeke
2024-05-29 18:20:36
jeke dodał książkę Kądziel na półkę Teraz czytam
2024-05-29 18:20:36
jeke dodał książkę Kądziel na półkę Teraz czytam
Kądziel Maria Rodziewiczówna
Średnia ocena:
6.8 / 10
143 ocen
jeke
2024-05-29 18:11:32
jeke ocenił książkę Kawaler de Maison-Rouge na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-05-29 18:11:32
jeke ocenił książkę Kawaler de Maison-Rouge na
6 / 10
i dodał opinię:

Paryż 1793 rok. Król Ludwik XVI nie żyje, we Francji utworzono Republikę, a rządy sprawują żyrondyści. Po ścięciu króla Francja zrywa stosunki dyplomatyczne z całą Europą i musi stawić czoła Prusom, Austrii, Piemontowi, Anglii, Holandii i Hiszpanii. Sytuacja w kraju jest tragiczna. Ponad d...

Rozwiń Rozwiń
jeke
2024-05-15 19:56:53
jeke ocenił książkę Trzy serca na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-15 19:56:53
jeke ocenił książkę Trzy serca na
7 / 10
i dodał opinię:

Polski pisarz, scenarzysta i dziennikarz okresu międzywojennego-Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał wiele wciągających powieści, które nadal są bardzo poczytne. Za przykład mogą posłużyć takie powieści jak: Kariera Nikodema Dyzmy, Znachor czy Doktor Murek. W 1938 roku ukazała się książka Trz...

Rozwiń Rozwiń
Trzy serca Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Średnia ocena:
7.5 / 10
59 ocen
jeke
2024-04-22 15:43:23
jeke ocenił książkę Klejnot na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-22 15:43:23
jeke ocenił książkę Klejnot na
7 / 10
i dodał opinię:

Maria Rodziewiczówna zachwyciła mnie po raz pierwszy powieścią Lato leśnych ludzi, a po raz drugi książką Dewajtis, którą przeczytałam jednym tchem. Kiedy Wydawnictwo MG wydało kolejną powieść autorki-Klejnot-wiedziałam, że muszę poznać także tę opowieść.

W Klejnocie autorka snuje piękną ...

Rozwiń Rozwiń
Klejnot Maria Rodziewiczówna
Średnia ocena:
8.1 / 10
7 ocen
jeke
2024-04-05 20:59:07
jeke ocenił książkę Mąż zastępczy na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-05 20:59:07
jeke ocenił książkę Mąż zastępczy na
7 / 10
i dodał opinię:

Joanna M. Chmielewska patrząc przez okno na Szrenicę tworzy piękne książki, w których pod płaszczykiem lekkości i humoru ukazuje prawdy życiowe, przedstawia ciekawe historie ludzi i ich pasje.

Mąż zastępczy podobnie, jak inne powieści autorki charakteryzuje się lekkim stylem, dowcipem i ...

Rozwiń Rozwiń
Mąż zastępczy Joanna Maria Chmielewska
Średnia ocena:
6.8 / 10
289 ocen
jeke
2024-03-22 13:51:28
jeke dodał książkę Kruchy dom duszy na półkę Teraz czytam
2024-03-22 13:51:28
jeke dodał książkę Kruchy dom duszy na półkę Teraz czytam
Kruchy dom duszy Jürgen Thorwald
Średnia ocena:
7.1 / 10
637 ocen
jeke
2024-03-22 13:50:30
2024-03-22 13:50:30
jeke
2024-03-16 00:23:12

ulubieni autorzy [26]

Jodi Picoult
Ocena książek:
7,0 / 10
36 książek
2 cykle
2886 fanów
Erich Maria Remarque
Ocena książek:
7,3 / 10
19 książek
0 cykli
Pisze książki z:
890 fanów
Cormac McCarthy
Ocena książek:
7,1 / 10
16 książek
2 cykle
834 fanów

Ulubione

Wiktoria Zender Strefa cienia: Trzy lata z psychopatą - historia prawdziwa Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł Gottland Zobacz więcej
Judy Budnitz Gdybym Ci kiedyś powiedziała Zobacz więcej
Cristina López Barrio Ogród wiecznej wiosny Zobacz więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Judy Budnitz Gdybym Ci kiedyś powiedziała Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Mariusz Szczygieł Gottland Zobacz więcej
Judy Budnitz Gdybym Ci kiedyś powiedziała Zobacz więcej
Cristina López Barrio Ogród wiecznej wiosny Zobacz więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Judy Budnitz Gdybym Ci kiedyś powiedziała Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 116
książek
Średnio w roku
przeczytane
74
książki
Opinie były
pomocne
13 020
razy
W sumie
wystawione
1 054
oceny ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
6 261
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
11
minut
W sumie
dodane
5
cytatów
W sumie
dodane
5
książek [+ Dodaj]