Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce

Okładka książki Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce Tim Marshall
Okładka książki Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce
Tim Marshall Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Prisoners of Geography: Ten Maps That Tell You Everything You Need To Know About Global Politics
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2017-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-01
Data 1. wydania:
2016-06-02
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365676832
Tłumacz:
Filip Filipowski
Tagi:
geografia polityka geopolityka
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
2118 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3154
1441

Na półkach: ,

Geopolityka dla opornych tzn. książka w bardzo przystępny, prosty sposób tłumaczy implikacje wynikające z geograficznego położenia różnych krajów i kontynentów (zabrakło Australii). Na pozór jest to wszystko logiczne, gdyby tylko założyć, że jedynym, co determinuje losy świata jest geografia... Zwróciłam uwagę, że autor rozpatruje położenie geograficzne krajów głównie z punktu widzenia kolejnych konfliktów między państwami i szykowania się przez nie do wojny. W wielu regionach świata faktycznie “jest gorąco”, ale czy w XXI wieku kraje rozwinięte skupiają się na planowaniu wojen, by zdobyć przewagę terytorialną? Poza tym Marshall stosuje trochę takie podejście post factum, tzn: Rosja jest wielka, bo... musiała być wielka... To samo o USA - jakby fakt, że będą one mocarstwem, był od początku przesądzony. A o państwach pisze, jakby to były jakieś realne i stałe byty, rządzące się zawsze tym samym - geopolitycznym - interesem (choć sam przyznaje, że w wielu przypadkach te państwa powstały przez narysowanie kresek na mapie). Oczywiście bez uwzględnienia interesów swoich obywateli i takich drobnostek jak prawa człowieka, czy prawo międzynarodowe. Rozczarowało mnie to i nazwałam sobie to imperialistycznym podejściem…

Zatem Marshall cofa nas mentalnie o 100 lat, prezentując poglądy o determinizmie geograficznym, z początku XX wieku (najbardziej rozeźliły mnie jego wypociny dot. Europy i Unii Europejskiej; rzecz jasna państwa naszego bloku nie zostały w tej analizie uwzględnione, bo tradycyjnie jesteśmy tylko przedsionkiem Rosji; dla Marshalla w najgorszej pozycji geopolitycznej są Niemcy, gdyż są między Francją, a .... Rosją). Z drugiej strony dziękować Rosji, widzimy, że nie jest to aż tak bardzo absurdalne, jak do niedawna się nam wydawało. Dlatego najciekawszy był dla mnie rozdział o Afryce - autor odchodzi tu od spraw stricte militarnych na rzecz gospodarczych i dotyka mocno kwestii kolonializmu - dzisiejsze konflikty w Afryce, czy Bliskim Wschodzie to jest właśnie spadek po kolonializmie. Podobało mi się wyjaśnienie tego, jak bardzo nie doceniamy rozmiarów Afryki, aczkolwiek trudno się zgodzić z tezą o jej "izolacji" - najwyraźniej nie była ona aż tak odizolowana, by uniknąć ww. kolonializmu, niewolnictwa i eksploatacji zasobów. Pouczający był dla mnie fragment o sytuacji w strefie Gazy/Izrael/Palestyna - w świetle obecnej wojny. Z kolei rozdział o Ameryce "Łacińskiej" napisany bardzo po łebkach. Generalnie - im dalej od światowych mocarstw, tym omówienie bardziej pobieżne. Natomiast biedna Australia, całkowicie wypadła z radaru Marshalla.

Geografia jak by nie było ma ścisły związek z klimatem, a tego aspektu Marshall w ogóle nie uwzględnia, co jest kolejnym dowodem na dość przestarzałe poglądy autora. Już sam fakt, że zarzewiem potencjalnych konfliktów w przyszłości będą bardzo mocno zmiany klimatyczne, a o tych autor ledwie wspomina, wyjąwszy rozdział o Arktyce, gdzie już trudno zaprzeczać, że tarcia między państwami dotyczą dostępu do bogactw tego regionu. Marshall najwyraźniej nie słyszał o rezygnacji z paliw kopalnych, gdyż deliberuje o dostępie do złóż ropy i gazu, a o kurczeniu się lodu w Arktyce pisze, że “pod znakiem zapytania stoją przyczyny tego zjawiska”. Serio? Jeśli (a raczej kiedy) lód w Arktyce stopnieje, to problem będzie miał cały świat, a nie tylko kraje północne i te, które chcą na tym skorzystać. Wielki minus. Efektem takiego myślenia, wśród polityków, ale też różnego rodzaju “ekspertów” jest to, że zamiast wydawać pieniądze na walkę z katastrofę klimatyczną, wydajemy je na zbrojenia - które przecież tę ostatnią jeszcze napędzają. Ta książka jest najlepszym tego dowodem, jak również tego, że obecny porządek sił na świecie jest bardzo kruchy. Nie wiem, być może kwestię tę autor porusza w kolejnych książkach.

Żeby odnieść się do informacji zawartych w tej książce trzeba by jeszcze dorzucić perspektywę historyczną, choć to książka o historii nie jest. Daję 6, bo osoby mające małą wiedzę o historii świata, tudzież o geografii, mogą wynieść z tej pozycji jakąś podstawową, choć uproszczoną i trochę już zdezaktualizowaną wiedzę.

Geopolityka dla opornych tzn. książka w bardzo przystępny, prosty sposób tłumaczy implikacje wynikające z geograficznego położenia różnych krajów i kontynentów (zabrakło Australii). Na pozór jest to wszystko logiczne, gdyby tylko założyć, że jedynym, co determinuje losy świata jest geografia... Zwróciłam uwagę, że autor rozpatruje położenie geograficzne krajów głównie z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
177
20

Na półkach:

Kompleksowe opracowanie tematów z zakresu geopolityki, napisane prostym językiem. Można powiedzieć, że mimo złożoności problematyki przez książkę niemal się "płynie". W kolejce już czekają kolejne pozcje autora.

Kompleksowe opracowanie tematów z zakresu geopolityki, napisane prostym językiem. Można powiedzieć, że mimo złożoności problematyki przez książkę niemal się "płynie". W kolejce już czekają kolejne pozcje autora.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
5
2

Na półkach:

Największym minusem jest sposób przedstawiania liczb, a samych liczb jest w książce dość sporo. Autor (tłumacz?) z uporem maniaka zapisuje wszystkie liczebniki słownie, na szczęście z wyjątkiem dat. Czytanie o powieszchniach liczących czternaście milionów trzysta pięćdziesiąt dziewięć tysięcy siedemset dwadzieścia osiem kilometrów kwadratowych jest niezwykle męczące. Czyż nie łatwiej przyswoić sobie tę liczbę w postaci 14 359 728?

Książka w sam raz dla laika takiego jak ja. Wiele ciekawych informacji otwierających oczy. Wiedza, której nie uczą w szkole. Jednocześnie mam wrażenie, że do niektórych rozdziałów autor przyłożył się lepiej, do innych gorzej. Niepotrzebnie autor przedstawia swoje przypuszczenia, gdyż dzisiaj widzimy, że były one błędne.

Największym minusem jest sposób przedstawiania liczb, a samych liczb jest w książce dość sporo. Autor (tłumacz?) z uporem maniaka zapisuje wszystkie liczebniki słownie, na szczęście z wyjątkiem dat. Czytanie o powieszchniach liczących czternaście milionów trzysta pięćdziesiąt dziewięć tysięcy siedemset dwadzieścia osiem kilometrów kwadratowych jest niezwykle męczące. Czyż...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
7
6

Na półkach:

Świetna książka, dzięki niej zrozumiałem sytuację geopolityczną na świecie. Tim opowiada historię poszczególnych państw, jak radziły sobie na przestrzeni lat, jak mają się w tym momencie na światowej arenie i czego w przyszłości można się po nich spodziewać.

Świetna książka, dzięki niej zrozumiałem sytuację geopolityczną na świecie. Tim opowiada historię poszczególnych państw, jak radziły sobie na przestrzeni lat, jak mają się w tym momencie na światowej arenie i czego w przyszłości można się po nich spodziewać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
7
6

Na półkach:

"Oczami laika nie krytyka, to tylko moja subiektywna opinia pamiętajcie o tym proszę:)". Geopolityka tak bardzo popularna ostatnio i chyba ciekawiąca prawie wszystkich w kraju za sprawą p. Jacka Bartosiaka , przynajmniej tak mi sie wydaje. Jednak ta ksiazka jest autorstwa Tima Marshalla który bardzo dobrze przeprowadza nas po wszystkich kontynentach i tlacych sie tam konfliktach. Opisuje z wielka łatwością i w bardzo przystępny sposób kto z kim i dlaczego w wielkim skrócie mówiąc. Fajna lektura dla początkujacych , nie wchodząc w zbyt wielkie szczegóły autor przedstawia nam jak geopolityka wygląda w kazdym zakątku świata. Ciekawie napisane wiec szybko sie to czyta.

P.s dla kogos bardziej wtajemniczonego w ten swiat geopolityki moze byc lekkim rozczarowaniem ze autor tylko pobieżnie prześlizgnął sie po przyczynach konfliktów, ale moze dowiesz sie o jakiś waśniach sąsiedzkich nie zdając sobie sprawy do tej pory ze takie waśnie istnieją

"Oczami laika nie krytyka, to tylko moja subiektywna opinia pamiętajcie o tym proszę:)". Geopolityka tak bardzo popularna ostatnio i chyba ciekawiąca prawie wszystkich w kraju za sprawą p. Jacka Bartosiaka , przynajmniej tak mi sie wydaje. Jednak ta ksiazka jest autorstwa Tima Marshalla który bardzo dobrze przeprowadza nas po wszystkich kontynentach i tlacych sie tam...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
263
216

Na półkach:

Niezła książka opisująca najważniejsze zagadnienia geopolityki i to, w jaki sposób geografia wpływa na posunięcia przywódców państw. Podzielona na kilka działów w których opisane są najważniejsze państwa lub regiony geograficzne (Rosja, Chiny, USA, Indie, Pakistan, Korea, Japonia, Europa Zachodnia, Afryka, Bliski Wschód, Ameryka Południowa, Arktyka).
Książka napisana przystępnym językiem. Czytało się szybko. Warto poznać, aby trochę lepiej zrozumieć zależności miedzy różnymi krajami i ich położeniem geograficznym.
Książka po raz pierwszy wydana w 2015 roku więc może się wydawać, że niektóre informacje są już nieaktualne. Jednak większość zagadnień poruszonych przez autora nadal jest trafna. Nowsze wydanie zawiera kilka spostrzeżeń autora oraz weryfikuje te przewidywania, które się nie sprawdziły.

Niezła książka opisująca najważniejsze zagadnienia geopolityki i to, w jaki sposób geografia wpływa na posunięcia przywódców państw. Podzielona na kilka działów w których opisane są najważniejsze państwa lub regiony geograficzne (Rosja, Chiny, USA, Indie, Pakistan, Korea, Japonia, Europa Zachodnia, Afryka, Bliski Wschód, Ameryka Południowa, Arktyka).
Książka napisana...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
522
41

Na półkach:

Podobała mi się ta książka, w przystępny sposób opisuje jak geografia wpływa na kształtowanie się państw. Gwiazdkę zabieram za to, że całkowicie pominięto Australię. A że kocham ją całym sercem to chciałabym się dowiedzieć więcej o jej geografii i ukształtowaniu.

Podobała mi się ta książka, w przystępny sposób opisuje jak geografia wpływa na kształtowanie się państw. Gwiazdkę zabieram za to, że całkowicie pominięto Australię. A że kocham ją całym sercem to chciałabym się dowiedzieć więcej o jej geografii i ukształtowaniu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
31
18

Na półkach:

Bardzo ciekawe, przekrojowe, dużo informacji. Warte poznania

Bardzo ciekawe, przekrojowe, dużo informacji. Warte poznania

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
25
4

Na półkach:

Dużo ciekawych treści ale jednak czuć taka amerykańską manierę

Dużo ciekawych treści ale jednak czuć taka amerykańską manierę

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
602
594

Na półkach: , ,

Tim Marshall przygotował interesujące i pomocne mapy poglądowe do prezentowanych ciekawostek. Jego subiektywny plan rozdziałów spodobał mi się. Jednak nie zgodziłem się w ocenie sąsiedzkich relacji bliskowschodnich, ale dobrze było poznać inne zdanie poparte rozumowym tokiem myślenia, jakie przedstawił autor na podstawie analiz niektórych strategicznych dowódców wojskowych i geopolityków (wydaje mi się, że tylko tych europejskich i północnoamerykańskich).

Tim Marshall przygotował interesujące i pomocne mapy poglądowe do prezentowanych ciekawostek. Jego subiektywny plan rozdziałów spodobał mi się. Jednak nie zgodziłem się w ocenie sąsiedzkich relacji bliskowschodnich, ale dobrze było poznać inne zdanie poparte rozumowym tokiem myślenia, jakie przedstawił autor na podstawie analiz niektórych strategicznych dowódców wojskowych...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 202
  • Przeczytane
    2 569
  • Posiadam
    472
  • Teraz czytam
    226
  • 2022
    56
  • 2021
    46
  • 2023
    38
  • Chcę w prezencie
    36
  • Popularnonaukowe
    33
  • Ulubione
    27

Cytaty

Więcej
Tim Marshall Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce Zobacz więcej
Tim Marshall Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce Zobacz więcej
Tim Marshall Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne