Orwell

Okładka książki Orwell Pierre Christin, Sebastien Verdier
Okładka książki Orwell
Pierre ChristinSebastien Verdier Wydawnictwo: Marginesy komiksy
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
Orwell
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2020-04-22
Data 1. wyd. pol.:
2020-04-22
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366500136
Tłumacz:
Paweł Łapiński
Tagi:
Orwell
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku Olivier Balez, Pierre Christin
Ocena 6,7
Robert Moses. ... Olivier Balez, Pier...
Okładka książki The Future is Waiting Pierre Christin, Jean-Claude Mézières
Ocena 0,0
The Future is ... Pierre Christin, Je...
Okładka książki Memories from the Futures Pierre Christin, Jean-Claude Mézières
Ocena 0,0
Memories from ... Pierre Christin, Je...
Okładka książki Valerian: Wydanie zbiorcze, tom 8 Pierre Christin, Jean-Claude Mézières
Ocena 5,9
Valerian: Wyda... Pierre Christin, Je...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Brat George patrzy



1707 364 270

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
153 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
523
281

Na półkach:

Pierwszą książką jaką w świadomym życiu przeczytałem był rok 1984. Lektura tej książki popchnęła mnie w kierunku zgłębiania Orwella. Kilku rzeczy jeszcze nie przeczytałem, ale mam zamiar. Sytuacja, w której stałem się czytelnikiem tego autora, to był strzał w dziesiątkę. Próbowałem tą metodą zaprzyjaźnić się z tekstami Camusa, Dostojewskiego, Miłosza i wielu innych. Nie udało się. No może z Witkacym się udało, ale to jest szaleniec więc to jest jeszcze coś innego.
Graficzna powieść o życiu Orwella to dobra rzecz, chociaż smutna. Dobra, bo napędza pasję do zgłębiania innych tekstów autora, a smutna bo potrzebowałem gotowego schematu, aby coś mnie zaciekawiło. Jest w tym jakaś ironia, że w komiksie o Orwellu, autor krytykuje formę komiksu jako elementu wychowującego bezmózgów. Nie mówiąc już o filmach, radiu, głośnej muzyce. Orwell był wizjonerem, ale też człowiekiem bardzo skonfliktowanym wewnętrznie. Pragnął żyć wolnym życiem, a niósł piętno białego potomka kolonialistów, któremu zafundowano snobistyczną edukację oraz włożono do określonej klasy społecznej. Chwilę spędzone z omawianą publikacją pomogły mi przypomnieć sobie jak wiele Orwellowi zawdzięczam, jak bardzo lubię przeglądać świat właśnie w pryzmacie jego myśli. Był krytyczny, ale też dużo z tego co pisał było ponurymi wynurzeniami. Nie mam złudzeń. Współczesny postęp, ideologię, mass media, kultura wszystko to prowadzi do jakiegoś wyobcowania, zaorania ludzkiego ducha. Podobało mi się przedstawienie wszystkich obszarów działalności Orwella, skrot z jego książek, uchwycenie jego ducha. Polecam fanom i nie tylko.

Pierwszą książką jaką w świadomym życiu przeczytałem był rok 1984. Lektura tej książki popchnęła mnie w kierunku zgłębiania Orwella. Kilku rzeczy jeszcze nie przeczytałem, ale mam zamiar. Sytuacja, w której stałem się czytelnikiem tego autora, to był strzał w dziesiątkę. Próbowałem tą metodą zaprzyjaźnić się z tekstami Camusa, Dostojewskiego, Miłosza i wielu innych. Nie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
347
147

Na półkach: , ,

Komiksowa biografia George'a Orwella. Fajnie napisana, super grafika. Nic nie wiedziałam o jego życiu, więc to było fajne streszczenie. Facet miał bardzo intersujące życie. Mam ochotę teraz poznać jego całe życie.

Komiksowa biografia George'a Orwella. Fajnie napisana, super grafika. Nic nie wiedziałam o jego życiu, więc to było fajne streszczenie. Facet miał bardzo intersujące życie. Mam ochotę teraz poznać jego całe życie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
685
525

Na półkach:

W 70. rocznicę urodzin George'a Orwella (czyli Erica Arthura Blaira) Pierre Christin (scenariusz) i Sébastien Verdier (rysunki) podarowali pisarzowi album biograficzny, akcentujący kluczowe formacyjne momenty z jego życia (dzieciństwo, wchodzenie w dorosłość oraz życie pod pseudonimem).
Ponieważ priorytetem tej narracji uczyniono poglądy polityczne Orwella, biografia nieco tchnie sztucznością - sprawia wrażenie, jakby każdy dialog w jego życiu był deklaracją światopoglądową. Dlatego ważne jest wprowadzenie do tej powieści graficznej (czyt. komiksu) - bez tego czytanie wydaje się pozbawione sensu, podczas gdy warstwa meta jest tu naprawdę bardzo ważna. Bez jej zrozumienia liczne sceny (np. scena płoszenia kota czającego się na ptaki) są niezrozumiałe i wydają się trywialne.
Ciekawym zabiegiem jest zestawienie czarno-białych, realistycznych, bardzo szczegółowych rysunków odnoszących się do poszczególnych etapów życia Orwella (autorstwa wspomnianego już Verdiera) z kolorowymi partiami komiksu, autorstwa różnych rysowników, w których pojawiają się cytaty z wybranych dzieł Orwella.
Dopełnieniem biografii jest ostatni rozdział „Po Orwellu” poświęcony opowieści o tym, jak współcześnie zawłaszczana jest pamięć i spuścizna Orwella przez różne (od lewa do prawa) ugrupowania polityczne. Ten ostatni rozdział, poświęcony spuściźnie Orwella i jego wpływie na czasy współczesne, wydaje się zresztą najciekawszy.
Całości pewnego smaczku dodaje fakt, że sam Orwell komiksów po prostu nie znosił!

W 70. rocznicę urodzin George'a Orwella (czyli Erica Arthura Blaira) Pierre Christin (scenariusz) i Sébastien Verdier (rysunki) podarowali pisarzowi album biograficzny, akcentujący kluczowe formacyjne momenty z jego życia (dzieciństwo, wchodzenie w dorosłość oraz życie pod pseudonimem).
Ponieważ priorytetem tej narracji uczyniono poglądy polityczne Orwella, biografia nieco...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1972
1396

Na półkach: ,

„Rok 1984” George’a Orwella jest jedną z moich ulubionych książek. Jednakże moja znajomość reszty jego twórczości ograniczała się wyłącznie do „Folwarku zwierzęcego”. Nie znałem też dokładnie jego biografii. Z ciekawością więc zabrałem się za komiks biograficzny o tym autorze.

Komiks ten stanowi zapis życia Orwella od dzieciństwa aż po śmierć. Akcja rozpoczyna się w czasach, kiedy młody Eric Blair mieszkał ze swoją matką i siostrami w domostwie na prowincji. Ukazane są najważniejsze wydarzenia z jego życia i podkreślone zostaje jak wpłynęły na jego twórczość.

Początek tomu sugeruje, że komiks ten będzie się trochę bawił narracją. Szybko jednak okazuje się, że była to tak naprawdę zmyłka i szybko staje się to dosyć typową opowieścią biograficzną. Na szczęście twórcom udało się wybrać odpowiednie fragmenty z życia pisarza, które pokazują jak ukształtował się jego światopogląd.

Komiks podzielony jest na trzy główne części. Pierwsza i trzecia to tak naprawdę ilustracje do narracji z ramek z tekstem. O wiele lepsza jest druga część, która opowiada historie obrazem.

W tomie często wykorzystywane są fragmenty prac Orwella. Moim zdaniem nie zawsze w sposób udany. Cytaty z „Birmańskich dni” dobrze ilustrują doświadczenia autora w Birmie, ale już fragmenty „Folwarku zwierzęcego” są niepotrzebne. Za to całkiem ciekawe są fragmenty felietonów Orwella ukazujące jego spojrzenie na nawet błahe sprawy. Szczególnie w pamięć zapadła mi jego negatywna opinia o ówczesnym amerykańskim komiksie superbohaterskim.

Za rysunki odpowiada tu przede wszystkim Sebastien Verdier. Jego styl jest dokładny i dosyć sztywny. Jednakże warto zwrócić uwagę, że dochodzi tutaj do pewnej zabawy kolorem – większość kadrów jest czarno-białych, ale część elementów jest podkreślona przez pokolorowanie ich. Czasami też dochodzi do pewnej zmiany stylu, jak chociażby we wspomnieniach Orwella ze szkoły z internatem, co ma zapewne imitować ilustrowane książki dla dzieci.

Pod koniec tomu zawarta jest dosyć rozbudowana notka podkreślająca rolę twórczości Orwella dla rozwoju kultury. Czasami jednak odnosiłem wrażenie, że te odniesienia są bardzo naciągane.

Nie jest to moim zdaniem nic bardzo wybitnego. Laicy w kwestii twórczości i życia Orwella tacy jak ja mogą się sporo dowiedzieć. Również pod względem rysunków jest nieźle. Ogólnie jest to porządny komiks biograficzny.

„Rok 1984” George’a Orwella jest jedną z moich ulubionych książek. Jednakże moja znajomość reszty jego twórczości ograniczała się wyłącznie do „Folwarku zwierzęcego”. Nie znałem też dokładnie jego biografii. Z ciekawością więc zabrałem się za komiks biograficzny o tym autorze.

Komiks ten stanowi zapis życia Orwella od dzieciństwa aż po śmierć. Akcja rozpoczyna się w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
327
199

Na półkach: ,

Bardzo powierzchowna 'biografia', złożona z luźnych migawek, które niewiele mówią o Pisarzu - dziwne dialogi w okopach, łopatologicznie ukazany kaszel, małżeństwo, dziecko, i niemal pominięte powieści-kanony literatury. Lektura dobra dla uczniów maks. 15/16-letnich.

Bardzo powierzchowna 'biografia', złożona z luźnych migawek, które niewiele mówią o Pisarzu - dziwne dialogi w okopach, łopatologicznie ukazany kaszel, małżeństwo, dziecko, i niemal pominięte powieści-kanony literatury. Lektura dobra dla uczniów maks. 15/16-letnich.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1548
1032

Na półkach: ,

Bardzo dobry komiks biograficzny. Świetnie pokazuje życie Orwella a co za tym idzie wszystko to, co ukształtowało go jako pisarza.

Podoba mi się również kreska!

Bardzo dobry komiks biograficzny. Świetnie pokazuje życie Orwella a co za tym idzie wszystko to, co ukształtowało go jako pisarza.

Podoba mi się również kreska!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
626
96

Na półkach: , , ,

Do bólu przeciętny komiks próbujący udawać biografię jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Moim zdaniem jest to swoista obraza dla autora, jak nijaki komiks stara się o nim opowiedzieć.

Do bólu przeciętny komiks próbujący udawać biografię jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Moim zdaniem jest to swoista obraza dla autora, jak nijaki komiks stara się o nim opowiedzieć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1055
1007

Na półkach: , , , , , , ,

Biograficzny komiks o autorze „Roku 1984”. Historia Erica Blaira, pochodzącego z angielskiej wyższej klasy średniej, syna urzędnika kolonialnego. Zasadniczy ciąg tej powieści graficznej skomponowany jest z kadrów czarno-białych, czasami z jednym kolorowym akcentem. Zachowana jest chronologia życia pisarza, bardzo ciekawego, z wieloma nietypowymi zakrętami w życiu.
W kolorze inni rysownicy przedstawili (z reguły na dwóch stronach) fragmenty lub w jednym przypadku streszczenie – niestety spoiler – dzieł autora, według kolejności ich powstania. To ciekawy pomysł, albowiem każdy z tych ilustratorów tworzy w zupełnie innym stylu niż Sebastien Verdier, autor rysunków do Orwella.
Jeden obraz to tysiąc słów, co sprawdza się w tym przypadku. Kadry i bardzo dobrze towarzyszący im tekst szczególnie trafnie pokazują te etapy życia pisarza, które uwiecznił w autobiograficznych dziełach, np. „Na dnie w Paryżu i w Londynie” czy „W hołdzie Katalonii”. Pokazują dramat autentycznego i szczerego radykalnego lewicowca w świecie, gdzie z jednej strony triumfują różnej maści faszyści, a z drugiej rzekomo lewicowe partie cynicznie wykorzystują tych, których rzekomo bronią, by się na nich dorobić. Jako jeden z pierwszych twórców związanych z prądami radykalnymi Orwell na własnej skórze odczuł prawdziwą naturę komunizmu, gdy w czasie wojny domowej w Hiszpanii miejscowi działacze tej partii do spółki z wysłannikami radzieckimi zajmowali się przede wszystkim … tępieniem innych organizacji lewicowych, między innymi anarchistów oraz członków POUM, czyli ugrupowania w szeregach którego walczył Orwell. Nota bene świetnie to pokazuje fabularny film Kena Loacha „Ziemia i wolność („Land and Freedom”),opowiadający właśnie o ideowcach z partii Orwella.
Czego w komiksie brakuje – na pewno większej ilości odniesień do „Roku 1984” i „Folwarku zwierzęcego”, czyli jego najbardziej znanych dzieł. No i jest jeden błąd graficzno-scenariuszowy. Gdy Orwell uciekał z Barcelony, rządzili w niej komuniści i nie mógł tam wisieć faszystowski sztandar.
Za to wisienką na torcie okazał się ostatni rozdział – po Orwellu.
Przeczytane w ramach wyzwania sierpniowego – komiks.

Biograficzny komiks o autorze „Roku 1984”. Historia Erica Blaira, pochodzącego z angielskiej wyższej klasy średniej, syna urzędnika kolonialnego. Zasadniczy ciąg tej powieści graficznej skomponowany jest z kadrów czarno-białych, czasami z jednym kolorowym akcentem. Zachowana jest chronologia życia pisarza, bardzo ciekawego, z wieloma nietypowymi zakrętami w życiu.
W...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
862
752

Na półkach:

Oprócz doświadczeń bojowych i wojennych (później został sierżantem Straży Krajowej w Londynie w czasie II wojny światowej),Pierre Christin w komiksie Orwell pokazuje, jak kształtowała się myśl polityczna pisarza poprzez kontakt z robotnikami i lewicą. Nie dla niego paryskie hotele, woli odkrywać londyńskie doliny społeczne, a nawet spędza kilka nocy w publicznych azylach, gdzie ociera się o skrajne ubóstwo. To co najmniej nonkonformistyczny wybór dla tego wykształconego mężczyzny, którego szykowny akcent zderza się z popularnymi kręgami.

Jedną z największych zalet komiksu Orwell jest sposób, w jaki pokazuje on, jak osobista podróż człowieka wpłynęła na twórczość pisarza. Kilka fragmentów pism Orwella jest zatem umiejętnie zintegrowanych z opowieścią, łatwo rozpoznawalnych przez czytelnika dzięki użyciu innego kroju pisma oraz kolorowych całostronicowych plansz.
Więcej na: https://www.monime.pl/komiks-biograficzny-orwell/

Oprócz doświadczeń bojowych i wojennych (później został sierżantem Straży Krajowej w Londynie w czasie II wojny światowej),Pierre Christin w komiksie Orwell pokazuje, jak kształtowała się myśl polityczna pisarza poprzez kontakt z robotnikami i lewicą. Nie dla niego paryskie hotele, woli odkrywać londyńskie doliny społeczne, a nawet spędza kilka nocy w publicznych azylach,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1192
1159

Na półkach:

Czytając komiksową biografię Orwella, czy też raczej Erica Blaira, twierdzę, że raczej byśmy się nie dogadali. Co prawda czasy w których żyję drastycznie różnią się od tego czego doświadczył Blair, ale i tak mimo pewnych podobieństw w poglądach, więcej nas dzieli. Z drugiej strony dziś wszystkie opcje polityczne, od lewa do prawa, od liberałów po konserwatystów, wycierają sobie pyski przemyśleniami tego znamienitego pisarza. Bo nie ulega absolutnej żadnej wątpliwości fakt, że Eric Blair, znany szerzej jako George Orwell, był i nadal jest jednym z najlepszych angielskich pisarzy XX wieku.

Choć po namyśle dochodzę do wniosku, ze Orwell był też jasnowidzem, bowiem w swoich pracach przewidział on absurdy mające miejsce w społeczeństwach XXI wieku. Lenin jako obrońca demokracji, Che Guevara jako symbol walki z niesprawiedliwością, Mandela z Pokojową Nagrodą Nobla. Czekać tylko aż Hitler okaże się niewinną ofiarą Nazistów, którzy przybyli z księżyca. Tak. Orwell niewątpliwie przewidział nasze czasy, choć troszkę pomylił się w datach. Żyjemy w okresie gdy stawia się pomniki i promuje wizerunki morderców, na których rękach jest krew tysięcy, jeśli nie milionów, ludzi. A jednocześnie obala pomniki tych, którzy walczyli z niewolnictwem oraz niesprawiedliwością społeczną. Rok 2020 jest tego najlepszym dowodem.

Co do samego komiksu to jest on narysowany i napisany genialnie. Mamy tutaj skrótowe, ale przy tym rzetelne opracowanie życiorysu pisarza. Są nawiązania do jego dzieciństwa, okresu szkolnego oraz wszelkich zawodów jakich się tykał. W tym nawet epizod gdy był bezdomnym włóczęgą. Bardzo ciekawym elementem jest zabawa kolorami. Komiks jest w większości utrzymany w tonacji czarno-białej, jednak są całe strony lub epizody, które zostały pokolorowane. Ma to miejsce najczęściej gdy przytacza się fragmenty z książek oraz publikacji Orwella. W całym albumie znajdziemy też kilka fotografii autora i nader trafne podsumowanie jego spuścizny.

Wydawnictwo Marginesy po raz kolejny dało swoim czytelnikom komiks dopracowany, bogaty i co ważniejsze niebanalny. Z jednej strony to prosta forma przedstawienia młodemu pokoleniu kim był George Orwell, z drugiej zachęca do poznania jego prac i wyrobienia sobie o autorze własnego zdania. Takie komiksy bardzo lubię, a wydawnictwo Marginesy ma ich coraz więcej w swojej ofercie.

Czytając komiksową biografię Orwella, czy też raczej Erica Blaira, twierdzę, że raczej byśmy się nie dogadali. Co prawda czasy w których żyję drastycznie różnią się od tego czego doświadczył Blair, ale i tak mimo pewnych podobieństw w poglądach, więcej nas dzieli. Z drugiej strony dziś wszystkie opcje polityczne, od lewa do prawa, od liberałów po konserwatystów, wycierają...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    177
  • Chcę przeczytać
    119
  • Posiadam
    34
  • Komiksy
    15
  • Komiks
    13
  • 2020
    11
  • 2020
    10
  • 2021
    7
  • 2022
    5
  • Z biblioteki
    4

Cytaty

Więcej
Pierre Christin Orwell Zobacz więcej
Pierre Christin Orwell Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Zapiski Zielarki #11 Natsu Hyuuga, Ikki Nanao
Ocena 8,1
Zapiski Zielar... Natsu Hyuuga, Ikki ...
Okładka książki Nightwing: Bitwa o serce Blüdhaven Adriano Lucas, Bruno Redondo, Tom Taylor
Ocena 8,3
Nightwing: Bit... Adriano Lucas, Brun...
Okładka książki Świat Akwilonu: Krasnoludy: Jorun z Bractwa Kuźni. Tom 06 Pierre-Denis Goux, Nicolas Jarry
Ocena 7,7
Świat Akwilonu... Pierre-Denis Goux, ...

Przeczytaj także