Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości

Okładka książki Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości David Graeber, David Wengrow
Okładka książki Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości
David GraeberDavid Wengrow Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
672 str. 11 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Dawn of Everything: A New History of Humanity
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2022-11-29
Data 1. wyd. pol.:
2022-11-29
Data 1. wydania:
2021-10-19
Liczba stron:
672
Czas czytania
11 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382027099
Tłumacz:
Robert Filipowski
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
97 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
164
135

Na półkach:

Bardzo grube tomiszcze o ciekawym założeniu, napisane przed dwóch naukowców, antropologa i archeologa, kupione przez mnie z wypiekami na twarzy i wysokimi oczekiwaniami. Niestety, lekturę popsuł mi gruntownie dość chaotyczny wywód doprawiony przebogatą feerią błędów leksykalnych i stylistycznych, przypuszczam, że autorstwa zarówno samych panów Davidów jak i tłumacza. Dla Państwa rozrywki podaję pierwsze z brzegu przykłady - łatwo odszukać takie "kwiatki", pojawiają się bowiem na niemal co drugiej stronie: "Władca stawał się jeszcze większym (???) przodkiem", "Afrykańskie ludy neolitu przyjęły inną formę (lud może mieć formę?) niż te na Bliskim Wschodzie", "Możliwość utrzymania pługów i wołów - kolejnych wynalazków (od kiedy zwierzęta to wynalazki?) końca czwartego tysiąclecia p.n.e.", "Problemy pojawiają się, gdy próbujemy zastosować ten paradygmat do niemal wszystkiego innego" (że co?!). Cieszę się, że mam ten tom za sobą i szukam teraz czegoś, co po prostu da się czytać.
Polecam problem uwadze wydawcy - firmie Zysk i S-ka. Zwłaszcza, gdy wystawia się produkt na targach.

Bardzo grube tomiszcze o ciekawym założeniu, napisane przed dwóch naukowców, antropologa i archeologa, kupione przez mnie z wypiekami na twarzy i wysokimi oczekiwaniami. Niestety, lekturę popsuł mi gruntownie dość chaotyczny wywód doprawiony przebogatą feerią błędów leksykalnych i stylistycznych, przypuszczam, że autorstwa zarówno samych panów Davidów jak i tłumacza. Dla...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
53
52

Na półkach:

David Graeber, David Wengrow, Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości. Tłum. R Filipowski.

David Graeber, zm. w2020r., amerykański antropolog, czołowa postać ruchu Occupy Wall Street, autor, m. in. Długu. Pierwszych pięć tysięcy lat i Pracy bez sensu.
David Wengrow, profesor archeologii na Unovrsity College Londyn, autor, m. in. What Makes Civilization?: The Ancient Near East and the Future of the West.


Autorzy „Narodzin wszystkiego” pracowali nad książką ponad dziesięć lat. Jak napisze w Przedmowie i dedykacji D. Wengrow, D. Graeber zmarł przedwcześnie, zaledwie trzy tygodnie po napisaniu książki, w założeniu tekstu mającego być odskocznią od akademickich zajęć, formą zabawy, w której antropolog i archeolog próbują zrekonstruować wielki dialog o historii ludzkości. W ostatnich latach pisania rozmawiali ze sobą po dwie, trzy godziny dziennie.

Już pierwszy rozdział zatytułowany "Pożegnanie z wiekiem dziecięcym ludzkości. Albo dlaczego ta książka nie opowiada o źródłach nierówności", przywołuje postać J. J. Rousseau i jego „Rozprawę o pochodzeniu i podstawach nierówności między ludźmi”, według której dawni ludzie byli łowcami – zbieraczami, żyjącymi w stanie dziecięcej niewinności, w niewielkich gromadach ( bands). Dopiero po rewolucji agrarnej, w wyniku rozwoju miast błogi stan się skończył i nastąpił rozwój cywilizacji i powstało państwo.

Alternatywą był „Lewiatan” Hobbesa (1651),będący, zdaniem autorów, fundamentem współczesnej teorii politycznej. Dzieło zakładało, że istota ludzka z natury jest samolubna, a życie w pierwotnym stanie natury nie było niewinne. Jak twierdzą autorzy: „Musiało być samotne, ubogie, okropne, brutalne i krótkie – był to właściwie stan wojny w którym każdy walczył z każdy”, ( s. 15).

Z rozważań autorów na temat historii świata już na początku dzieła wynikają dwa wnioski:

1. Należy porzucić na dobre Wyobrażenie rajskiego Ogrodu i idei, że przez setki tysięcy lat wszyscy ludzie na Ziemi żyli w zgodzie z idylliczną formą organizacji społeczeństwa.

2. Najważniejszą kwestią w historii ludzkości nie jest równy dostęp do zasobów (ziemi, kalorii, środków produkcji),ale jednakowa zdolność udziału w decyzjach, jak żyć razem.

To próbka możliwości dialogu między antropologiem a archeologiem.
Tekst - jasny i klarowny.
To rzadka zdolność profesorów.
Chce się czytać!

David Graeber, David Wengrow, Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości. Tłum. R Filipowski.

David Graeber, zm. w2020r., amerykański antropolog, czołowa postać ruchu Occupy Wall Street, autor, m. in. Długu. Pierwszych pięć tysięcy lat i Pracy bez sensu.
David Wengrow, profesor archeologii na Unovrsity College Londyn, autor, m. in. What Makes Civilization?: The Ancient...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
233
80

Na półkach:

Temat zdecydowanie ciekawy i mógłby być nawet fascynujący, gdyby ktoś go zręczniej opisał. Treść tej książki jest przeważnie sucha, kontekst gubi się w mnogości dygresji, a autorzy tracą wątek co pół strony. W efekcie lektura nuży, a jej zawartość nie zostaje w głowie. Zabrakło porządnej roboty redaktorskiej, która wycięłaby zbędne fragmenty (czyli jakąś połowę),a resztę poukładała w strawną całość.

Temat zdecydowanie ciekawy i mógłby być nawet fascynujący, gdyby ktoś go zręczniej opisał. Treść tej książki jest przeważnie sucha, kontekst gubi się w mnogości dygresji, a autorzy tracą wątek co pół strony. W efekcie lektura nuży, a jej zawartość nie zostaje w głowie. Zabrakło porządnej roboty redaktorskiej, która wycięłaby zbędne fragmenty (czyli jakąś połowę),a resztę...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
51
5

Na półkach:

Widząc książkę o takim tytule, obiecującym rewolucję w kwestii wiedzy o historii ludzkości, po jej przeczytaniu można mieć pewien niedosyt. Lektura może nie zawodzi, bo zarówno pionierstwo tematyki jaki i obszerność i poziom badań imponują, jednak czy aby na pewno stykamy się z zupełnie nową historią?
Po książkę sięgnąłem głównie za sprawą Davida Graebera - nieżyjącego już antropologa i anarchisty, który nie pierwszy raz rozprawia się z pewnymi zakorzenionymi w społeczeństwie mitami dotyczącymi naszych systemów społecznych i gospodarczych. O ile w "Długu" rozprawiał się z mitami dotyczącymi pieniądza i sposobów w jaki ludzie historycznie regulowali między sobą należności, tak przedmiotem "Nowej historii" są struktury społeczne. Autorzy szukają odpowiedzi na pytania: czy nierówności mają swoje źródło? Czy hierarchia zawsze musi być obecna w rozwiniętych społecznościach? Jaka była rola kobiet w historii człowieka? Czy rewolucja agralna faktycznie była rewolucją? I przede wszystkim: czy ludzie mogliby żyć inaczej. Oczywiście odpowiedzi na te pytania mają zaskoczyć.
Aby uzasadnić swoje tezy, autorzy snują długie opowieści o zwyczajach poszczególnych plemion indiańskich, afrykańskich czy ludów zamieszkujących Mezopotamię. Opisują strukturę pierwszych miast, rytuały pochówkowe, zwyczaje, gry i zabawy, a także przykłady konfrontacji kultury cywilizacji łacińskiej z pozostałymi. I choć opowieści te pełne są szczegółów i ciekawych anegdot, to wnioski jakie na końcu są wyciągane bywają nieco na wyrost. A po lekturze widzimy, że i tak historia człowieka aż tak bardzo się nie zmieniła, bo nadal wiemy, że hierarchia była, choć nie tak wyraźna, przemoc i nierówności również, choć może z innych powodów niż nam się wydawało.
Wydaje mi się, że w książce można doszukać się delikatnych sugestii dotyczących świata dzisiejszego - przede wszystkim tego, czy hierarchia jest nam potrzebna. Oczywiście, jak na anarchistów przystało, autorzy dają odpowiedź negatywną, choć przełożenie opowieści o niezbyt zaawansowanych społeczeństwach na dzisiejsze realia nie jest zbyt przekonujące.

Widząc książkę o takim tytule, obiecującym rewolucję w kwestii wiedzy o historii ludzkości, po jej przeczytaniu można mieć pewien niedosyt. Lektura może nie zawodzi, bo zarówno pionierstwo tematyki jaki i obszerność i poziom badań imponują, jednak czy aby na pewno stykamy się z zupełnie nową historią?
Po książkę sięgnąłem głównie za sprawą Davida Graebera - nieżyjącego już...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
162
92

Na półkach:

Jestem raczej rozczarowana. Spodziewałam się co prawda, że rzekoma rewolucyjność tez jest reklamą, mocno na wyrost, ale miałam nadzieję na jakąś dawkę ciekawej wiedzy o życiu naszych przodków, tak w uproszczeniu. W ostatnich latach wyszło przecież sporo książek i publikacji, które przybliżają laikowi tematykę "prehistorii" ,bo i jest o czym pisać: nauka i badania nad przeszłością bardzo przyspieszyły. Tymczasem ta książka jest raczej dość trudną do przełknięcia próbą przefilozofowania tematu. Większość tekstu traktuje o rdzennych mieszkańcach Ameryk, których życie i zwyczaje, w dość naciągany sposób próbują autorzy przełożyć na prawdopodobne życie i zwyczaje ludzi sprzed dziesiątek tysięcy lat. I to też tylko wtedy, gdy się autorom przypomni o czym to mieli pisać. Na pewno skłania to do myślenia, ale wiedzy specjalnie nie poszerzy, bo w końcu dojdziemy wraz z piszącymi do wniosku, że ostatecznie i tak nic nie jest na pewno wiadome. Słowem, dużo reklamy, dużo hałasu, mało konkretów. Kolejny argument, żeby nie kupować tzw głośnych książek.

Jestem raczej rozczarowana. Spodziewałam się co prawda, że rzekoma rewolucyjność tez jest reklamą, mocno na wyrost, ale miałam nadzieję na jakąś dawkę ciekawej wiedzy o życiu naszych przodków, tak w uproszczeniu. W ostatnich latach wyszło przecież sporo książek i publikacji, które przybliżają laikowi tematykę "prehistorii" ,bo i jest o czym pisać: nauka i badania nad...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
51
49

Na półkach:

Po odczekaniu wielu tygodni w kolejce w bibliotece zdobyłam książkę. Prawie 700 stron. Byłam naprawdę zainteresowana i głodna nowej wiedzy i nowych teorii. Zastanawiałam się wielokrotnie, jak powstawały społeczeństwa, jak ludzie żyli, dlaczego są wojny, przemoc, dlaczego czlowiek czlowiekowi wilkiem, a inni są altruistami. Niestety, chyba jestem za głupia lub za mało filozofująca albo książka jednak nie jest popularnonaukowa, tylko specjalistyczna. Nie boję sie przyznać, że niewiele z tego rozumiem. Czuję się jak w pralce, pranie wiruje, autorzy w kółko powtarzaja tę samą informację. Streszczenie tej ksiażki jest: Było zupełnie inaczej, ale nie wiadomo jak.

Po odczekaniu wielu tygodni w kolejce w bibliotece zdobyłam książkę. Prawie 700 stron. Byłam naprawdę zainteresowana i głodna nowej wiedzy i nowych teorii. Zastanawiałam się wielokrotnie, jak powstawały społeczeństwa, jak ludzie żyli, dlaczego są wojny, przemoc, dlaczego czlowiek czlowiekowi wilkiem, a inni są altruistami. Niestety, chyba jestem za głupia lub za mało...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
141
130

Na półkach:

o czym wlasciwie jest ta ksiazka? o poczatku "cywilizacji" w innych zakatkach swiata? o tym, ze europejska cywilizacja to niejedyna cywilizacj swiata i zaproponowane przez nia schematy nie byly jedyna mozliwoscia ludzkosci? wydaje sie, ze autorzy do konca nie wiedzieli co chca przekazac. troche tego, troche owego i jeszcze troche o tamtym. w polowie robi sie z tego pomieszanie z poplataniem. stanowczo za duzo jest tez: "wydaje sie, ze", "mozna zalozyc" "mozna sie domyslac" "najprawopodobniej bylo" "nalezy przypuszcac". jednym z przykladow takich przypuszczen jest to o Catalhoyuk lub Gobekli Tepe (nie pamietam dokladnie): w trakcie wykopalisk odkryto sale, nalezy wiec zalozyc, ze byla to sala zgromadzen rady, ale poniewaz autorom wydaje sie, ze wystroj sali nie pasuje do elementu meskiego nalezy zalozyc, ze w radzie zasiadaly same kobiety, wobec czego najprawdopodobniej protomiasto bylo zarzdadzane przez kobiety. tak manipulowac mozna doslownie kazdym wykopaliskiem. np. wg autorow poniewaz wiekszosc paleolitycznych figurek przedstawia kobiety mamy z pewnoscia do czynienia z matriarchatem. czy to samo powiedzieliby autorzy gdyby znalezli skrzynke Playbojow?

o czym wlasciwie jest ta ksiazka? o poczatku "cywilizacji" w innych zakatkach swiata? o tym, ze europejska cywilizacja to niejedyna cywilizacj swiata i zaproponowane przez nia schematy nie byly jedyna mozliwoscia ludzkosci? wydaje sie, ze autorzy do konca nie wiedzieli co chca przekazac. troche tego, troche owego i jeszcze troche o tamtym. w polowie robi sie z tego...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
36
13

Na półkach:

Autorzy, David Graeber i David Wengrow, otwierają przed nami zupełnie nową perspektywę, ukazując, że historia może być znacznie bardziej złożona i fascynująca, niż nam się dotychczas wydawało. To książka, która radykalnie zmienia nasze spojrzenie na historię ludzkości i porusza fundamentalne pytania dotyczące naszego ewolucyjnego rozwoju. Czytając ją, czułam fascynację i zdumienie, widząc, jak autorzy odwracają konwencjonalne przekonania o naszych przodkach. Ich perspektywa pozwala zrozumieć historię jako bardziej złożoną, pełną niespodzianek i możliwości. Świetna

Autorzy, David Graeber i David Wengrow, otwierają przed nami zupełnie nową perspektywę, ukazując, że historia może być znacznie bardziej złożona i fascynująca, niż nam się dotychczas wydawało. To książka, która radykalnie zmienia nasze spojrzenie na historię ludzkości i porusza fundamentalne pytania dotyczące naszego ewolucyjnego rozwoju. Czytając ją, czułam fascynację i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
144
143

Na półkach: ,

Już długo nie zaliczyłem książki, podczas której czytania:

1. Prawie zostałem socjalistą. Taki dżołk.
2. Każdy akapit zmuszał do chwili zastanowienia się, co też ja przed chwilą przeczytałem i na ile jest to rewolucyjne w porównaniu z dotąd zdobytą wiedzą.
3. Często sięgałem po inne źródła celem konfrontacji.

Graeber z Wengrowem, antropolog i archeolog, porwali się na rzecz z pozoru arcytrudną, postanawiając przedstawić początki społeczeństw, rolnictwa, miast i państw bez naleciałości, trącących myszką ustaleń naukowców sprzed kilkudziesięciu lat i bez uprzedzeń do wydawałoby się irracjonalnych wyników niszowych badań. Wszystko po to, aby ustalić chociażby, skąd we współczesnym świecie tak potężne nierówności, czy ograniczenia wolności, i czy nasi przodkowie nie podpowiadają nam pewnych rozwiązań tych problemów.

Nie odniosłem wrażenia, że autorzy kreują się na „alfę i omegę”, uparcie trzymających się swoich tez. Przedstawiają je w sposób przystępny, ale bez efekciarstwa tak typowego dla gigantów pop-nauki. Jednocześnie zdają sobie sprawę z potężnych ograniczeń – wciąż o prehistorii ludzkości wiemy tak niewiele. Pewne jest jednak to, że nie doceniamy naszych przodków, zapominając o tym, że nie byli mniej inteligentni od nas.

Już długo nie zaliczyłem książki, podczas której czytania:

1. Prawie zostałem socjalistą. Taki dżołk.
2. Każdy akapit zmuszał do chwili zastanowienia się, co też ja przed chwilą przeczytałem i na ile jest to rewolucyjne w porównaniu z dotąd zdobytą wiedzą.
3. Często sięgałem po inne źródła celem konfrontacji.

Graeber z Wengrowem, antropolog i archeolog, porwali się na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
168
52

Na półkach:

Książka o tym, że w przeszłości społeczeństwa dość często zmieniały swój system, a przy podejmowaniu decyzji udział brały wszystkie osoby. Ciekawe jest to, że nowinki także technologiczne można odrzucać jeśli mogą mieć negatywny wpływ na system jaki chcemy mieć w naszej społeczności.

Antropologia, archeologia, socjologia, historia z ciekawostkami

Książka o tym, że w przeszłości społeczeństwa dość często zmieniały swój system, a przy podejmowaniu decyzji udział brały wszystkie osoby. Ciekawe jest to, że nowinki także technologiczne można odrzucać jeśli mogą mieć negatywny wpływ na system jaki chcemy mieć w naszej społeczności.

Antropologia, archeologia, socjologia, historia z ciekawostkami

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    835
  • Przeczytane
    126
  • Posiadam
    36
  • Teraz czytam
    24
  • Historia
    12
  • 2023
    9
  • Popularnonaukowe
    8
  • Chcę w prezencie
    6
  • Legimi
    5
  • E-book
    4

Cytaty

Więcej
David Graeber Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości Zobacz więcej
David Graeber Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości Zobacz więcej
David Graeber Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne