W cieniu Majdanka

Okładka książki W cieniu Majdanka Sylwia Kubik
Okładka książki W cieniu Majdanka
Sylwia Kubik Wydawnictwo: Skarpa Warszawska literatura obyczajowa, romans
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo:
Skarpa Warszawska
Data wydania:
2024-03-27
Data 1. wyd. pol.:
2024-03-27
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383293707
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
122 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
226
93

Na półkach:

,,W cieniu Majdanka" to poruszająca opowieść o rodzinie Marców, która choć skromnie to jednak szcześliwie żyje w miejscowości Tarnowola - gdzieś w Puszczy Solskiej. Szczęśliwe i beztroskie życie rodziny zostaje przerwane akcją pacyfikacyjną przeprowadzoną przez Niemców, w wyniku której dwie siostry Gienia i Frania rozdzielają się. Jedna trafia do partyzantów a druga z całą resztą rodziny zostaje wywieziona do Majdanka - niemieckiego obozu koncentracyjnego

Jestem pod wrażeniem pióra Sylwii Kubik i tego jak potrafiła zobrazować czytelnikowi ten trudny, wojenny czas. Czytałam inne książki spod pióra autorki ale ta jest inna napisana z taką subtelnością. Sylwia miałam możliwość rozmawiać z głównymi bohaterami tejże historii. To literatura na najwyższym poziomie. Autorka zadbała tu o każdy szczegół, tak byśmy czytając byli w stanie wyobrazić sobie dane sytuacje. Czytając widziałam wieś, domy, pola, las. Widziałam oporządzane zwierzęta i zbierane plony. Aż wreszcie widziałam ciężkie buty okupanta, oraz przerażone twarze uwięzionych. Serdecznie polecam ją każdemu do przeczytania to namacalna lekcja historii dla każdego czytelnika

Książkę miałam możliwość przeczytać dzięki Book Touru zorganizowanego przez cudowne dziewczyny z bloga Czytam dla przyjemności

,,W cieniu Majdanka" to poruszająca opowieść o rodzinie Marców, która choć skromnie to jednak szcześliwie żyje w miejscowości Tarnowola - gdzieś w Puszczy Solskiej. Szczęśliwe i beztroskie życie rodziny zostaje przerwane akcją pacyfikacyjną przeprowadzoną przez Niemców, w wyniku której dwie siostry Gienia i Frania rozdzielają się. Jedna trafia do partyzantów a druga z całą...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
88
75

Na półkach: ,

Jakie cechy powinna mieć książka, żeby zajęła szczególne miejsce w Waszym 🩷?

📚RECENZJA📚

"W cieniu Majdanka" to poruszająca powieść, która swoją fabułą skupia się na jednym z najbardziej mrocznych okresów w historii ludzkości. Sercem powieści jest historia rozdzielonych rodzin w Tarnowoli. Pani Sylwia Kubik oddaje w nasze ręce głęboko poruszającą opowieść o losach jednostek, których życie zostało na zawsze zmienione przez brutalne wydarzenia podczas wojny. Autorka z wyjątkową empatią i precyzją kreśli historie rodzin,oddając nie tylko tragizm tych wydarzeń, ale także niezłomność ludzkiego ducha. Mistrzowsko wplecione osobiste wspomnienia ofiar na tle historycznych wydarzeń, tworzą niezwykle przejmującą narrację. Autorka z niezwykłą wrażliwością przedstawia historię rodzin rozdzielonych przez akcję pacyfikacyjną, ukazuje jednocześnie okrucieństwo wojny i siłę ludzkiego ducha.
Książka jest jednak, nie tylko historią tragicznych losów więźniów obozu koncentracyjnego Majdanek, ale również medytacją nad ludzką zdolnością do przetrwania oraz niezłomnej sile nadziei w najbardziej beznadziejnych sytuacjach. Pani Kubik, jak zwykle, z namacalną wręcz wrażliwością przedstawia historie ocalałych, nie tylko skupiając się na ich odczuciach, ale również na ich olbrzymiej sile i determinacji. "W cieniu Majdanka" odczuwa się prawdziwy ciężar wojny, ale także niezwykłą siłę ludzkiej determinacji i solidarności.
Pani Sylwia serwuje nam treści pełne poetyckiego piękna, co stanowczo kontrastuje z brutalnością opisywanych wydarzeń. Autorka, w mojej ocenie, zawsze kreuje najdrobniejsze niuanse ludzkich emocji, co sprawia, że jej opowieść jest nie tylko realistyczna, ale również głęboko poruszająca. Jej język jest jednocześnie prosty i piękny, co sprawia, że opisywana rzeczywistość staje się niezwykle realistyczna i emocjonująca. Potrafi również uchwycić zarówno ból, jak i nakreślić na kartach powieści nadzieję swoich bohaterów, co nadaje każdej jej książce wyjątkową głębię. Bohaterowie są tutaj są pełnokrwiści, ich losy poruszająco autentyczne, a emocje – namacalne. Czytelnik odczuwa ich strach, ból rozłąki, ale także nadzieję na odzyskanie upragnionej wolności.

"W cieniu Majdanka" to jednak nie tylko książka opisująca tragiczne zdarzenia z  przeszłości, ale także pozycja skłaniająca do głębokiej refleksji nad teraźniejszością i przyszłością. Emocjonujące opisy wydarzeń ukazujące cierpienie, strach i rozpacz, ale także niezłomną wolę przetrwania i miłość, która potrafi przetrwać najcięższe próby.
Czytając "W cieniu Majdanka", odczuwa się prawdziwy ciężar wojny, ale także niezwykłą siłę ludzkiej determinacji i solidarności. Sylwia Kubik doskonale oddaje atmosferę tamtych czasów, szczegółowo opisując zarówno realia życia w obozie, jak i dramaty rozgrywające się poza jego murami. Jej opowieść jest pełna autentyczności i emocji, co sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby sam przeżywał te tragiczne wydarzenia.
"W cieniu Majdanka" to nie tylko książka o przeszłości, ale także ważna lekcja. Przypomina bowiem o okrucieństwie wojny i o tym, jak ważne jest, by pamiętać i uczyć się na błędach przeszłości. To opowieść o ludziach, którzy mimo niewyobrażalnych trudności, zachowali wiarę i nadzieję, a ich historie są dowodem na niezwykłą siłę ludzkiego ducha.
Kubik w swojej książce z niezwykłą starannością odmalowuje tło historyczne, przedstawiając życie w okupowanej Polsce oraz mroczne realia obozu Majdanek.
Pani Sylwia posługuje się językiem prostym, ale niezwykle sugestywnym. Jej opisy są pełne emocji, a dialogi autentyczne. Dzięki temu książka nabiera niezwykłej głębi i staje się prawdziwym świadectwem tamtych dni. Autorka z wrażliwością przedstawia zarówno tragiczne momenty, jak i te pełne nadziei, tworząc zrównoważoną i pełną opowieść, która wciąga od pierwszych stron.
"W cieniu Majdanka" to książka, która nie tylko wzrusza, ale ukazuje niegasnącą nadzieję, siłę przetrwania i miłości, która potrafi przezwyciężyć nawet najgorsze koszmary. Pani Sylwia udowadnia, że nawet w najciemniejszych chwilach, człowiek jest zdolny do niezwykłych czynów, a jego duch pozostaje nieugięty. Książka ta, jest nie tylko swoistą kroniką cierpienia, ale przede wszystkim świadectwem miłości, nadziei i determinacji w obliczu niewyobrażalnych trudności. Autorka zabiera nas do świata, w którym podwaliną sensu istnienia staje się codzienna walka o przetrwanie.
Lektura tej książki to niezwykle emocjonalne doświadczenie. "W cieniu Majdanka" pozostaje w pamięci na długo po przeczytaniu, przypominając o tragediach wojny, ale także o niezłomnej woli życia. To tytuł, które warto poznać, by zrozumieć prawdziwe oblicze ludzkiej determinacji i siły. „W cieniu Majdanka” porusza serce i duszę, skłaniając do głębokiej refleksji nad przeszłością i jej wpływem na nasze życie.
Ta powieść porusza do głębi, pozostawiając czytelnika z mieszanką smutku, poruszenia i głębokiego podziwu.

Książka stanowi swoisty hołd, dla cudu jakim jest życie.
#RecenzjaKsiążki #PolecamKsiążkę #LiteraturaPiękna #PowieśćObyczajowa #Książka #Czytam #CzytanieJestFajne #Książkoholik #Czytelnicy #KsiążkoweLove #KsiążkowyŚwiat #KsiążkowyInstagram #KsiążkoweRecenzje #MiłośnicyKsiążek #KsiążkowaPasja #KsiążkiMojaMiłość #MustReadPL #Literatura #Czytamy #bookstagram #bookstagrampolska #polskiebookstagramy #czytamypolskichautorow #czytamzkubik

Jakie cechy powinna mieć książka, żeby zajęła szczególne miejsce w Waszym 🩷?

📚RECENZJA📚

"W cieniu Majdanka" to poruszająca powieść, która swoją fabułą skupia się na jednym z najbardziej mrocznych okresów w historii ludzkości. Sercem powieści jest historia rozdzielonych rodzin w Tarnowoli. Pani Sylwia Kubik oddaje w nasze ręce głęboko poruszającą opowieść o losach...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
40
40

Na półkach:

Od pewnego czasu wróciłem do powieści, które sięgają czasów międzywojennych, II wojny światowej i PRL-u. Są to kryminały, obyczajowe, społeczne fabuły, ważne by osadzone były w tych realiach. Sporo tego pojawia się na naszych półkach księgarskich, autorzy chętnie sprawdzają się w tej tematyce, a Czytelnicy są ciekawi, co ich ulubieni autorzy napisali. W tej masie niestety jest też sporo opowieści słabych, powielających pomysły, albo opartych na bardzo przewidywalnych schematach.
Ciekaw zatem byłem, jak poradzi sobie z obozową opowieścią znana i lubiana pisarka Sylwia Kubiak. Tym bardziej mnie to interesowało, ponieważ przez pewien czas mieszkałem jako dzieciak na Zamojszczyźnie, a konkretnie w Zamościu. Jako uczeń wraz ze szkołą bywałem w Rotundzie Zamojskiej, gdzie w latach 1940–1944 był niemiecki obóz podległy gestapo „Gefangenen Durchgangslager Sicherheitspol” „Jeniecki Obóz Przejściowy Policji Bezpieczeństwa”. Historia Dzieci Zamojszczyzny też mi nie jest obca, a także to, co tam było rzeczą normalną, a szczególnie na wsi, gdzie nienawiść ludzie, którzy przeżyli wojnę, żywili nie tylko do Niemców, Ruskich, ale także do Ukraińców. Ci ostatni byli równie okrutni, można powiedzieć, że momentami nawet przerastali mistrzów. Tam wciąż pamięta się o tamtych wysiedleniach, paleniach całych wiosek co było dziełem wspomnianych nacji. Majdanek też znam, bo leży pod Lubinem i należał do obowiązkowych lekcji historii i patriotyzmu.
Przepraszam za ten przydługi wstęp, ale myślałem, że to, co pisała Sylwia Kubiak będzie mi bliższe. I tak było, ale nie do końca. Autorka opisuje losy jednej rodziny oczami dwóch sióstr: Gieni, która uciekła przed pacyfikującymi wioskę Niemcami oraz jej młodszej siostry Frani, która wraz z rodzicami trafiła na Majdanek. Gienia tęskni do najbliższych i nie ma łatwego życia u brata ojca, a Frania zapisuje w swojej głowie makabryczne obrazy z obozu. Cierpi głód, walczy z pchłami i wszami, marzy o wodzie i powrocie do domu, który zajęli Ukraińcy, o czym nie wie. Trzecim narratorem, najbardziej dramatycznym jest Marianna ich matka.
Pojawia się w tej książce wątek dla wielu mało znany. Przyznam się, że dla mnie też. Ci za drutami Majdanka i Ci martwiący się o życie swoich najbliższych w tym obozie żyją nadzieją, że Czerwony Krzyż mozolnymi staraniami uwolni rodziny z Majdanka i że wrócą do tych, którzy na nich czekają poza obozem. Rodzi się legenda i wszyscy nią żyją. Co się stanie dowiecie się kiedy sięgniecie po powieść Sylwii Kubik, którą czyta się wartko. Tworzy opowieść ubarwioną licznymi dialogami. Momentami czujemy się, jakbyśmy oglądali dramaty ludzie zza kamery, która rejestruje ich opowieści. Czujemy, że jesteśmy w tym miejscu i doświadczamy dramatów, ale stojąc z boku. Ostatnie zdanie podsumowuje wszystko, co zostało napisane: "Zaiste, miłość jest najsilniejsza i nigdy nie ginie. Przetrwała nawet zderzenie z piekłem. Będzie zatem istniała, gdy wszystko inne zniknie."
Kiedy zastanawiamy się, czy to wszystko to tylko fikcja, okazuje się, że to opowieść prawdziwa…, która jak mówi Marianna matka Geni i Franki jest tragiczna: "Zobaczyłam, jak wygląda piekło. Zobaczyłam to z bliska, dotknęłam zła."

Od pewnego czasu wróciłem do powieści, które sięgają czasów międzywojennych, II wojny światowej i PRL-u. Są to kryminały, obyczajowe, społeczne fabuły, ważne by osadzone były w tych realiach. Sporo tego pojawia się na naszych półkach księgarskich, autorzy chętnie sprawdzają się w tej tematyce, a Czytelnicy są ciekawi, co ich ulubieni autorzy napisali. W tej masie niestety...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1693
1684

Na półkach:

Marcowie są wielodzietną rodziną, w której może się nie przelewa, ale wszyscy się kochają i wspierają. Pomimo wojny starają się żyć w miarę normalnie i nawet im się to udaje. Niestety do czasu. Pewnego dnia w Tarnowoli, wiosce, w której mieszkają, pojawiają się Niemcy. Rodzina zostaje rozdzielona. Dwóm siostrą, których akurat nie było w domu, ponieważ były w kościele, na szczęście udaje się uciec. Jednak podczas ucieczki do lasu Eugenia i Kazimiera się rozdzielają. Czy uda im się znaleźć schronienie? Czy zostaną odnalezione przez Niemców?
Franciszka wraz z młodszym rodzeństwem i rodzicami trafia do obozu w Majdanku. Już sama podróż przysporzy im wiele bólu i cierpienia, a to dopiero początek. Czy młoda dziewczyna sobie poradzi? Jak będzie wyglądała codzienność w obozie? Czy wszyscy przeżyją? Czy rodzina się jeszcze kiedyś połączy? Jak potoczy się życie sióstr?

Są książki, których nie da się przeczytać bez emocji i do takich książek właśnie należy ta. Podczas czytania towarzyszyło mi ich bardzo dużo, a nawet pozostały ze mną już po jej skończeniu. To opowieść pełna bólu, niesprawiedliwości, cierpienia, a jednocześnie nadziei, miłości, jaka łączy tę rodzinę. Mnie bardzo się podobała, wciągnęła mnie praktycznie od samego początku i nie pozwoliła się oderwać aż do ostatniego zdania. Czytało się ją szybko, wszystko przeżywając wraz z bohaterami.

Książkę czytamy z perspektywy więcej niż jednej osoby. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie, które wiele wniosło do historii.

Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani, wywołujący emocje w czytelniku. Bardzo polubiłam w sumie całą rodzinę Marców i mocno im kibicowałam, aby wszystko się ułożyło.

„W cieniu Majdanka” to książka, która bardzo mi się podobała, która wywołała we mnie wiele emocji. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/05/wcieniumajdankawydawnictwoskarpawarszawska.html

Marcowie są wielodzietną rodziną, w której może się nie przelewa, ale wszyscy się kochają i wspierają. Pomimo wojny starają się żyć w miarę normalnie i nawet im się to udaje. Niestety do czasu. Pewnego dnia w Tarnowoli, wiosce, w której mieszkają, pojawiają się Niemcy. Rodzina zostaje rozdzielona. Dwóm siostrą, których akurat nie było w domu, ponieważ były w kościele, na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
189
189

Na półkach:

Tytuł : W cieniu Majdanka
Autor : Sylwia Kubik
Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Data premiery : 27.03.2024r
#współpracareklamowa
#współpracabarterowa
#współpracarecenzencka

Opis książki :
Niezwykle wzruszająca, autentyczna historia dwóch sióstr, które rozdzieliła akcja pacyfikacyjna przeprowadzona przez Niemców w Tarnowoli. Jedna trafiła do partyzantów, druga, wraz z resztą rodziny, do obozu w Majdanku. Jak się potoczyły ich losy?
Sylwia Kubik zabiera nas w podróż do czasów, gdy każdy dzień był naznaczony strachem, ale i nadzieją, że wojna przeminie, a życie wróci do normalności. Innej, nowej, ale wolnej od zła…

"Tak wybrała - dźwięczało jej w głowie, gdy wsłuchiwała się w świszczący oddech malucha. Przecież to nie była prawda. Ewa tak nie wybrała. To ktoś zdecydował za nią. Wpłynął na jej los, podobnie jak na ich życie. Oni nie wybierali wojny Nie chcieli tak żyć. Nie mieli jednak nic do powiedzenia, ich zdanie nikogo nie obchodziło."

Historia, która wydarzyła się naprawdę.
Historia, której nie usłyszycie w szkole, lecz na stronach właśnie tej książki.
Historia pełna bólu, strachu, tęsknoty.
Historia dwóch sióstr Eugeni i Franciszki.
1943 roku w czerwcu, rozpoczyna się akcja pacyfikacyjna, Eugeni udaje się uciec do lasu do partyzantów, a Franciszka nie miała tyle szczęścia i wraz z rodziną trafia do ciężarówki gdzie zostają przetransportowani do Majdanka.
Czy rodzinie uda się jeszcze spotkać w takim samym gronie?

Piękna historia, która złamie serca nawet te wykute z lodu.
Historia opowiadana z perspektywy dwóch małych dziewczynek, które nie zaznały beztroskiego dzieciństwa za to poznały co to głód, ból i okrutne bestialstwo, które zaserwowały Niemcy.
Przejmujące rozdziały z perspektywy matki, które aż biją od emocjii.
Do tej książki powinny być dodawane chusteczki, ponieważ łzy, które same się cisną podczas czytania, to są łzy współczucia i bezsilności.
Historia, która nigdy nie powinna się wydarzyć a każdy powinien znać i pamiętać.
Dziękuję wydawnictwu za zaufanie i egzemplarz recenzencki.
#książkoweimpresje
#ewelabook

Tytuł : W cieniu Majdanka
Autor : Sylwia Kubik
Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Data premiery : 27.03.2024r
#współpracareklamowa
#współpracabarterowa
#współpracarecenzencka

Opis książki :
Niezwykle wzruszająca, autentyczna historia dwóch sióstr, które rozdzieliła akcja pacyfikacyjna przeprowadzona przez Niemców w Tarnowoli. Jedna trafiła do partyzantów, druga, wraz z resztą...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1025
290

Na półkach:

Czego szukacie w książkach? W moim przypadku wszystko zależy od gatunku, po który sięgam, ale emocje są dla mnie niezwykle ważne. Jeżeli przeżywam całą książkę, to zdecydowanie oznacza, że trafiła ona prosto do mojego serca. Znam kilku autorów, którzy potrafią mnie tak emocjonalnie zachwycić swoją twórczością i niewątpliwie jedną z nich jest Pani Sylwia Kubik. Każda jej powieść to niezwykła historia, w którą stworzenie autorka wkłada całe swoje serce, poruszając przy tym serca swoich czytelników. A najpiękniejsza w jej książkach jest po prostu prawda. I to nie tylko dlatego, że zdarza się pani Sylwii tworzyć historie oparte na prawdziwych zdarzeniach, ale przede wszystkim dlatego, że skupia się ona na swoich bohaterach, oddając im całkowicie głos. I taka właśnie jest jej kolejna książka. „ W cieniu Majdanka” to niezwykle emocjonalna i prawdziwa opowieść o ludziach, którzy musieli się zmierzyć z jedną z największych tragedii w historii ludzkości.
Rodzina Marców stara się normalnie żyć pomimo toczącej się wojny. Kiedy niespodziewanie w Tarnowoli zjawiają się Niemcy, poszukujący ukrywających się po lesie partyzantów, rodzina zostaje rozdzielona. Siostry Eugenia i Kazimiera uciekają w stronę lasu i zostają przechwycone przez partyzantów, natomiast Franciszka wraz z młodszym rodzeństwem i rodzicami zostają wysłani do obozu w Majdanku. Dla każdej z dziewcząt rozpoczyna się niepewne życie, któremu towarzyszy nieustanny strach o siebie i swoich bliskich. Nie tracą one jednak nadziei na to, że wojna kiedyś się skończy, a one się odnajdą. Jak potoczą się jednak ich losy? Czy uda im się przeżyć obozowe piekło i tułacze pomieszkiwanie u krewnych?
„W cieniu Majdanka” chwyta za serce. Pani Sylwia sprawia, że czytelnik zamiera z emocji i z zadumy nad ludzkim losem i docenia przy tym swoją codzienność, wolną od strachu, głodu i życia w nieustannym napięciu. Dostajemy więc w swoje ręce cudowną opowieść, zbudowaną na wspomnieniach dwóch kobiet, nad których życiem zawisł złowieszczy cień wojny i naznaczył je już na zawsze. Dziękuję autorce za tą historię o heroicznej walce o przetrwanie toczonej przez zwykłych ludzi w czasie wojny, ale też za pokazanie, jak wielka jest siła miłości. Dziękuję za przypomnienie, jak wiele ci ludzie przeszli i jak dużo wycierpieli, ale też nie tracili nadziei i wiary na to, że będzie lepsze jutro. A Was moi drodzy naprawdę zachęcam do lektury, to pozycja, wobec której nie można przejść obojętnie. Wzruszająca, piękna, emocjonalna, a przede wszystkim prawdziwa.

Czego szukacie w książkach? W moim przypadku wszystko zależy od gatunku, po który sięgam, ale emocje są dla mnie niezwykle ważne. Jeżeli przeżywam całą książkę, to zdecydowanie oznacza, że trafiła ona prosto do mojego serca. Znam kilku autorów, którzy potrafią mnie tak emocjonalnie zachwycić swoją twórczością i niewątpliwie jedną z nich jest Pani Sylwia Kubik. Każda jej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
20
20

Na półkach:

Czytaliście kiedyś książkę, która każdym zdaniem łamała Wam serce?

Ja właśnie skończyłam. " W cieniu Majdanka" Pani @kubik to powieść, która wielokrotnie powodowała u mnie smutek, złość i żal. Nie na autorkę, bo Pani Sylwia świetnie przekazała panujące realia. Realistycznie ukazała świat w 1943 roku. Właśnie to jaki ten świat był wywołało we mnie takie emocje.

Poznajemy historię czytając naprzemiennie losy dwóch sióstr, które zostały rozdzielone. Jedna z większością rodziny trafiła do piekła na Ziemii, do obozu w Majdanku. A drugiej z sióstr udało się uciec i trafić pod opiekę partyzantów.

Chcę tylko dodać, że te rozdziały czytamy oczami dziecka i nastolatki. Możemy poczuć to co czują bezbronni, nieświadomi wielu rzeczy świadkowie tego piekła. Co nie zmienia faktu, że rozdziały matki za każdym razem łamały mi serce. Choć krótkie to mówiące tak wiele...

Ja muszę wyznać szczerze, że te książkę czytało mi się bardzo ciężko. Po raz kolejny jednak chcę podkreślić, że to nie wina samej powieści. Po prostu czytając powieść, w której co chwilę można napotkać się na krzywdę dzieci jest dla mnie, jako matki, wyjątkowo ciężka do przyjęcia.

Ja wiem, że to tak właśnie wyglądało i czytanie literatury obyczajowo-historycznej się z tym wiąże, że pewne sceny mogą być brutalniejsze ale...nie da się chyba wobec tego przejść obojętnie.
Ja nie umiem.

Zakończenie sprawiło, że się uśmiechnęłam, tak po prostu, z ulgi.

Czytaliście kiedyś książkę, która każdym zdaniem łamała Wam serce?

Ja właśnie skończyłam. " W cieniu Majdanka" Pani @kubik to powieść, która wielokrotnie powodowała u mnie smutek, złość i żal. Nie na autorkę, bo Pani Sylwia świetnie przekazała panujące realia. Realistycznie ukazała świat w 1943 roku. Właśnie to jaki ten świat był wywołało we mnie takie emocje.

Poznajemy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
518
516

Na półkach:

Moc wspomnień oparta na ciężkich przeżyciach w czasie II wojny
światowej. Autorka ukazała losy bohaterów, których wojna postanowiła
doświadczyć cierpieniem, walką o codzienne wyżywienie i o rodzinę, by
przetrwać mimo wielu niegodziwości i przeciwności. Czy im się to udało?

Czytelnik pozna bliżej rodzinę Marców, siłę rodziny, ale i ludzi,
którzy dbają tylko o swoje dobro.

Dzieci i dorośli, ich codzienność, marzenia na przekór wojnie.
Opisy bardzo poruszają serce i umysł, wzbudzają niedowierzanie, złość
i podziw. W dodatku relacje z obozu w Majdanku, okrucieństwo, głód i robactwo ...
Rozdzieleni przez Niemców, wygnani z domu, pozbawieni nadziei, zwątpienie i dużo więcej.

Czytajcie, poruszcie serca, doceńcie swoją rodzinę i codzienność,
choć patrząc obecnie na świat, na to co się dzieje i czytając
książkę, człowiek czuje strach, by to się nie powtórzyło ...

Literatura wojenna nigdy nie jest łatwa, wzbudza wiele emocji i co
najważniejsze chroni historię i ludzi od zapomnienia.

Wszystko umiejętnie ubrane w słowa, akcja, która mimo trudnego tematu, wciąga to zalety tej książki, od której ciężko się oderwać.

Moc wspomnień oparta na ciężkich przeżyciach w czasie II wojny
światowej. Autorka ukazała losy bohaterów, których wojna postanowiła
doświadczyć cierpieniem, walką o codzienne wyżywienie i o rodzinę, by
przetrwać mimo wielu niegodziwości i przeciwności. Czy im się to udało?

Czytelnik pozna bliżej rodzinę Marców, siłę rodziny, ale i ludzi,
którzy dbają tylko o swoje dobro....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
336
335

Na półkach:

W Tarnowoli mieszka rodzina Marców, która żyje skromnie, ale uczciwie. Rodzina stara się wspierać ukrywających się w lasach partyzantów. Nie oni jedyni… Pewnego dnia ich wieś zostaje okrążona przez Niemców by następnie brutalnie wysiedlić jej mieszkańców. Tylko nielicznym udaje się uniknąć obławy. Jednak ci, co nie mieli tyle szczęścia trafiają na owiany złą sławą Majdanek. Te wydarzenia sprawiają, że rodzina Marców zostaje rozdzielona. Gienia i Kazia trafiają do bliskiej rodziny. Tymczasem ich rodzice i rodzeństwo trafiają do obozu.
Wojna nie oszczędzała nikogo i nikt nie mógł być pewien kolejnego dnia. Śmierć towarzyszyła Polkom i Polakom na każdym kroku. Nikt nie mógł być pewien czy za chwilę nie weźmie go w swoje objęcia... Nikt nie mógł być pewien czy wróg nie zagrozi kruchej życiowej stabilizacji… Nikt nie mógł być pewien czy nie znajdzie się w piekle na ziemi… Dobitnie przekonała się o tym mieszkająca w małej miejscowości na Lubelszczyźnie rodzina Marców, która z dnia na dzień została zmuszona do prawdziwej walki o życie… Niemal cała rodzina została wrzucona do piekła… Tak. Majdanek był piekłem na ziemi. Dzień w dzień musieli przyglądać się na śmierć. Na nienawiść. Niesprawiedliwość. Poniżanie więźniów. Ktoś powie, że to tylko książka… Nieprawda. To lekcja, którą możemy odrobić na podstawie przeżyć bohaterów poznanych na kartach tej książki. W tym wypadku książki napisanej na podstawie prawdziwych wydarzeń. Tragicznych przeżyć naszych rodaków, którzy stali się niewinnymi ofiarami brutalnosci okupanta. Tę historię poznajemy z trzech perspektyw. Jedna z opowiadających miała szczęście i zdołała uniknąć wywózki do obozu. Jednak zapewniam, że każda perspektywa pokazuje ogrom wielkiej tragedii. Tragedii, która na zawsze zostawia piętno na duszy. Przez to książka zawiera w sobie ogrom trudnych emocji. Dodatkowo jej wielkim walorem jest prawda, bo autorka nie powiela kłamstw ani nie przeinacza faktów. Za to ją cenię. A książkę szczerze polecam. Nie należy do najłatwiejszych lektur, ale myślę, że warto poświecić jej trochę czasu.

W Tarnowoli mieszka rodzina Marców, która żyje skromnie, ale uczciwie. Rodzina stara się wspierać ukrywających się w lasach partyzantów. Nie oni jedyni… Pewnego dnia ich wieś zostaje okrążona przez Niemców by następnie brutalnie wysiedlić jej mieszkańców. Tylko nielicznym udaje się uniknąć obławy. Jednak ci, co nie mieli tyle szczęścia trafiają na owiany złą sławą Majdanek....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
224
224

Na półkach:

Niezwykle wzruszająca, autentyczna historia dwóch sióstr, które rozdzieliła akcja pacyfikacyjna, prowadzona przez Niemców w Tarnowoli.

Jedna trafiła do partyzantów, druga wraz z resztą rodziny do obozu w Majdanku.

To podróż do czasów, gdy każdy dzień był naznaczony strachem, ale i nadzieją, że wojna przeminie, a życie wróci do normalności.

Innej, nowej, ale wolnej od zła…

————

Od czasu do czasu sięgam po literaturę obozową, mimo, że zawsze przepłacam to tragicznym nastrojem i morzem wylanych łez. Wychodzę jednak z założenia, że choć jest to literatura trudna i przytłaczająca to każdy powinien znać ten fragment historii.

Na tą pozycję zdecydowałam się z dwóch powodów:
- akcja powieści toczy się na Lubelszczyźnie i w tytułowym Majdanku, który położony jest w Lublinie.
Kiedyś dojeżdżając do pracy mijałam go codziennie starając się odwracać wzrok.
Co roku w piątek przed Niedzielą Palmową odbywa się tam Droga Krzyżowa a każda stacja zawiera wspomnienie ocalałych więźniów. Byłam jej uczestnikiem 12 razy, tyle samo razy płakałam i byłam zszokowana do czego może posunąć się człowiek względem drugiego człowieka. Na mojej twarzy pojawiał się też cień uśmiechu, gdy wspomnienia zawierały opisy pomocy, którą więźniowie sobie okazywali, faktu, że istniała tam także nadzieja, że piekło, którego doświadczają wreszcie będzie miało swój kres.
- spodobał mi się styl pisania autorki podczas lektury „Leśnych cudów”, które czytałam w grudniu.

@sylwia.kubik_pisarka po raz kolejny opiera swoją powieść na autentycznych wydarzeniach.
To historia dwóch sióstr, które zostały rozdzielone w trakcie obławy na rodzinną miejscowość. Jedna z nich – Franciszka razem z matką, ojcem i młodszym rodzeństwem trafia do Majdanka, a Eugenia, której udaje się uciec znajduje schronienie u stryjostwa.

To książka, której głównymi narratorkami są nastolatka i kilkulatka. To bardzo wzruszająca perspektywa, ozami dzieci, które nie rozumieją tego co się dzieje. Są spragnione, głodne i wyziębnięte.

Jednak najbardziej emocjonalnie rozwalały mnie rozdziały Marianny – matki dziewczynek. Tu nie było mowy o przeczytaniu ich bez morza łez pomimo, że przeważnie była to jedna strona.

Pani Sylwio 👏.
Nie dało się chyba lepiej opowiedzieć tej historii.

Niezwykle wzruszająca, autentyczna historia dwóch sióstr, które rozdzieliła akcja pacyfikacyjna, prowadzona przez Niemców w Tarnowoli.

Jedna trafiła do partyzantów, druga wraz z resztą rodziny do obozu w Majdanku.

To podróż do czasów, gdy każdy dzień był naznaczony strachem, ale i nadzieją, że wojna przeminie, a życie wróci do normalności.

Innej, nowej, ale wolnej od...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    132
  • Chcę przeczytać
    89
  • Posiadam
    19
  • 2024
    13
  • Legimi
    8
  • Teraz czytam
    7
  • Audiobook
    5
  • Wojenne
    2
  • Przeczytane w 2024
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Sylwia Kubik W cieniu Majdanka Zobacz więcej
Sylwia Kubik W cieniu Majdanka Zobacz więcej
Sylwia Kubik W cieniu Majdanka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także