jurijur

Profil użytkownika: jurijur

Poznań Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 4 godziny temu
871
Przeczytanych
książek
939
Książek
w biblioteczce
332
Opinii
672
Polubień
opinii
Poznań Mężczyzna
work in progress + rewizja wspomnień

Opinie

Okładka książki Ballada o dziewczynie Ewa Frysztak, Janusz Górski
Ocena 7,4
Ballada o dzie... Ewa Frysztak, Janus...

Na półkach:

Janusz Górski (znakomity projektant i wykładowca) ma na swoim koncie wiele publikacji dokumentujących i popularyzujących dokonania polskich projektantów. „Ballada o dziewczynie” to raczej rzecz pomniejsza na tle jego opasłych prac monograficznych, ale równie interesująca. Postać Ewy Frysztak pozostawała dotąd w cieniu jej słynnych kolegów z roku jak Starowieyski czy Cieślewicz, ale dzięki Górskiemu mamy okazję zapoznać się z jej bogatym dorobkiem (zajmowała się głównie projektowaniem i ilustrowaniem książek) i barwną osobowością. Zadanie ewidentnie nie było łatwe, bo pani Frysztak nie jest łatwą rozmówczynią, ale kiedy już coś powie, to mówi rzeczy ciekawe i błyskotliwe. Wywiad jest niestety dość krótki, ale z jajem, ostatecznie mamy do czynienia z osobą, której głównym środkiem wyrazu był obraz.

Na brak samych obrazów czytelnik nie może już narzekać – liczne reprodukcje okładek i ilustracji oddają wachlarz możliwości projektantki, która była niezwykle wszechstronna (projektowała okładki, ale także typografię i ilustracje), choć w przeciwieństwie do swoich bardziej znanych kolegów, mniej skupiona była na autopromocji i budowaniu rozpoznawalnego stylu, a przede wszystkim zorientowana na rozwiązywaniu problemów projektowych – oddaniu charakteru konkretnej książki.

To rzetelne podejście rozświetlają pojedyncze rozbłyski zachwytu i choć wielkich olśnień tu nie tak wiele, to jest za to przyjemność z obcowania z solidną robotą i warsztatem, który może być wzorem dla kolejnych pokoleń polskich projektantek i projektantów.

Janusz Górski (znakomity projektant i wykładowca) ma na swoim koncie wiele publikacji dokumentujących i popularyzujących dokonania polskich projektantów. „Ballada o dziewczynie” to raczej rzecz pomniejsza na tle jego opasłych prac monograficznych, ale równie interesująca. Postać Ewy Frysztak pozostawała dotąd w cieniu jej słynnych kolegów z roku jak Starowieyski czy...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

„Historie o zwykłym szaleństwie” wraz z „Najpiękniejszą dziewczyną w mieście” zostały pierwotnie opublikowane w 1972 jako całość pod uroczym tytułem: „Erections, Ejaculations, Exhibitions and General Tales of Ordinary Madness”. U nas te zbiorek opowiadań wydany został dopiero w 2015, jako jedna z ostatnich książek z Bukowskiej serii wydawnictwa Noir sur Blanc (nie licząc pozycji typu „O kotach”, „O piciu”, itp. o dupie Maryni, które są tematycznymi kompilacjami tekstów, dziełem wydawców i spadkobierców żądnych kaski).

Jeśli ktoś jest purystą i woli poznawać twórczość autorów chronologicznie, to może śmiało zacząć przygodę z prozą Buka od tego zbiorku. Dostanie w twarz tekstami czasem wulgarnymi i obrzydliwymi, często zabawnymi i poruszającymi, przeważnie zaś napisanymi krwią, zmieszaną z innymi wydzielinami. Co zaś tyczy się dobrego smaku, poszukiwania piękna, ale też polerowania zdań i tzw. laboratoryjnej prozy – tego tu nie znajdzie. Bukowski często prowokacyjnie przyrównywał pisanie do wypróżniania, co raziło (i razi do dziś) pięknoduchów, którzy traktują tę metaforę zbyt dosłownie. I choć nie ma w tej prozie tematów tabu, a żadne nieestetyczne aspekty rzeczywistości nie są w niej pomijane, to w tym szaleństwie jest metoda. W przeciwieństwie np. do naszego rodzimego turpizmu, język Bukowskiego nie posługuje się brzydotą poprzez stosowania sztucznych stylistycznych osłonek, jest bardziej chropawy i dziki, ale też do dziś uderza świeżością frazy (mimo, że zalatuje ona nieraz prawdziwym smrodem fizycznego rozkładu).

Bukowski pozostaje wciąż osobnym zjawiskiem – nawet kiedy podeprze się tanim żartem i niekiedy zwyczajnie epatuje obrzydliwością. Bo ostatecznie – nawet kiedy się popisuje i ściemnia – pozostaje autentyczny, a przez te jego pijackie historie (wśród których trafiają się pojedyncze słabsze teksty), mimo ich schematyczności, przebija coś więcej. Pulsuje w nich życie. Może i niezbyt piękne, ale prawdziwe.

„Historie o zwykłym szaleństwie” wraz z „Najpiękniejszą dziewczyną w mieście” zostały pierwotnie opublikowane w 1972 jako całość pod uroczym tytułem: „Erections, Ejaculations, Exhibitions and General Tales of Ordinary Madness”. U nas te zbiorek opowiadań wydany został dopiero w 2015, jako jedna z ostatnich książek z Bukowskiej serii wydawnictwa Noir sur Blanc (nie licząc...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

To (wg chronologii wydań oryginalnych) ostatni zbiór opowiadań Bukowskiego. Zawarte w nim krótkie historyjki utrzymane są w klimacie poprzednich tomów – to głównie scenki z życia marginesu, trochę obrazków autobiograficznych i jak zawsze brud, seks i przemoc, przyprawione czasem humorem i groteską. I choć powtarzalność pewnych motywów może czasem nużyć, bo Bukowski – wzorem np. Raymonda Chandlera – czasem po prostu kanibalizował swoje wcześniejsze teksty, to najlepiej przyjmować go w dużych dawkach i nie rozcieńczać. Dla mnie najmocniejszą stroną jego pisarstwa pozostaje jego język, który, choć prosty i wulgarny, jest też plastyczny i precyzyjny.

To (wg chronologii wydań oryginalnych) ostatni zbiór opowiadań Bukowskiego. Zawarte w nim krótkie historyjki utrzymane są w klimacie poprzednich tomów – to głównie scenki z życia marginesu, trochę obrazków autobiograficznych i jak zawsze brud, seks i przemoc, przyprawione czasem humorem i groteską. I choć powtarzalność pewnych motywów może czasem nużyć, bo Bukowski –...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika jurijur

z ostatnich 3 m-cy

ulubieni autorzy [6]

William Butler Yeats
Ocena książek:
7,5 / 10
38 książek
1 cykl
Pisze książki z:
48 fanów
Federico García Lorca
Ocena książek:
7,2 / 10
25 książek
2 cykle
34 fanów
Zbigniew Herbert
Ocena książek:
7,7 / 10
76 książek
4 cykle
655 fanów

Ulubione

Charles Bukowski Szmira Zobacz więcej
Lew Tołstoj Anna Karenina. Tom 1 Zobacz więcej
David Herbert Lawrence Kici, kici! Zobacz więcej
William Butler Yeats - Zobacz więcej
Cormac McCarthy To nie jest kraj dla starych ludzi Zobacz więcej
Cormac McCarthy Droga Zobacz więcej
autor nieznany Gilgamesz Zobacz więcej
Wystan Hugh Auden 44 wiersze Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

David Herbert Lawrence Kici, kici! Zobacz więcej
Cormac McCarthy To nie jest kraj dla starych ludzi Zobacz więcej
William Butler Yeats - Zobacz więcej
Cormac McCarthy Droga Zobacz więcej
autor nieznany Gilgamesz Zobacz więcej
Wystan Hugh Auden 44 wiersze Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
871
książek
Średnio w roku
przeczytane
26
książek
Opinie były
pomocne
672
razy
W sumie
wystawione
864
oceny ze średnią 6,8

Spędzone
na czytaniu
2 787
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
14
minut
W sumie
dodane
6
cytatów
W sumie
dodane
19
książek [+ Dodaj]