Belfrzy

Okładka książki Belfrzy Dorota Kowalska
Okładka książki Belfrzy
Dorota Kowalska Wydawnictwo: Wielka Litera reportaż
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Belfrzy
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2019-09-04
Data 1. wyd. pol.:
2019-09-04
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380323681
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Misja nauczyciel



663 9 49

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
115 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
249
166

Na półkach:

Kilka pierwszych rozmów bardzo dobrych i na temat, niestety kolejne jakby odbiegały. Z zainteresowania polskim systemem oświaty przeszliśmy na pracę w szkołach specjalnych, doświadczenia lektora z Hiszpanii i podsumowanie dziennika strajków. Oczywiście wiele wypowiedzi budzi moje silne emocje i niezgodę, a także bezsilność, ale warto zajrzeć.

Kilka pierwszych rozmów bardzo dobrych i na temat, niestety kolejne jakby odbiegały. Z zainteresowania polskim systemem oświaty przeszliśmy na pracę w szkołach specjalnych, doświadczenia lektora z Hiszpanii i podsumowanie dziennika strajków. Oczywiście wiele wypowiedzi budzi moje silne emocje i niezgodę, a także bezsilność, ale warto zajrzeć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
3771
952

Na półkach: , , ,

"Belfrzy" Kowalskiej to zapis rozmów z nauczycielami z wieloletnim stażem oraz doświadczeniem, na które nie składa się jedynie "odwalanie dniówki". Dziennikarka podejmuje temat z nauczycielami na świeżo po strajkach wiosną 2019 roku, gdy emocje może u niektórych lekko opadły, ale cała sytuacja wywołała takie wrzenie, że nauczyciele zaczynają głośno mówić, jak wiele muszą dźwigać na swoich barkach, ile im przydzielono obowiązków typowo biurokratycznych skutecznie odciągając od zaangażowania w istotę swojej pracy. Niektórzy rezygnują z pewnych form działania na rzecz młodzieży poza szkołą inni jasno oznajmiają rodzicom, że nie będą charytatywnie jeździć z uczniami na wycieczki (za każdy taki dzień mają opłacane za 4 godziny przy tablicy, a opiekę sprawują 24/dobę).
Mamy tutaj do czynienia z jednostkami, które naprawdę budują szkolna rzeczywistość, którym pomimo trudności, jakie stale piętrzy system jeszcze się chce. Niestety, niektórzy już otwarcie mówią tez o zmianie kierunku i przejściu na obcy rynek (nauczycielka niemieckiego) albo do innej działalności. I mimo trudności ze strony urzędu czy nierzadko rodziców, pomimo przemęczenia i kiepskich stawek (dla pokreślenia jak jest kiepsko u nas wypowiada się o zawodzie w swoim kraju Hiszpan) potrafią skupić się na tym, co ich motywuje. Z przyjemnością czyta się o pasji tych ludzi, bo tylko tacy nauczyciele potrafią dobrze mówić o swoich podopiecznych, cieszyć się ich sukcesami.

(...)

Publikacja jest zaledwie zbiorem rozmów i aż prosi się o mocną konkluzję, czego coraz częściej w tego publikacjach nie dostajemy. Kowalska raczy nas wstępem, ale po co zaczynać pracę na kontrowersyjny temat, skoro nie buduje się syntetycznego opracowania problemu. Na końcu powinno mocno wybrzmieć wszystko to, o co walczą nauczyciele, co mogą, chcieliby zrobić, a systemowo uniemożliwia się im to na każdym kroku, budując przy tym atmosferę niekompetencji i roszczeniowości przez tę jakże uprzywilejowaną grupę zawodową. Tylko pytanie: kto z uśmiechem i ochotą do działania chce pracować 50-60 godzin tygodniowo przy stawce za góra połowę tego? Nauczyciel w szkole wykonuje tylko część pracy, resztę zabiera do domu. I nie, nie ma dwóch miesięcy wakacji, a przepisowo sześć tygodni, co też wcale nie jest żelazną regułą.

Ta książka powinna otworzyć oczy rodzicom, jak system zniewala każdą ze stron biorącą udział w edukacji. Na papierze zmian dokonują ci na najwyższych szczeblach, brudną robota zajmują się nauczyciele, a kuratorium jest do kontrolowania działań szkoły, a nie pomagania nauczycielom. Drogi nauczycielu - radź sobie sam!

"Wymagamy od nauczycieli bardzo wiele: mają być autorytetami, muszą świecić przykładem, mają obowiązek poświęcać się swojej pracy, do której koniecznie muszą mieć powołanie. I jeszcze wypełniać misję. Osobom przekonanym o swoim posłannictwie nie trzeba dobrze płacić. I tak będą je wypełniały. Podobną postawę przejmuje się w stosunku do policjantów czy ratowników medycznych. Albo lekarzy. Lub pielęgniarek. Jednak za każdym razem, kiedy zawód nierozerwalnie łączący się z misją zostanie zdeprecjonowany, kończy się to podobnie - społeczną katastrofą. I w obliczu takiej katastrofy stoimy." (s.10)

Całość: https://nakanapie.pl/recenzje/miec-powolanie-poczucie-misji-i-nie-prosic-o-odpowi-belfrzy

"Belfrzy" Kowalskiej to zapis rozmów z nauczycielami z wieloletnim stażem oraz doświadczeniem, na które nie składa się jedynie "odwalanie dniówki". Dziennikarka podejmuje temat z nauczycielami na świeżo po strajkach wiosną 2019 roku, gdy emocje może u niektórych lekko opadły, ale cała sytuacja wywołała takie wrzenie, że nauczyciele zaczynają głośno mówić, jak wiele muszą...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
464
464

Na półkach:

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" Ten cytat Zamojskiego jest mottem książki. Jest ona zbiorem wypowiedzi różnych nauczycieli. Pokazuje oblicze nauczycieli i stan polskiej edukacji. Niestety nie napawa to optymizmem, jest wiele obaw, w którym kierunku pójdzie edukacja w naszym kraju. Plusem książki jest różnorodność wypowiadających się nauczycieli. Mają różne doświadczenie, potrafią opowiedzieć zarówno o pasji jak i zniechęceniu.

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" Ten cytat Zamojskiego jest mottem książki. Jest ona zbiorem wypowiedzi różnych nauczycieli. Pokazuje oblicze nauczycieli i stan polskiej edukacji. Niestety nie napawa to optymizmem, jest wiele obaw, w którym kierunku pójdzie edukacja w naszym kraju. Plusem książki jest różnorodność wypowiadających się nauczycieli....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
436
436

Na półkach:

Nie dowiedziałam się z tej książki zbyt wiele o życiu nauczycieli. Nie ma w niej syntezy, porządku, nakreślenia głównych problemów. Są jedynie relacje nauczycieli, z których czytelnik sam musi wypracować własne wnioski. Brak tu proporcji między relacją nauczycieli, a myślą autorki o tym, co chciała pokazać, przekazać czytelnikowi. Temat bardzo mnie interesuje, ale takie rzeczy, jak opisane w tej książce słyszę codziennie od znajomych nauczycielek. Liczyłam na wnioski, refleksję.

Nie dowiedziałam się z tej książki zbyt wiele o życiu nauczycieli. Nie ma w niej syntezy, porządku, nakreślenia głównych problemów. Są jedynie relacje nauczycieli, z których czytelnik sam musi wypracować własne wnioski. Brak tu proporcji między relacją nauczycieli, a myślą autorki o tym, co chciała pokazać, przekazać czytelnikowi. Temat bardzo mnie interesuje, ale takie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
123
65

Na półkach:

Powyższa lektura jest zbiorem wywiadów z nauczycielami pracującymi w różnych szkołach. Dzięki niej mamy możliwość zapoznania się z problemami z jakimi na co dzień borykają się nauczyciele. Są to m.in. niskie zarobki, przestarzały program nauczania czy brak szacunku ze strony uczniów.
Książka nie wywarła na mnie dużego wrażenia, jednak warto się z nią zapoznać, aby poznać punkt widzenia osób, które edukują nasze dzieci, wnuki, nas samych.
Reportaż jest dość przewidywalny i jednostronny. Nie znalazłam w nim żadnych kontrowersyjnych treści, jednak z uwagi na osobę autorki chętnie go przeczytałam.

Powyższa lektura jest zbiorem wywiadów z nauczycielami pracującymi w różnych szkołach. Dzięki niej mamy możliwość zapoznania się z problemami z jakimi na co dzień borykają się nauczyciele. Są to m.in. niskie zarobki, przestarzały program nauczania czy brak szacunku ze strony uczniów.
Książka nie wywarła na mnie dużego wrażenia, jednak warto się z nią zapoznać, aby poznać...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2170
2108

Na półkach: , ,

Książka „Belfrzy” Doroty Kowalskiej to ciekawy reportaż, a zarazem tylko wierzchołek góry lodowej jakim jest edukacja w Polsce.
Temat rzeka, najczęściej wypowiadają się o nauczycielach ludzie, którzy z tym środowiskiem nie mają nic do czynienia.
Należę do tej grupy społecznej belfrów.
Zawód ten nie cieszy się ogólnie poważaniem wśród społeczeństwa, tylko jednostki nauczycieli są dostrzegane ze względu na ich wyjątkowość.
Tak jak w każdym zawodzie nie wszyscy nadają się do edukacji. Uważam, że powinien być egzamin państwowy, który weryfikowałby chętnych na różne stanowiska w szkolnictwie.
Pamiętam jak moja mama opowiadała, że w latach 60 XX wieku, kiedy uczęszczała do podstawówki to niesforne jednostki były karane biciem po rękach drewnianą linijką. Książka nawiązuje do takich wydarzeń, a wszelka inność, czyli rozmowa zamiast karania była głośno unicestwiana nie tylko przez środowisko, ale również rodziców.
Obecnie to rodzice i dzieci próbują wejść nauczycielom na głowę. Samo środowisko jest podzielone.
Obecnie do wiadomości medialnej podano, że nauczyciel dyplomowany (czyli najwyższy z możliwych awansów jaki może otrzymać nauczyciel) zarabia 7 tysięcy złotych. Przecież to fake news. Od 1 września 2022 roku nauczyciel dyplomowany będzie zarabiał 4224 zł brutto. Wiem to, bo od sierpnia tego roku otrzymałam akt nadania na ten stopień. Na szczęście nie jestem tylko nauczycielem, ale również terapeutą i pedagogiem specjalnym czynnie pracującym. Od dwóch lat pracuję w budżetówce w Łodzi, rzeczywistość jest gorsza niż w Warszawie, gdzie przepracowałam 13 lat. To wielka przepaść pod każdym względem zaczynając od warunków lokalowych, kończąc na kartkach xero i długopisach.
Jak zwykle czas osądzi, czy wszystkie reformy pisane przez przypadkowe osoby na kolanie są dobre.
Obecnie grupa dzieci w przedszkolu to 28 dzieci (w tym 3 z Ukrainy). Nikt nie dał do grup krzeseł, stolików i innych potrzebnych rzeczy. Jeden nauczyciel, w tym dzieci z orzeczeniem bez nauczyciela współorganizującego, bo nikt za taką kasę nie chce przyjść do pracy. Istny cyrk. A ktoś dał za to podwyżkę, bo dołożyli obowiązków i napompowali dzieci do małych sal, aż wszystko pęka w szwach. Oczywiście, że nie i nie zamierza się to zmienić.
Jeszcze jedna kwestia, nauczyciele zatrudnieni z Karty Nauczyciela mają 35 dni urlopu, który mogą tylko odebrać podczas wakacji. Istnieją szkoły i przedszkola, gdzie obowiązuje Kodeks Pracy, gdzie nauczyciele spędzają z dziećmi 40 h w tygodniu, a resztę pracy zanoszą do domu (tak zaczynałam w placówce prywatnej).
Jest sierpień, od początku miesiąca mamy dyżur, przedszkole pęka w szwach od ilości dzieci korzystających z dyżuru. Pracujemy podczas ferii i różnych długich weekendów, np. 2 maja, podczas przerw między świętami.
Wszystkich wrzucają do jednego worka, a rzeczywistość jest zupełnie inna.
Drogi Czytelniku, nie osądzaj kogoś, jeżeli nie chodzisz w jego butach.
Książkę powinni przeczytać ludzie, którzy z tym środowiskiem nie mają nic wspólnego.

Książka „Belfrzy” Doroty Kowalskiej to ciekawy reportaż, a zarazem tylko wierzchołek góry lodowej jakim jest edukacja w Polsce.
Temat rzeka, najczęściej wypowiadają się o nauczycielach ludzie, którzy z tym środowiskiem nie mają nic do czynienia.
Należę do tej grupy społecznej belfrów.
Zawód ten nie cieszy się ogólnie poważaniem wśród społeczeństwa, tylko jednostki...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
851
851

Na półkach:

Dobra książka odrobinę uchylająca kulisy zawodu nauczyciela oraz trochę demaskująca bezsensowną reformę szkolnictwa za rządów pis-u. Miałem wrażenie że im dalej tym jakość rozmów spadała. Zabrakło mi krótkiego wyjaśnienia czym kierowała się autorka w doborze rozmówców. A tak poza tym dobrze się czyta.

Dobra książka odrobinę uchylająca kulisy zawodu nauczyciela oraz trochę demaskująca bezsensowną reformę szkolnictwa za rządów pis-u. Miałem wrażenie że im dalej tym jakość rozmów spadała. Zabrakło mi krótkiego wyjaśnienia czym kierowała się autorka w doborze rozmówców. A tak poza tym dobrze się czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
133
54

Na półkach:

Bardzo alarmująca pozycja i niestety prawdziwa. Napisana na fali nauczycielskiego strajku w 2019 r., odzwierciedla ówczesne nastroje i poglądy tytułowych bohaterów. To zbiór wywiadów, reportaży, relacji i przemyśleń na temat polskiej edukacji czasów obecnych.

Już wstęp, autorstwa dziennikarki Miry Suchodolskiej, pięknie nawiązując do maksymy Jana Zamoyskiego o Rzeczypospolitych i chowaniu ich młodzieży, pokazuje, że te wielkie słowa kompletnie nic dziś nie znaczą. Dla społeczeństwa, niestety - bo władza, też niestety, rozumie je po swojemu.

"Nie lubię polskiej szkoły, gdyż jest karykaturą samej siebie - pisze Suchodolska. - [...] Polska szkoła jakoś jeszcze działa tylko dlatego, że trzymają ją na swoich barkach zapaleńcy."

Trudno się nie zgodzić. Dużo tu o potrzebie zmian - ale i poczuciu bezpieczeństwa, które w szkołach maleje właśnie w obliczu zmian - nieprzewidywalnych, nieprzemyślanych i szkodliwych. Praca nauczyciela to operacja na żywym organizmie i dlatego wymaga przemyślenia, precyzji, zdrowego rozsądku i spokoju. A zwłaszcza ten ostatni kolejne reformy bezpardonowo niszczą.

Oczywiście, są wśród rozmówców D. Kowalskiej także tacy, którym chce się uczyć mimo wszystko, ale i oni mówią o braku poczucia bezpieczeństwa, również finansowego, o lekceważeniu, braku szacunku do ich pracy i coraz mniejszej satysfakcji z tego, co robią. Kiedy i tej ostatniej zabraknie, pojawi się wypalenie. A wtedy? Jeden z młodych nauczycieli, Dariusz Martynowicz, mówi: "[...] za chwilę do szkoły będą trafiać ludzie, którzy nie radzą sobie w korpo, są po prostu słabi". I biada Rzeczpospolitym władanym przez ich wychowanków...

Jednocześnie czytając "Belfrów" można mieć poczucie, że szkoła od czasu napisania książki już się zmieniła - zwłaszcza po doświadczeniu 1,5 roku nauczania zdalnego. I znów niestety - w wielu aspektach na gorsze. Wg mnie to lektura obowiązkowa, ale nie dla nauczycieli - przede wszystkim dla różnej maści decydentów. Ale też rodziców. Oby coś się do ich bańki przebiło...

Bardzo alarmująca pozycja i niestety prawdziwa. Napisana na fali nauczycielskiego strajku w 2019 r., odzwierciedla ówczesne nastroje i poglądy tytułowych bohaterów. To zbiór wywiadów, reportaży, relacji i przemyśleń na temat polskiej edukacji czasów obecnych.

Już wstęp, autorstwa dziennikarki Miry Suchodolskiej, pięknie nawiązując do maksymy Jana Zamoyskiego o...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
182
46

Na półkach:

Jestem pedagożką, nie pracuje w szkole. Jednak temat oświaty jest mi bliski, więc miałam duże nadzieje wobec tej książki. Zawiodłam się, reportaż jest napisany średnio. Moim zdaniem jest za mało różnych spojrzeń, brakuje zwykłych nauczycieli z różnych szkół i na różnych etapach awansu.

Jestem pedagożką, nie pracuje w szkole. Jednak temat oświaty jest mi bliski, więc miałam duże nadzieje wobec tej książki. Zawiodłam się, reportaż jest napisany średnio. Moim zdaniem jest za mało różnych spojrzeń, brakuje zwykłych nauczycieli z różnych szkół i na różnych etapach awansu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
270
99

Na półkach:

Lektura nie wniosła do mojego życia niczego odkrywczego, jednak mam ochotę podstawić ją pod nos nie jednej osobie dla której "nauczyciele to nieroby które jeszcze domagają się podwyżek"...

Lektura nie wniosła do mojego życia niczego odkrywczego, jednak mam ochotę podstawić ją pod nos nie jednej osobie dla której "nauczyciele to nieroby które jeszcze domagają się podwyżek"...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    137
  • Chcę przeczytać
    118
  • Posiadam
    27
  • 2019
    14
  • Literatura faktu
    5
  • 2021
    4
  • Literatura polska
    4
  • 2019
    3
  • Reportaże
    3
  • 2020
    3

Cytaty

Więcej
Dorota Kowalska Belfrzy Zobacz więcej
Dorota Kowalska Belfrzy Zobacz więcej
Dorota Kowalska Belfrzy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także