rozwiń zwiń
maitiri_books

Profil użytkownika: maitiri_books

Nie podano miasta Kobieta
Status Bibliotekarka
Aktywność 9 godzin temu
1 368
Przeczytanych
książek
1 840
Książek
w biblioteczce
1 002
Opinii
15 343
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta

Opinie


Na półkach: , , ,

„Era” to intrygujący thriller technologiczny, który zabiera czytelników w podróż przez świat nowoczesnych technologii, moralnych dylematów i ambicji, które z czasem zaczynają przesłaniać wszystko inne. Oliwier Falk i jego zespół prezentują na targach technologicznych w Hanowerze swoje największe osiągnięcie – sztuczną inteligencję o nazwie Era. To, co miało być triumfem ich kariery, szybko zamienia się w koszmar, kiedy jeden z najważniejszych członków zespołu, architekt systemu, jeden z założycieli firmy i przyjaciel Oliwiera, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Wydarzenia te uruchamiają serię dramatycznych i mrocznych epizodów, które stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo i intencje stworzonej przez nich technologii.

Powieść rozpoczyna się w atmosferze ekscytacji i napięcia, kiedy Oliwier Falk przygotowuje się do prezentacji swojego rewolucyjnego projektu. Kiedy ginie Bruno, do świata bohaterów wkrada się chaos i niepewność, a jego tajemnicza śmierć staje się punktem wyjścia dla dalszych zawirowań fabularnych. Piechura sprawnie łączy elementy thrillera i nowych technologii, budując świat, w którym sztuczna inteligencja może zarówno pomagać, jak i niszczyć. Nie miałam łatwego początku z tą powieścią. Był dla mnie zwyczajnie niezbyt zrozumiały. Do tego stale zmieniające się perspektywy nie ułatwiały odbioru, szczególnie wtedy, kiedy akcja przerywana była serialem emitowanym przez Erę (takim najprostszym, nieco głupawym). Bo o tym, że jest to serial dowiadujemy się później. Miałam sobie odpuścić dalszą lekturę, ale cieszę się, że tego nie zrobiłam, bo później wszystko zaczyna się wyjaśniać, akcja bardzo przyspiesza, a napięcie stale rośnie. Mimo to fragmenty z serialem Ery odebrałam jako najsłabszą część książki i przeszło mi nawet przez myśl, aby je pomijać.

Kluczowym motywem „Ery” jest relacja między człowiekiem a sztuczną inteligencją. Piechura zadaje pytanie, czy stworzenie technologii przewyższającej ludzką kreatywność jest błogosławieństwem czy przekleństwem. Dramatyczna, pełna pułapek i momentami dość brutalna historia zmusza do refleksji nad konsekwencjami ślepego dążenia do postępu i odkrywa ciemne strony ambicji i pragnienia kontroli. Piechura pisze w sposób, który przyciąga i angażuje może nie od pierwszych stron, ale później na pewno. Jego styl jest dojrzały i przemyślany, co jest imponujące, biorąc pod uwagę, że „Era” jest dopiero drugą powieścią autora. Piechura umiejętnie balansuje między technicznymi szczegółami a przystępnym językiem, co sprawia, że książka jest zrozumiała nawet dla czytelników niezaznajomionych z branżą IT. Terminologia, jakiej autor używa w książce w odniesieniu do sztucznej inteligencji nie jest trudna i nie wybija z rytmu podczas lektury. Muszę przyznać, że dla mnie, jako totalnego laika w tym temacie, wiedza płynąca z lektury była użyteczna i ciekawa. Uśmiechnęłam się nawet, kiedy czytałam o tym, jak sztuczna inteligencja tworzy ludzi, a dokładniej, co robi z ich kończynami, bo pobawiłam się kiedyś i stworzyłam kilka grafik z ludźmi z wykorzystaniem tego narzędzia i mam dokładnie takie same doświadczenia, jak te opisane w powieści.

„Era” to również refleksja nad ludzką naturą i moralnymi dylematami związanymi z postępem technologicznym. Autor eksploruje tematy takie jak pragnienie władzy, etyka w nauce i technice, a także konsekwencje niekontrolowanego rozwoju technologii. Książka stawia pytania o granice, które powinniśmy postawić sztucznej inteligencji oraz o to, czy jesteśmy gotowi na ewentualne skutki naszych działań. Jednym z najważniejszych przesłań powieści jest to, że technologia, która ma służyć ludzkości, może stać się dla niej zagrożeniem, jeśli nie będzie odpowiednio kontrolowana. Powieść przypomina o odpowiedzialności, jaka wiąże się z tworzeniem i wykorzystywaniem zaawansowanych technologii i o etycznych dylematach, które muszą być rozwiązane, zanim technologia całkowicie zdominuje nasze życie.

Mimo początkowych trudności podobało mi się i doceniam tę książkę za świeże podejście do tematyki nowoczesnych technologii i ich miejsca w świecie, dobrze wykreowane postaci i dynamiczną akcję. Na pochwałę zasługuje również dojrzały styl autora, a także jego umiejętność tworzenia napięcia i atmosfery grozy. Autor postawił tą powieścią poprzeczkę dość wysoko, pokazując, że można pisać o zaawansowanych technologiach w sposób przystępny i emocjonujący. Serdecznie polecam 🐸

P.S. Zakończenie jest fenomenalne! Totalnie niespodziewane i zaskakujące. Mimo że czytałam przynajmniej jedną książkę, w której został zastosowany podobny zabieg, nie domyśliłam się. I za to wielkie brawa.

P.S.' Wreszcie wiem, co jest na okładce 😁

„Era” to intrygujący thriller technologiczny, który zabiera czytelników w podróż przez świat nowoczesnych technologii, moralnych dylematów i ambicji, które z czasem zaczynają przesłaniać wszystko inne. Oliwier Falk i jego zespół prezentują na targach technologicznych w Hanowerze swoje największe osiągnięcie – sztuczną inteligencję o nazwie Era. To, co miało być triumfem ich...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Skusiłam się na tę książkę, bo lubię science fiction. Niekoniecznie jednak przepadam za wątkami filozoficznymi w powieściach. Na szczęście "Natura kryształu", pierwszy tom cyklu "Frekwencja 350" to powieść science fiction, która zręcznie łączy elementy filozofii i psychologii, tworząc fascynującą wizję przyszłości, w której komunikacja między ludźmi jest bardziej otwarta niż obecnie. I co najważniejsze, wątki filozoficzne są tak wplecione w fabułę, że powieść nie przynudza. Ja na pewno nie czułam się znużona w żadnym jej momencie.

Książka stawia przed czytelnikiem mnóstwo pytań, między innymi na temat ryzyka związanego z pomocą zaawansowanej cywilizacji w rozwoju ludzkości. Ale co ważniejsze dla nas, każe zastanowić się nad tym, do czego zaprowadzi nas nieustannie rozwijająca się technologia i postęp cywilizacyjny. Powieść spełnia obietnice zamieszczone w opisie, wciąga w świat emocji i pokazuje miłość w różnych jej odsłonach, jednocześnie stawiając na konfrontację ludzi z ich deficytami i obawami.

Główną bohaterką powieści jest Korwetta, hybryda rasy ludzkiej i zaawansowanej cywilizacji z planety Uldri. Nieświadoma swojego pochodzenia, pracuje jako tłumaczka między tymi cywilizacjami. Swoje życie związała z komandorem Akademii Astronautyki, Robertem Bryniarskim i jest szczęśliwa. Do czasu, kiedy w jej życiu zaczynają zachodzić zmiany. Przybysze z Uldri pozostawiają na Ziemi cenny kryształ, który ma za zadanie przyspieszyć rozwój ludzkości, ale jednocześnie konfrontuje ludzi z ich własnymi słabościami. Historia nabiera tempa, kiedy na Ziemię zbliża się potężny obiekt, którego mieszkańcy żądają wydania kryształu. W rezultacie Robert wyrusza na misję, z której może nie wrócić. Pełna napięć i emocji relacja Korwetty i Roberta jest jednym z najważniejszych wątków powieści. Czy Robertowi uda się bezpiecznie wrócić na Ziemię? Czy ich miłość przetrwa w obliczu nadchodzących wyzwań?

Powieść przyciąga uwagę swoją złożonością, nie tylko w aspekcie fabularnym, ale także wnikliwą analizą psychologiczną postaci i filozoficznymi refleksjami nad przyszłością ludzkości, które, jak już wspominałam, są przystępnie podane. Korwetta jako hybryda nie tylko łączy w sobie cechy dwóch ras, ale także staje się symbolem możliwości i zagrożeń wynikających z międzygatunkowej współpracy. Jej postać jest wielowymiarowa, przechodzi spektakularną przemianę, od młodej, nieświadomej dziewczyny po dojrzałą kobietę, która staje przed koniecznością dokonywania trudnych wyborów.

Opisywany świat jest bogaty w detale, co sprawia, że zanurzenie się w futurystyczną rzeczywistość nie sprawia żadnych problemów. Ciekawe refleksje bohaterów przeplatane są naprawdę wciągającą i dynamiczną akcją, dlatego powieść nie nuży. Interesujące jest również tło polityczne i społeczne przedstawionych wydarzeń. Mimo wielu nazw i imion, powieść nie jest trudna w odbiorze. Trochę może początkowo przytłaczać mnogość wątków, jednak nie trwa to długo. Poza tym to właśnie one stanowią o bogactwie świata przedstawionego stworzonego przez autorkę. Nie tylko kreuje ona intrygujący świat, ale także porusza aktualne tematy, takie jak duchowe, wewnętrzne przemiany.

"Natura kryształu" to wciągająca powieść, która łącząc elementy science fiction, psychologii i filozofii, tworzy unikalną opowieść o przyszłości ludzkości. Każdy, kto zdecyduje się sięgnąć po książkę, musi być przygotowany na wiele emocji, ale przede wszystkim na konfrontację z własnymi myślami i uczuciami. Jestem usatysfakcjonowana lekturą i czekam na kolejne tomy, aby dowiedzieć się, jak dalej potoczą się losy bohaterów i całej ludzkości. Serdecznie polecam 🧡

Skusiłam się na tę książkę, bo lubię science fiction. Niekoniecznie jednak przepadam za wątkami filozoficznymi w powieściach. Na szczęście "Natura kryształu", pierwszy tom cyklu "Frekwencja 350" to powieść science fiction, która zręcznie łączy elementy filozofii i psychologii, tworząc fascynującą wizję przyszłości, w której komunikacja między ludźmi jest bardziej otwarta...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Mocne zakończenie serii! Ta część jest jeszcze bardziej brut@lna niż wcześniejsze. I jeszcze bardziej zajmująca. Można powiedzieć, że głównym motywem tej części, a na pewno jednym z głównych motywów, jest zemsta. Ten tom wyróżnia się też na tle poprzedniczek pod jeszcze jednym względem, ale o tym za chwilę.

Po tym, jak Aspen padła ofiarą okrucieństwa, Quinton przysięga zemstę na jej oprawcach. To prowadzi go na ścieżkę samozniszczenia i moralnego rozdarcia. Chłopak walczy z samym sobą, próbując zachować równowagę między lojalnością wobec rodziny a uczuciem do Aspen. Z kolei Aspen po powrocie po koszmarnych przeżyciach na Uniwersytet Corium musi zmierzyć się z traumą i poczuciem osamotnienia. To dla niej czas próby, który wydaje się być jeszcze bardziej wymagający niż poprzednie wyzwania. Dziewczyna walczy o przeżycie i odnalezienie w sobie siły, by dźwignąć się z upadku.

Powieść wstrząsa emocjami, prowokuje do refleksji i nikogo z czytających nie pozostawia obojętnym. Przede wszystkim jednak ta część pokazuje przemianę, jaką przeszli Quinton i Aspen. I dlatego tak bardzo mi się zakończenie ich historii podoba. Cała seria jest wstrząsająca i szokująca, z powodu mroku, brutalno$ci, ciężkiej atmosfery i równie ciężkich emocji. Jednak w tym tomie, chociaż jest nawet bardziej okrutny niż wcześniejsze, wyraźnie widać zmiany w bohaterach i to jest jego główny atut.

Aspen początkowo przedstawiona jest jako osoba skryta i wewnętrznie zraniona, z czasem staje się symbolem siły i determinacji. Pomimo traumatycznych doświadczeń, których doświadczyła, wytrwale walczy o swoje szczęście. Przemiana Aspen z delikatnej i kruchej dziewczyny w silną i niezależną kobietę robi wrażenie. Jeszcze większy efekt wywiera przemiana Quintona, którego w żaden sposób nie dało się na początku polubić, który był zły, zbyt pewny siebie, arogancki. Doświadczenia, które stały się jego udziałem, a także jego uczucie do Aspen sprawiły, że z czasem chłopak stał się bardziej empatyczny, bardziej gotowy do poświęceń i zrozumienia potrzeb innych. Przemiana Quintona z młodego mężczyzny zafascynowanego własnym ego do czułego i odpowiedzialnego partnera dla Aspen jest prawdziwie poruszającym elementem historii.

Opowiadając o losach Aspen i Quintona, powieść porusza wiele trudnych tematów, takich jak trauma, zemsta, niezdrowa miłość i poświęcenie. Autorka wnikliwie bada psychologiczne aspekty postaci, ukazując ich walkę o przetrwanie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Prowadzi czytelnika przez labirynt wewnętrznych konfliktów i emocji bohaterów, pokazując, jak trauma i cierpienie mogą kształtować ludzką psychikę. Bohaterowie przeszli naprawdę długą drogę, ich relacje były skomplikowane, często toksyczne, a emocje naszpikowane skrajnościami. I chociaż nadal mają dużo do przepracowania, bardzo cieszy fakt, jak wiele udało im się w sobie zmienić. Akcja w tej części być może nie galopuje, jednak jest pełna nieoczekiwanych zwrotów, niedomówień i istotnych dla rozwoju fabuły momentów i z tego powodu niewiarygodnie wręcz trzyma w napięciu. Co najważniejsze jednak, w trakcie lektury naprawdę można poczuć, że jest się częścią tej historii, że przeżywa się z bohaterami ich zmagania i najgłębsze emocje.

"Uniwersytet Corium" to jedna z moich ulubionych serii dark romance, mocna, szokująca, kontrowersyjna. Mimo że nie brakuje w niej momentów mroku i brut@lności, przynosi nadzieję i pokazuje, że nawet w najtrudniejszych chwilach można odnaleźć światełko w tunelu. Podoba mi się zakończenie wspólnej podróży Quintona i Aspen i chociaż pewnie nie powinnam, będę za nimi tęsknić. Polecam, z zastrzeżeniem, że to seria zdecydowanie dla dorosłych czytelników.

Mocne zakończenie serii! Ta część jest jeszcze bardziej brut@lna niż wcześniejsze. I jeszcze bardziej zajmująca. Można powiedzieć, że głównym motywem tej części, a na pewno jednym z głównych motywów, jest zemsta. Ten tom wyróżnia się też na tle poprzedniczek pod jeszcze jednym względem, ale o tym za chwilę.

Po tym, jak Aspen padła ofiarą okrucieństwa, Quinton przysięga...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika maitiri_books

z ostatnich 3 m-cy
maitiri_books
2024-05-16 23:54:06
maitiri_books oceniła książkę Era na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-16 23:54:06
maitiri_books oceniła książkę Era na
7 / 10
i dodała opinię:

„Era” to intrygujący thriller technologiczny, który zabiera czytelników w podróż przez świat nowoczesnych technologii, moralnych dylematów i ambicji, które z czasem zaczynają przesłaniać wszystko inne. Oliwier Falk i jego zespół prezentują na targach technologicznych w Hanowerze swoje najw...

Rozwiń Rozwiń
Era Kamil Piechura
Średnia ocena:
7.4 / 10
60 ocen
maitiri_books
2024-05-16 13:25:41
maitiri_books oceniła książkę Natura kryształu na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-16 13:25:41
maitiri_books oceniła książkę Natura kryształu na
7 / 10
i dodała opinię:

Skusiłam się na tę książkę, bo lubię science fiction. Niekoniecznie jednak przepadam za wątkami filozoficznymi w powieściach. Na szczęście "Natura kryształu", pierwszy tom cyklu "Frekwencja 350" to powieść science fiction, która zręcznie łączy elementy filozofii i psych...

Rozwiń Rozwiń
Natura kryształu Aleksandra Fila-Jankowska
Cykl: Frekwencja 350 (tom 1)
Średnia ocena:
8 / 10
5 ocen
maitiri_books
2024-05-12 20:58:37
maitiri_books oceniła książkę Broken Kingdom na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-12 20:58:37
maitiri_books oceniła książkę Broken Kingdom na
8 / 10
i dodała opinię:

Mocne zakończenie serii! Ta część jest jeszcze bardziej brut@lna niż wcześniejsze. I jeszcze bardziej zajmująca. Można powiedzieć, że głównym motywem tej części, a na pewno jednym z głównych motywów, jest zemsta. Ten tom wyróżnia się też na tle poprzedniczek pod jeszcze jednym względem, al...

Rozwiń Rozwiń
Broken Kingdom C. Hallman
Cykl: Uniwersytet Corium (tom 3)
Średnia ocena:
6.8 / 10
78 ocen
maitiri_books
2024-05-12 00:59:11
maitiri_books oceniła książkę All in. Serce ze szkła na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-05-12 00:59:11
maitiri_books oceniła książkę All in. Serce ze szkła na
10 / 10
i dodała opinię:

Czytałam tę książkę jakiś czas temu, ale po raz pierwszy dopiero w nowym wydaniu. Nie znałam tej historii wcześniej i nie wiedziałam, czego się spodziewać. Piszę o niej dopiero teraz, bo roztrzaskała moje serce na milion drobnych kawałków i długo nie mogłam go posklejać ani dojść do siebie...

Rozwiń Rozwiń
All in. Serce ze szkła Emma Scott
Cykl: Full Tilt (tom 1)
Średnia ocena:
8.3 / 10
676 ocen
maitiri_books
2024-05-09 23:59:58
maitiri_books oceniła książkę Kroczący wśród cieni na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-09 23:59:58
maitiri_books oceniła książkę Kroczący wśród cieni na
8 / 10
i dodała opinię:

Kolejny doskonały polski debiut i kolejna książka, do której przeczytania zachęciła mnie niesamowita okładka. Dopiero później przepadłam w opisie, nie mówiąc już o samej lekturze. Takie debiuty w fantastyce chcę czytać.

"Kroczący wśród cieni" to porywająca mieszanka fantastyki i...

Rozwiń Rozwiń
Kroczący wśród cieni Jarosław Kukiełka
Średnia ocena:
7.6 / 10
172 ocen
maitiri_books
2024-05-09 00:00:00
maitiri_books oceniła książkę Jeleni sztylet na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-09 00:00:00
maitiri_books oceniła książkę Jeleni sztylet na
8 / 10
i dodała opinię:

Wiecie co? W życiu nie powiedziałabym, że ta książka to debiut. Jest na to zwyczajnie zbyt dobrze napisana. Bardzo lubię, kiedy książki pod tym względem tak bardzo mnie zaskakują. Nie będę ukrywać, że w przypadku tej powieści pierwsza przyciągnęła moje oko cudowna okładka. Dopiero później ...

Rozwiń Rozwiń
Jeleni sztylet Marta Mrozińska
Średnia ocena:
7.9 / 10
109 ocen
maitiri_books
2024-05-08 00:08:34
maitiri_books oceniła książkę Love, Theoretically na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-08 00:08:34
maitiri_books oceniła książkę Love, Theoretically na
8 / 10
i dodała opinię:

"Love, Theoretically" to moje kolejne spotkanie z twórczością Ali Hazelwood i kolejne udane, mimo wielu podobieństw do poprzedniczek, które w niej odnalazłam. Powieść zgrabnie splata wątki naukowe i romantyczną opowieść o młodej fizyczce teoretycznej Elsie Hannaway. Historia Elsi...

Rozwiń Rozwiń
Love, Theoretically Ali Hazelwood
Średnia ocena:
7.8 / 10
398 ocen
maitiri_books
2024-05-07 17:40:27
maitiri_books i bookofeina są teraz znajomymi
2024-05-07 17:40:27
maitiri_books i bookofeina są teraz znajomymi
maitiri_books
2024-05-07 17:40:23
maitiri_books i Shoggothey są teraz znajomymi
2024-05-07 17:40:23
maitiri_books i Shoggothey są teraz znajomymi
maitiri_books
2024-05-07 17:40:15
maitiri_books i serene5 są teraz znajomymi
2024-05-07 17:40:15
maitiri_books i serene5 są teraz znajomymi

ulubieni autorzy [5]

Aleksandra Muraszka
Ocena książek:
8,6 / 10
8 książek
3 cykle
30 fanów
Katarzyna Bester
Ocena książek:
7,2 / 10
18 książek
2 cykle
104 fanów
Marlena Joanna Sychowska
Ocena książek:
8,0 / 10
5 książek
1 cykl
17 fanów
Marie Lu Warcross Zobacz więcej
Enrico Galiano Jeszcze będziemy szczęśliwi Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 368
książek
Średnio w roku
przeczytane
55
książek
Opinie były
pomocne
15 343
razy
W sumie
wystawione
1 262
oceny ze średnią 7,9

Spędzone
na czytaniu
8 162
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
55
minut
W sumie
dodane
2
W sumie
dodane
37
książek [+ Dodaj]